Świeże i aromatyczne owoce dostępne są tylko latem. Myj je krótko pod bieżącą wodą. Pamiętaj, że z upływem czasu tracą witaminy, nie przechowuj więc owoców za długo. Szybko też się psują.

Reklama

Od kiedy podawać owoce niemowlakowi?

Letnie owoce - porzeczki, maliny, truskawki - nadają się już dla niemowląt w okresie rozszerzania diety, czyli od 5. miesiąca życia. Jeśli twój maluch ma skłonność do alergii, najpierw podaj mu owoce przetworzone – gotowanie lub pieczenie znacznie zmniejsza ich właściwości uczulające. Starsze dzieci mogą je jeść ze skórką, ponieważ właśnie pod nią jest najwięcej cennych składników. Jeśli masz dużą zamrażarkę, możesz zrobić owocowe zapasy na zimę. Pamiętaj tylko, by przed zamrożeniem umyć je, osuszyć oraz zapakować do szczelnych woreczków. Zamrożone nie stracą cennych witamin, zwłaszcza C, której są doskonałym źródłem. Zachowują też ponad 80% innych witamin i składników mineralnych.

Maliny

Maliny to źródło witaminy C, prowitaminy A, witamin z grupy B, żelaza i miedzi.
Jak podawać: niemowlętom w postaci soków, przecierów, starszym dzieciom świeże, jako przetwory – dżemy, soki, konfitury.
Uwagi: sok lub herbatka z suszonych malin działa napotnie, stosuje się je przy przeziębieniu, grypie oraz anginie. Właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne mają też suszone liście malin (robi się z nich napar).

Porzeczki

Porzeczki są bogate w witaminę C (głównie czarne). Mają żelazo, fosfor, wapń, magnez, bor i jod. Dzięki witaminie P (rutynie) witamina C z porzeczek jest świetnie przyswajana.
Jak podawać: niemowlętom jako sok lub przecier. Starszaków – świeże, najlepiej białe, bo nie są zbyt kwaśne. Czerwone i czarne porzeczki doskonale nadają się na soki oraz dżemy.
Uwagi: pomagają przy biegunkach, przeziębieniu, poprawiają odporność.

Wiśnie

Wiśnie mają kwaśny, soczysty miąższ. Są dobrym źródłem witaminy C, potasu, wapnia i magnezu. Zawierają też wiele witamin z grupy B.
Jak podawać: niemowlętom w postaci soków, dodatków do przecierów owocowych, starszym dzieciom świeże i jako przetwory: soki, kompoty, konfitury, dżemy, a także jako dodatek do domowych ciast.
Uwagi: pobudzają trawienie, działają przeciwzapalnie.

Zobacz także

Truskawki

Truskawki są bogate w witaminę C, sole żelaza, fosforu, wapnia, manganu, kobaltu.
Jak podawać: niemowlętom w postaci soków, przecierów, starszym dzieciom świeże, jako dżemy, kompoty.
Uwagi: 50 g zaspokaja 25% dobowego zapotrzebowania na witaminę C, polecane przy niedokrwistości z niedoboru żelaza. Dobre do zamrażania.

Poziomki

Poziomki to dobre źródło witaminy C, P i K, karotenoidów, żelaza, fosforu, wapnia i siarki. Zawierają małe ilości kwasu salicylowego.
Jak podawać: świeże, można je przetwarzać na dżemy i konfitury.
Uwagi: z poziomkowych liści przygotowuje się napar o działaniu moczopędnym.

Czereśnie

Czereśnie są bogate w potas, mają sporo składników mineralnych: fosforu, wapnia, magnezu, siarki, sodu, cynku, żelaza, miedzi, jodu oraz sporo witamin: C, A, PP i z grupy B. Dojrzewają tuż po truskawkach i są aż do połowy lipca. Mają mało kalorii, zawierają około 80% wody, więc gaszą pragnienie.
Jak podawać: najlepiej na surowo (małe dzieci muszą uważać na pestki), nie nadają się na przetwory.
Uwagi: świeże mają właściwości moczopędne, z suszonych szypułek czereśni robi się napary, które są dobrym lekarstwem przy zapaleniach dróg moczowych i nerek.

Wypróbuj nasze propozycje na dania z truskawkami:

Konsultacja: DR Halina Weker, specjalista w dziedzinie żywienia z IMiD w Warszawie

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama