Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pierwsze obiadki dla dziecka
Adobe Stock
Dieta

Obiadek dla niemowlaka: jak go zrobić, co musisz wiedzieć, zanim zabierzesz się do gotowania [PRZEPISY]

Obiadek dla niemowlaka różni się od tego dla osoby dorosłej. Zanim nabierzesz wprawy w gotowaniu dla tak małego dziecka, koniecznie przeczytaj nasze podpowiedzi, jak zrobić obiadek dla niemowlaka, i skorzystaj z naszych przepisów. Dziecko na pewno wtedy zje zdrowo i ze smakiem.

Obiadek dla niemowlaka możesz podać, kiedy dziecko skończy 6 miesięcy. Tyle że pierwsze obiadki dla niemowlaka to tak naprawdę nie prawdziwy obiad, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni, a bardziej jedno-, czy dwuskładnikowy posiłek.

Czy niania powinna gotować posiłki? [WIDEO]

Jak przygotować obiadki dla niemowlaka?

Wedle najnowszych zaleceń żywieniowych w kwestii rozszerzania diety niemowlaka, jako pierwsze powinny zostać podane warzywa (dopiero po warzywach należy podać owoce). Każde warzywo należy wprowadzać stopniowo i obserwować reakcję maluszka. Podobnie jest z rybami i mięsem, kaszą czy owocami. Brzmi to nieco skomplikowanie, ale spokojnie. Tłumaczymy krok po kroku, jak przygotować obiadek dla niemowlaka i od czego najlepiej jest zacząć wprowadzanie nowych produktów.

Obiadki dla niemowlaka: zupa

Niezależnie od tego, czy rozszerzasz dietę niemowlaka metodą BLW, czy też masz zamiar samodzielnie karmić dziecko, najbezpieczniejszą opcją obiadową na początek jest zupa. Na samym początku najlepiej jest przygotować ją z jednego lub dwóch warzyw. Wystarczy ugotować wybrane warzywa i zmiksować je na gładki krem. Takie zupki to idealna propozycja na pierwsze obiadki dla niemowlaka!

Po tygodniu wprowadzania nowych warzyw do zupki można dodać np. niewielką ilość ryżu, kleiku kukurydzianego, kaszy jaglanej czy manny. Do każdej zupy, po wystudzeniu, dobrze jest dodać łyżeczkę zdrowego tłuszczu (np. masła albo oliwy z oliwek), aby witaminy z warzyw lepiej się przyswoiły, a zupka zyskała na wartości. 

Na samym początku należy dawać dziecku tylko kilka łyżek zupy i obserwować, jak organizm zareaguje na poszczególne składniki. Jeśli boisz się o uczulenie, warto prowadzić dziennik rozszerzania diety i zapisywać, co dziecko jadło w danym dniu. Gdyby wystąpiła ewentualna alergia, szybciej zorientujesz się, jaki składnik mógł uczulić maluszka. 
 

WAŻNE! Jeśli przygotowujesz maluszkowi obiady samodzielnie, zwróć szczególną uwagę, czy warzywa pochodzą z ekologicznych, certyfikowanych upraw. Warzywa z marketów często zawierają dużą ilość szkodliwych substancji, co wynika ze stosowania nawozów, których zadaniem jest nienaturalne przyśpieszenie procesu dojrzewania warzyw. 

Obiadek dla niemowlaka: danie główne

Na początku najlepiej jest podać ugotowane warzywa – czy to w formie purée, czy pokrojone w niewielką kostkę lub w paski. Warto kierować się przede wszystkim sezonowością warzyw. Już na samym początku rozszerzania diety można podać wszystkie warzywa korzeniowe i bulwy (tylko nie wszystkie na raz!). Do warzyw można ugotować też mięso — pierś z kurczaka czy indyka z ekologicznej hodowli.

WAŻNE! Na samym początku rozszerzania diety nie doprawia się potraw. Nie wolno ich nawet dosolić – sól obciąża nerki dziecka i nie powinno się jej podawać maluszkowi możliwie jak najdłużej.

Obiadki dla niemowlaka: przepisy

Pierwsze obiadki dla niemowlaka są proste w przygotowaniu. Najważniejsze jest dbanie o wysoką jakość składników i niedoprawianie potraw. Takie warzywa i mięso naprawdę będą niemowlęciu smakować!

Zupka z batata

Składniki:

  • duży batat (można zamienić też na zwykłego ziemniaka)
  • marchewka

Przygotowanie: Batata i marchewkę umyj i obierz. Pokrój warzywa na małe kawałki, aby szybciej się ugotowały. Wlej do garnka niewielką ilość wody, wrzuć do niego pokrojone warzywa i gotuj je do miękkości. Po ugotowaniu zmiksuj całość na gładki krem. 

Delikatna pierś z kurczaka z warzywami

Składniki:

  • pierś z kurczaka z ekologicznej hodowli
  • sezonowe, obrane i ugotowane warzywo (np. ziemniak, marchewka, dynia, pietruszka)

Przygotowanie: Kurczaka umyj, wykrój włókna i pokrój go na niewielkie kawałki. Do garnka wlej wodę i zagotuj ją. W międzyczasie umyj wybrane przez siebie warzywa, obierz je i pokrój w drobną kostkę. Wrzuć je do gotującej się wody, podobnie jak kawałki kurczaka. Gotuj aż do miękkości. Podawaj wystudzone. 

Poznaj inne nasze przepisy:

Zobacz też:

Płatki jaglane dla niemowlaka
Adobe Stock
Dieta
Płatki jaglane dla niemowlaka: z czym i od kiedy je podać dziecku
Płatki jaglane są wygodniejszą wersją kaszy jaglanej, bo przygotowuje się je zdecydowanie krócej od kaszy. Sprawdź, od kiedy niemowlę może jeść płatki jaglane, i poznaj nasze sprawdzone przepisy.

Płatki jaglane są niemal tak samo zdrowe i pożywne jak kasza jaglana – zawierają witaminy z grupy B, a także krzem, fosfor i cynk. Różnica między tymi dwoma produktami polega na tym, że kasza powstaje z łuskanego ziarna prosa bez poddawania jej obróbce termicznej. To sprawia, że aby wyszła smaczna, trzeba ją odpowiednio przygotować (kilka godzin wcześniej należy zalać ją wodą, by pozbyć się charakterystycznej goryczki). Do tego gotuje się ona naprawdę długo. Jeśli nie masz czasu na przygotowanie niemowlęciu kaszy jaglanej, świetną alternatywą są płatki jaglane. Oto co powinnaś wiedzieć, zanim zrobisz z nich zdrowe danie dla niemowlaka. Płatki jaglane dla niemowlaka: od kiedy Płatki jaglane, podobnie jak kaszę jaglaną, można podać dziecku, które skończyło 6 miesięcy. Ważny jest jednak wybór płatków – jeśli chcesz podać je niemowlakowi, kup takie, które nie mają na opakowaniu napisu „ekspresowe”. Płatki ekspresowe są wysoko przetworzone, mają też znacznie wyższy indeks glikemiczny, dlatego lepiej wybrać zwykłe płatki jaglane, a najlepiej takie, które pochodzą z ekologicznej, certyfikowanej uprawy. Zwykle dostępne są w dużych dyskontach, a także w sklepach ekologicznych, również w internecie. Jak przygotować płatki jaglane dla niemowlaka: przepis Dania dla niemowlaka muszą być delikatne i lekkostrawne, dlatego zwykle są także proste. Aby były jak najsmaczniejsze i najzdrowsze, skorzystaj z poniższych przepisów. Płatki jaglane dla niemowlaka na wodzie: od 6. miesiąca życia Składniki: ½ szklanki płatków jaglanych szklanka wody Przygotowanie: wlej wodę do garnka i zagotuj ją. Do gotującej się wody wsyp płatki jaglane. Mieszaj płatki energicznie, aby się nie przypaliły. Kiedy płatki wchłoną wodę, są gotowe. Przelej gotowe płatki do miseczki. Podawaj danie w...

Łosoś dla niemowlaka: jak go zrobić
Adobe Stock
Dieta
Łosoś dla niemowlaka: od kiedy można go podać i jak przygotować
Łosoś to doskonały wybór na pierwszą rybę dla niemowlaka. Obfituje w wiele witamin i minerałów, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju maluszka. Podpowiadamy, od kiedy można podać łososia niemowlakowi i jak go przyrządzić.

Filet z łososia praktycznie nie ma ości, dlatego też bezpiecznie można podać go niemowlakowi. A to tylko jedna z jego wielu zalet! Łosoś zawiera tyle białka, że z powodzeniem może zastąpić mięso w diecie. Nie dość, że jest pyszny, to do tego bardzo zdrowy:  bogaty w szereg witamin z grupy B, witaminę A, witaminę E i witaminę D. Ponadto obfituje w wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 i omega-6, niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu i wzroku. Od kiedy można podać go niemowlakowi? Czym kierować się w wyborze łososia? Jak go przyrządzić? Odpowiadamy. Łosoś dla niemowlaka: od kiedy można go podać i czym kierować się przy wyborze Zgodnie z najnowszymi wytycznymi rozszerzania diety niemowląt łososia można podać dziecku po 7 miesiącu życia. Na początek należy dać niewielką ilość ryby i obserwować reakcję dziecka. Musisz mieć pewność, że w rybie nie ma ani jednej ości – dlatego też przed podaniem dobrze jest mięso ryby rozgnieść i dokładnie je obejrzeć. Jaki łosoś będzie najlepszy dla niemowlaka?  Najzdrowszym wyborem będzie kupienie łososia norweskiego z certyfikatem MSC. Certyfikat MSC to gwarancja, że ryba pochodzi z legalnych i zrównoważonych połowów.   Jak przygotować łososia dla niemowlaka: przepis Na początku rozszerzania diety najlepiej jest podać łososia przygotowanego na parze. Jeśli nie masz w domu parowaru, wystarczy ci duży garnek i koszyk do parowania (metalowy durszlak dopasowany do garnka też się nada). Jak zrobić prowizoryczny parowar z użyciem garnka? Wystarczy, że zagotujesz wodę. Kiedy woda zacznie wrzeć, a nad garnkiem będzie unosić się para, umieść w nim durszlak z rybą i warzywami. Garnek z durszlakiem przykryj pokrywką. Takie „prowizoryczne” gotowanie na parze może zająć nieco więcej czasu, natomiast efekt będzie dokładnie taki sam, jakbyś użyła...

Pasta jajeczna dla niemowlaka
Adobe Stock
Dieta
Pasta jajeczna dla niemowlaka – od kiedy i z czym można ją podać? [PRZEPIS]
Pasta jajeczna to jedna z najlepszych past śniadaniowych dla niemowlaka. Jest pyszna, pożywna i zdrowa. Jajka zawierają wszystkie aminokwasy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i po wprowadzeniu do diety mogą pojawiać się na talerzu maluszka przynajmniej dwa razy w tygodniu. Dowiedz się, jak zrobić pastę jajeczną dla niemowlaka i co do niej dodać zamiast majonezu.

Jajka zawierają nie tylko cenne aminokwasy, ale także żelazo, witaminę B12 i kwas foliowy. Niemowlę może jeść je już od początku rozszerzania diety, czyli zwykle od ukończenia 6. miesiąca życia. Po wprowadzeniu jajek do diety niemowlaka zaleca się, aby pojawiały się one na talerzu minimum dwa razy w tygodniu. Jajko podane niemowlakowi powinno być długo gotowane i całkowicie ścięte. Doskonałym początkiem jajecznej przygody jest wspomniana pasta jajeczna. Podajemy sprawdzony przepis, bez majonezu. Pasta jajeczna dla niemowlaka – przepis (od 6.-7. miesiąca) Potrzebujesz: dwóch jaj ekologicznych natki pietruszki jogurtu naturalnego/awokado/oliwy z oliwek Wykonanie:  ugotuj jajka na twardo (gotuj je przynajmniej przez 15 minut). Wystudź je i obierz. Dodaj niewielką ilość natki pietruszki. Do jajek i natki dodaj dwie łyżki jogurtu naturalnego bądź rozgniecionego awokado albo łyżeczkę oliwy z oliwek – skorzystaj z tego, co masz w domu. Zmiksuj całość na gładko blenderem. Tradycyjna pasta jajeczna bazuje na majonezie, ale dziecko nie powinno go spożywać do 5. roku życia. Co prawda sklepowe majonezy poddane są pasteryzacji (by zminimalizować ryzyko zakażenia się salmonellą), jednak w ich składzie znajduje się musztarda, a także duża zawartość soli i cukru.  Co więc dodać do pasty jajecznej dla niemowlaka zamiast majonezu? Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie podanie pasty jajecznej z dodatkiem awokado, jogurtu albo oliwy z oliwek. Od kiedy można podać pastę jajeczną niemowlakowi? Jajka można podać niemowlakowi tuż po rozpoczęciu rozszerzania diety, czyli zwykle po ukończeniu 6. miesiąca życia (jeśli karmisz piersią). Zdaniem ekspertów rozszerzanie diety, czyli podawanie innych produktów niż mleko mamy lub mleko modyfikowane,  można rozpocząć już od 17 tygodnia...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz