Rumianek można podawać nawet noworodkom. Takie informacje znajdziesz np. na opakowaniu herbatek dla niemowląt. Ale dzieci przez pierwsze pół roku życia powinny pić wyłącznie mleko i nie muszą być dopajane nawet wodą. Jeśli chcesz zastosować rumianek do picia u niemowlaka (np. na problem zdrowotny – zatwardzenie, kolkę, odparzenie), skonsultuj to z pediatrą. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci niemowlęta w pierwszym roku życia powinny dostawać do picia tylko wodę i to dopiero od około 6 miesiąca.

Reklama

Nawet jeśli dziecko nie jest alergikiem – wprowadzaj rumianek ostrożnie i w małych ilościach. Obserwuj reakcje malucha, bo rumianek może uczulać.

Na co pomaga rumianek?

Rumianek ma wiele zastosowań. Od dawna napar z rumianku był podawany dzieciom do picia przy problemach z brzuszkiem lub stosowany do pielęgnacji skóry. Sprawdź, na co nadal można go stosować.

  • Na kolki i zaparcia?
    TAK: rumianek do picia, czyli herbatka rumiankowa, pomaga w łagodzeniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych i nudności. Przynosi ulgę w przypadku kolki jelitowej, ale jego stosowanie u niemowlaka należy skonsultować z pediatrą. Rumianek działa rozkurczająco i przeciwzapalnie.
  • Na sen?
    TAK: herbatka rumiankowa wycisza, uspokaja i ułatwia zasypianie. Poleca się ją dzieciom, które są zdrowe, ale wieczorem mają problemy z zaśnięciem.
  • Na oczy?
    NIE: kiedyś polecano rumianek do przemywania oczu noworodka, ale to zalecenie nie jest już aktualne. Oczy noworodka należy przemywać wodą. Tak samo nie stosuje się rumianku przy zapaleniu spojówek u dzieci. Rumianek mogą przy tej przypadłości używać tylko dorośli. Jeśli niemowlę lub starsze dziecko ma zapalenie spojówek, oczy przemywa się solą fizjologiczną.
  • Na odparzenia?
    TAK ALE: wywar z rumianku stosuje się do łagodzenia wszelkich podrażnień na skórze u dzieci (tak działa także wywar z nagietka). Rumianek jest polecany przy odparzeniach pieluszkowych. Można go też wypróbować, jeśli dziecko ma wysypkę. Kąpiel w naparze z rumianku działa przeciwzapalnie i kojąco. Uwaga: zanim wykąpiesz dziecko w ziołach, zrób próbę uczuleniową – posmaruj miejsce na nóżce i obserwuj przez dobę, czy nie pojawi się reakcja uczuleniowa. Dopiero wtedy możesz wykąpać dziecko w wodzie z dodatkiem wywaru z ziół.
  • Na wysypkę przy ospie wietrznej?
    TAK: dwu-, trzyminutowa kąpiel rumiankowa pomoże maluchowi choremu na ospę. Warto ją zrobić, gdy pęcherzyki pojawiły się na pupie i w innych miejscach intymnych. Zrób dziecku tzw. nasiadówkę w ciepłej wodzie z dodatkiem letniej rumiankowej herbaty (zaparzanej z torebki). Jeśli wykwity ospowe pojawiły się w buzi, naparem z rumianku można płukać też jamę ustną (u starszego dziecka, które umie już wypluwać).
  • Na alergię?
    TAK ALE: jeśli dziecko ma suchą, podrażnioną skórę, do kąpieli można dodać szklankę naparu z rumianku. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak kąpiel z dodatkiem emolientów, które łagodzą zmiany, nawilżają skórę i sprawiają, że dłużej pozostaje w lepszej formie.
  • Na trądzik noworodkowy?
    NIE: przemywanie zmian na twarzy noworodka naparem z rumianku nie jest polecane. Dermatolodzy przy trądziku noworodkowym zalecają mycie buzi wodą z dodatkiem emolientu.
  • Na katar?
    TAK: przeziębionemu maluchowi możesz przygotować domową inhalację z rumianku. Wlej napar z rumianku do miski z ciepłą wodą i postaw obok łóżeczka. Dziecko będzie oddychało leczniczą parą. Nie używaj rumianku do nebulizacji. Zioła podane w ten sposób mogą dziecku zaszkodzić.
  • Na ząbkowanie?
    TAK: jeśli dziecko ma opuchnięte dziąsła, możesz kilka razy dziennie przemywać je gazikiem namoczonym w naparze z rumianku. To przyniesie ulgę i złagodzi stan zapalny. Rumianek znajduje się też w składzie niektórych preparatów na ząbkowanie.
  • Na gardło?
    TAK ALE: rumianek może przynieść ulgę przy bólu gardła, ale płukanie nim poleca się starszym dzieciom, które umieją już to robić.

Jak objawia się uczulenie na rumianek?

Objawy uczulenia mogę pojawić się, nawet jeśli dziecko wypiło niewielką ilość słabej herbatki rumiankowej albo zetknęło się z małą ilością kosmetyku, który zawiera wyciąg z rumianku. Ostrożność przy stosowaniu tego zioła należy zachować u dzieci, które są alergikami, ale także u tych, u których nie stwierdzono alergii. Dotyczy to szczególnie maluchów, których rodzice są alergikami (alergię często się dziedziczy). Uważać trzeba nie tylko na herbatkę rumiankową czy napar robiony do kąpieli, ale też na kosmetyki z rumiankiem. Zioła w kosmetykach dla dzieci mogą wywoływać reakcje alergiczne, choć zwykle ich stężenie w kremach czy balsamach jest niskie, aby działały słabiej.

Objawy uczulenia:

Najczęściej pojawia się wysypka. Pod wpływem herbatki rumiankowej u dziecka może dojść np. do zaostrzenia AZS. Czasem objawem uczulenia jest katar i kaszel. Wstrząs anafilaktyczny zdarza się rzadko. Wiadomo, że nie każdy rumianek jednakowo uczula. Wyhodowano np. odmianę, która nie zawiera alergenu najczęściej wywołującego uczulenie. Nigdy jednak nie mamy stuprocentowej pewności, że objawy alergii się nie pojawią. Dlatego zalecana jest ostrożność.

Zobacz także

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama