Alkohol a karmienie piersią – co musisz wiedzieć o piciu alkoholu podczas laktacji
Alkohol przenika do pokarmu mamy. Nawet niewielkie ilości alkoholu w okresie karmienia piersią mogą powodować szkody w mózgu dziecka, który dopiero się kształtuje. W czasie laktacji najlepiej nie pić nawet tzw. piwa bezalkoholowego.
- Joanna Biegaj
Mitem jest, że alkohol poprawia laktację, może ją wręcz osłabiać. Alkohol bardzo szybko przenika do pokarmu matki, a w konsekwencji przedostaje się do organizmu dziecka. Na pytanie „czy matka karmiąca może pić alkohol” odpowiedź jest tylko jedna: karmiąca mama nie powinna przyjmować alkoholu pod żadną postacią i w żadnej ilości.
Karmienie piersią i alkohol nie idą ze sobą w parze. Nawet jedno piwo w trakcie karmienia piersią może mieć negatywny wpływ na dziecko. W piwie, winie, likierze czy wódce znajduje się ten sam alkohol etylowy. Każdy z alkoholi w ten sam sposób szkodliwie oddziałuje na organizm karmiącej mamy i jej dziecko. Skutki picia alkoholu podczas karmienia piersią są między innymi zaburzenia rozwoju psychomotorycznego i wzrostu u dzieci.
Spis treści:
- Ile alkoholu przenika do mleka matki?
- Kieliszek wina, piwo – rodzaj alkoholu a laktacja
- Skutki picia alkoholu podczas karmienia piersią
- Jak długo alkohol utrzymuje się we krwi karmiącej mamy
Ile alkoholu przenika do mleka matki?
Z badań naukowych wynika, że ilość alkoholu w mleku matki jest podobna do ilości alkoholu w jej krwi. Dowiedziono, że przy spożyciu 0,4 g alkoholu na kg masy ciała, czyli około 60 ml wódki (dwa drinki) przez kobietę ważącą 60 kg stężenie alkoholu we krwi wyniesie ok 0,44 g na litr (w szczycie stężenia) i takie samo będzie w pokarmie matczynym. Jeśli dziecko wypije 100 ml mleka z taką zawartością alkoholu, przyjmie 0,044 g alkoholu.
To, ile alkoholu znajdzie się we krwi dziecka, gdy otrzyma ono mleko mamy, która wypiła alkohol, sprawdzono przeprowadzając symulację komputerową. Jeśli kobieta wypije 250 ml wina zawierającego 12 proc. alkoholu, zawartość alkoholu we krwi dziecka wyniesie: 0,033 promila u noworodka i 0,038 promila u 3 miesięcznego dziecka. Inna symulacja pokazała, że jeśli mama wypije 4 drinki i nakarmi piersią, stężenie alkoholu we krwi dziecka będzie na poziomie 0,05 promila.
Alkohol przenika do mleka kobiecego – gdy karmiąca mama pije alkohol, pije go również jej dziecko. Nie ma znaczenia, ile alkoholu przeniknęło do mleka matki i jakie stężenie osiągnął on we krwi dziecka. Dziecko karmione piersią nie powinno otrzymywać nawet najmniejszej ilości alkoholu, ponieważ nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla dzieci.
Kieliszek wina, jedno małe piwo – rodzaj napoju alkoholowego nie ma znaczenia
W butelce lub puszce piwa (0,5 l o mocy 5 proc.) znajduje się 10 g czystego alkoholu: tyle samo, ile w kieliszku (100 ml) wina o mocy 12 proc. i 30 ml mocnego alkoholu o mocy 40 proc.
Kiedyś piwo było polecane w celu zrelaksowania się i wzmocnienia laktacji. Badania pokazały jednak, że to nie piwo miało takie właściwości, tylko odprężenie, jakie powodowało, oraz zawarty w piwie słód jęczmienny (beta-glukan). Można znaleźć bezpieczniejsze sposoby relaksu, a jeśli chodzi o słód jęczmienny, można go kupić bez dodatku alkoholu.
Najlepszym sposobem zwiększenia laktacji jest częste przystawianie dziecka do piersi. Alkohol pod żadna postacią i w żadnej dawce nie stymuluje laktacji, jest wręcz odwrotnie. W przypadku spożycia 0,3 g/kg etanolu – tyle, ile mniej więcej jest w puszce piwa – zaobserwowano nawet obniżenie produkcji mleka o 23 proc.
Jedno z piw bezalkoholowych reklamowało się jako piwo dla kobiet karmiących. Warto jednak pamiętać, że nawet tzw. piwo bezalkoholowe zawiera niewielkie ilości alkoholu, który przenika do kobiecego pokarmu.
Karmiąc piersią, nie powinnaś jeść też czekoladek lub ciasta z alkoholem. Mimo że produkty te zawierają niewielkie ilości alkoholu – on nadal się w nich znajduje.
Skutki picia alkoholu podczas karmienia piersią
Lampka wina a karmienie piersią – choć to połączenie wydaje się niewinne, to w rzeczywistości wcale takie nie jest. U dziecka, którego mózg dopiero się tworzy, alkohol może spowodować szkody, których nie da się naprawić. Dzieci narażone na wpływ alkoholu mogą mieć w przyszłości między innymi problemy z koncentracją i nauką.
Picie alkoholu przez karmiącą mamę może spowodować u dziecka:
- zaburzenia faz snu (dzieci szybciej zasypiają, ale śpią krócej i gorzej),
- apatię,
- osłabienie odruchów,
- zahamowanie wzrostu.
- zaburzenia rozwoju psychomotorycznego.
Jak długo alkohol utrzymuje się we krwi karmiącej mamy?
Po wypiciu alkoholu, jego ilość we krwi wzrasta, osiąga maksimum, a później opada, aż całkowicie zostanie wyeliminowany z krwi. Tak długo, jak alkohol jest we krwi matki, tak długo przenika do kobiecego pokarmu. Zatem karmić piersią można dopiero wtedy, gdy alkohol zostanie całkowicie zmetabolizowany. Czas metabolizowania zależy od przyjętej dawki alkoholu.
Przyjmuje się, że po wypiciu 10-12 g alkoholu (drink z 35 ml wódki, piwo 0,3 litra, 125 ml wina, 35 ml mocnego trunku (40 proc), alkohol utrzymuje się w organizmie nie mniej niż 2,5 godziny. Należy pamiętać o tym, że czas usuwania alkoholu z organizmu u każdej osoby jest nieco inny – nawet 2,5 godziny może nie wystarczyć.
Jeśli okazjonalnie zamierzasz wypić lampkę winą w okresie karmienia piersią, nakarm dziecko wcześniej i nie karm go przez czas odpowiedni do ilości wypitego alkoholu – przy dwóch drinkach to już minimum 5 godzin. Pamiętaj jednak, że specjaliści nie zalecają picia alkoholu w czasie ciąży oraz stosowania innych używek. Koniecznie zadbaj, by w tym czasie ktoś inny zajmował się dzieckiem.
Za opiekowanie się dzieckiem pod wpływem alkoholu i narażenie go z tego powodu na bezpośrednie niebezpieczeństwo grozi odpowiedzialność karna.
Źródło:
1. Haastrup MB, Pottegård A, Damkier P. Alcohol and breastfeeding. Basic Clin Pharmacol Toxicol. 2011
2. Reece-Stremtan S, Marinelli KA. ABM Clinical Protocol #21: Guidelines for Breastfeeding and Substance Use or 3. Substance Use Disorder, Revised 2015. Breastfeed Med. 2015
4. Sachs HC; Committee On Drugs. The transfer of drugs and therapeutics into human breast milk: an update on selected topics.Pediatrics. 2013 Sep;132(3):e796-809
Zobacz także: