Mycie i wyparzanie butelek to bardzo ważny element higieny noworodka i małego niemowlaka. Pozostałości pokarmu stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, które po przedostaniu się do układu pokarmowego dziecka mogą mu zaszkodzić, wywołując dolegliwości sprzyjające odwodnieniu dziecka. Dlatego dokładne wyparzanie butelek i smoczków, albo poddawanie ich sterylizacji, powinny wejść w nawyk każdej młodej mamie, która podjęła decyzję o karmieniu (lub dokarmianiu) dziecka butelką.

Reklama

Spis treści:

Wyparzanie butelek: do kiedy trzeba to robić?

Do kiedy wyparzać butelki? Ogólne zalecenia mówią o tym, aby butelki i smoczki wyparzać do czasu, aż dziecko ukończy 6 miesiąc życia. Jednak granicę tę trzeba traktować orientacyjnie. Jeśli dziecko ma osłabiony układ odpornościowy, cierpi na skłonność do biegunek, ma wrażliwy układ pokarmowy, często ma zmiany w jamie ustnej, wyparzanie butelek trzeba przeciągnąć do czasu, aż dziecko skończy rok. Z kolei, kiedy niemowlę raczkuje albo pełza po podłodze i pcha wszystko do buzi, wyparzanie butelek lub ich sterylizacja mijają się z celem, bo maluch i tak ma kontakt z wieloma drobnoustrojami.
Dobrym pomysłem jest też skonsultowanie się z pediatrą i zasięgnięcie jego opinii w tej sprawie.

Jak wyparzyć butelkę dla noworodka

Po zakupie, ale przed pierwszym użyciem butelkę i smoczek trzeba wygotować przez 10-15 minut. Później, za każdym razem przed użyciem, wystarczy wyparzyć butelkę w czystym garnku, zalewając ją wrzątkiem. Dla większej pewności można wyparzyć butelkę gotując ją 3-5 minut.

Do skutecznego pozbywania się bakterii służą też sterylizatory różnego rodzaju: parowe, elektryczne, z funkcją gotowania na parze albo takie do użytku w mikrofalówce. Nie są niezbędnym akcesorium, gdyż wyparzanie butelek w tradycyjny sposób jest równie skuteczne. Ich stosowanie ma jednak zalety: pozwala oszczędzać czas i wodę.

Zobacz także

Jeśli karmisz noworodka tylko mlekiem modyfikowanym i masz dużo akcesoriów do mycia, warto kupić sterylizator. Niektóre firmy oferują nowoczesne urządzenia łączące funkcję sterylizatora i podgrzewacza:

Na rynku są też samosterylizujące się butelki. Wystarczy odrobina wody nalewana do specjalnego pojemniczka. Butelkę zamyka się wraz z nakrętką i smoczkiem i wstawia do mikrofalówki, którą trzeba nastawić zgodnie z zaleceniami producenta butelki. Sterylizacja taka trwa ok. 90 sekund. W przypadku karmienia wyłącznie butelką, warto kupić cały zestaw samosterylizujących się butelek:

wyparzanie butelek samosterylizujące się butelki
Adobe Stock

Jak często sterylizować butelki niemowlaka

Po każdym użyciu butelkę i smoczek trzeba dokładnie umyć, korzystając z płynu do mycia naczyń. Zadanie ułatwiają specjalne szczotki do czyszczenia butelek i smoczków. Po myciu wszystko należy bardzo dokładnie opłukać wodą. Tak umytą butelkę, bezpośrednio przed nalaniem do niej mleka, trzeba wyparzyć lub wysterylizować.

Nie ma znaczenia wiek dziecka – czy jest to noworodek czy np. pięciomiesięczne dziecko. Jeśli nadal stosujesz odkażanie akcesoriów dziecka, butelkę musisz wyparzać za każdym razem przed jej podaniem. To samo dotyczy oczywiście smoczka, przez który niemowlę będzie piło, a także smoczków-uspakajaczy.

Jak myć butelki noworodka

Czysta butelka, smoczek, kubek są niemniej ważne od najlepszego mleka! Bo jeśli pozostała na nich nawet odrobina jedzenia, bakterie w mig to wykorzystają. To dla nich doskonała pożywka, dzięki której mogą się namnażać. Jeżeli w takiej niedomytej butelce podasz dziecku jedzenie, może to dla niego skończyć się:

Dbaj więc o higienę starannie i codziennie. Po użyciu od razu umyj butelkę lub smoczek. Jeśli nie możesz tego zrobić od razu, koniecznie zalej je wodą, aby resztki pokarmu nie zaschły, gdyż trudniej będzie je usunąć. Butelkę i smoczek myć można ręcznie, albo wstawić do zmywarki, o ile butelka, która kupiłaś, nadaje się do wstawienia do niej (sprawdź!). Wyjmując butelkę i smoczek ze zmywarki, dokładnie je obejrzyj, czy nie zostały na nich zaschnięte resztki środka do mycia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, dokładnie opłucz wszystko wodą. Na smoczku i butelce nie mogą także zostać resztki płynu do zmywania ręcznego. Suche akcesoria do karmienia możesz przechowywać w zamkniętych szafkach. No i nie zapomnij wyparzyć butelki i smoczka bezpośrednio przed użyciem.

Uwaga! Za każdym razem, gdy zabierasz się do przygotowania posiłku dla malca, sama koniecznie umyj ręce. Jeśli tego nie zrobisz, przeniesiesz bakterie na świeżo wyparzoną butelkę i smoczek.

Sprawdź także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama