raczkowanie
Adobe Stock
Rozwój

Kiedy dziecko raczkuje: kiedy powinno zacząć raczkować i jak je tego nauczyć?

To kiedy dziecko raczkuje, zależy od indywidualnych uwarunkowań. Zazwyczaj dzieci zaczynają raczkować przed 11. miesiącem życia. Ale nie każde dziecko raczkuje, niektóre omijają ten etap i zamiast raczkowania pełzają albo od razu stawiają pierwsze kroki. Zdarza się też nieprawidłowe raczkowanie − zwróć uwagę na łączenie nóżek i zagięte palce maluszka.
dr Maciej Ozonek
Konsultacja merytoryczna

Być może niecierpliwisz się, rozmyślając, kiedy dziecko zacznie raczkować. Pamiętaj jednak, że dla niemowlaka, który dopiero niedawno nauczył się trafiać dłonią w drugą dłoń, raczkowanie to nie lada sztuka. Aby zacząć raczkować, dziecko musi dźwignąć pupę do góry, ustawić ręce równolegle do siebie, unieść jednocześnie dłoń i przeciwległą nogę i nie upaść przy tym na buzię. To nie jest łatwe. Nie da się nauczyć dziecko raczkować, ale można zachęcać niemowlę do raczkowania. Pomogą specjalne spodnie do raczkowania, przydatne są także maty oraz nakolanniki.

Bilans roczniaka: co powinno umieć roczne dziecko?

Kiedy dziecko raczkuje?

Dziecko zwykle powinno zacząć raczkować między 8. a 11. miesiącem życia. Zanim jednak zacznie ono raczkować, długo się do tego przygotowuje. Najpierw zaczyna od turlania się, potem przychodzi kolej na pełzanie i kołysanie się w pozycji na czworaka w przód i tył. Przenoszenie ciężaru ciała w przód i w tył, na prawo i na lewo daje niemowlakowi ważne informacje o pozycji ciała. Dopiero kiedy maluch nauczy się kontrolować swoją pozycję, zacznie raczkować do tyłu albo kręcić się wokół własnej osi. Wreszcie ruszy w wybranym przez siebie kierunku. Zatem to, w jakim wieku dziecko zacznie raczkować – czy nastąpi to bliżej 8. czy 11. miesiąca życia – zależy od tempa jego rozwoju.

Na pytanie, kiedy dziecko raczkuje, jest też inna odpowiedź poza tą, że wtedy, kiedy jest do tego gotowe. Aby niemowlę zaczęło raczkować, musi mieć do tego warunki i motywację. Malcowi potrzebna jest przestrzeń, w której ma miejsce do raczkowania. W kojcu raczej nie zechce tego robić. Trzeba więc malucha umieszczać na podłodze i podsuwać mu w pewnej odległości od niego zabawki. Pomaga też zachęcanie dziecka do podejścia do rodzica.

Zwykle okres raczkowania trwa przez ok. 3 miesiące. Kiedy dziecko opanuje raczkowanie do perfekcji, porzuci je bez żalu i zacznie coraz częściej wspinać się przy meblach, próbując postawić swój pierwszy kroczek.

Raczkowanie – kiedy należy się niepokoić?

Przyjęło się, że dziecko powinno zacząć raczkować do ukończenia 11. miesiąca życia. Zatem jeśli do tego czasu nie zdobędzie tej umiejętności, warto skonsultować się z pediatrą. Być może maluchowi nic nie dolega i jest jednym z tych dzieci, które omijają etap raczkowania. Może się jednak zdarzyć tak, że brak umiejętności raczkowania świadczyć będzie o problemach w rozwoju dziecka, które wymagać będą np. rehabilitacji.

Niektóre dzieci omijają etap raczkowania i z leżenia albo jeżdżenia na pupie przechodzą od razu do wstawania. Szacuje się, że co 10 niemowlę nie raczkuje. Według niektórych psychologów maluchy, które nie raczkują ani nie pełzają, mogą w przyszłości mieć problemy z nauką, zwłaszcza z czytaniem. Nie jest to jednak teoria, która zawsze się sprawdza. Dzieci, które nie raczkują, wcale nie muszą gorzej rozwijać się w przyszłości.

„Akademia Młodych Rodziców”
„Akademia Młodych Rodziców”
Sprawdź, jak rozwija się niemowlę i na co zwracać uwagę!

Uwaga! Zarówno raczkowanie, jak i pełzanie przygotowują organizm do chodzenia. Dobrze, jeśli dziecko przejdzie przynajmniej przez jeden z tych etapów wykonywania ruchów naprzemiennych, zanim zacznie chodzić (do 18. miesiąca życia).

Ważne też jest to, w jaki sposób dziecko raczkuje. Nieprawidłowe raczkowanie może także świadczyć o problemach zdrowotnych lub zakłóceniach w rozwoju ruchowym dziecka. W takim przypadku także pomocna będzie rehabilitacja podjęta u doświadczonego fizjoterapeuty dziecięcego.

Prawidłowe raczkowanie

Każde niemowlę ma swoją metodę poruszania się. W prawidłowej technice raczkowania są jednak elementy, które powtarzają się zawsze. Rączki i nóżki malca powinny poruszać się na przemian (lewa ręka i prawa noga – i odwrotnie). Zwróć też uwagę, czy dłonie dziecka są wyprostowane. Maluch, po nabraniu nieco wprawy w raczkowaniu, powinien poruszać się symetrycznie – prawa i lewa połowa ciała powinny poruszać się w taki sam sposób. Maluch nie powinien tracić równowagi – zmiana pozycji powinna następować w kontrolowany sposób.

Kiedy dziecko raczkuje, nie może kicać ze złączonymi nogami ani oszczędzać stale jednej i tej samej ręki albo nogi. Jeśli niemowlę podczas raczkowania zagina palce, tak, jakby chciało chwycić się podłogi, powiedz o tym pediatrze przy najbliższej wizycie kontrolnej.

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

Jak zachęcać dziecko do raczkowania?

Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko raczkować, przede wszystkim stwórz mu w domu odpowiednie warunki: dużo przestrzeni, miękki dywan, niekrępujące ruchów ubranko. Jak najczęściej bawcie się na podłodze: turlajcie piłeczkę, urządzajcie wyścigi autek. W końcu dziecko ruszy śladem swoich zabawek. Z pewnością będzie mu wygodniej, jeśli na nogi założysz mu nakolanniki albo spodenki ochronne, takie jak te:


I obowiązkowo kup matę do raczkowania! Najlepiej grubą, wodoodporną i łatwą w czyszczeniu. To będzie też świetna izolacja termiczna, która oddzieli ciało dziecka od chłodnej podłogi.


Zobacz także:

dziecko, raczkowanie
fotolia
Rozwój
Dlaczego dziecko kołysze się, zamiast raczkować?
Wydaje ci się, że twoje dziecko powinno już jak jego rówieśnicy zacząć raczkować, a ono jedynie kołysze się na czworakach. Pediatra wyjaśnia, o czym to świadczy.

Nasz syn Kajtek ma 10 miesięcy i dobrze się rozwija. Nie możemy się doczekać, kiedy zacznie raczkować. Jednak na razie tylko kołysze się w przód i w tył , opierając się na dłoniach i kolanach. Dlaczego to robi? Ilona ze Stalowej Woli Prof. Jacek Grygalewicz: Zanim dziecko zacznie raczkować, zwykle uczy się kołysać w przód i w tył lub boki , klęcząc przy tym i opierając się na rękach. Przenoszenie ciężaru ciała daje Pani synkowi ważną informację, niezbędną, aby wreszcie odważył się oderwać kończynę od podłoża i zacząć raczkować. Żadne dziecko nie zacznie raczkować , póki nie wyczuje, że umie to robić. Warto układać synka na podłodze, kłaść w pewnej odległości od niego atrakcyjną zabawkę i w ten sposób stwarzać mu warunki, które sprzyjają swobodnemu poruszaniu się. Odpowiada: prof. dr hab. Jacek Grygalewicz, pediatra. Leczy małych pacjentów od 45 lat. Aktywnie działa w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Pracuje w Klinice Pediatrii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Stworzył Poradnię Zaburzeń Oddychania w Czasie Snu. Wiceprezes Komitetu Rozwoju Człowieka PAN. Czytaj też: 15 zabaw, które wspierają rozwój ruchowy dziecka Przygotuj dom na raczkowanie dziecka Przygotowania do nauki chodzenia

niemowlę, rozwój niemowlaka, 7-miesięczne niemowlę
Fotolia
Rozwój
Czego uczy się niemowlę - 7.-12. miesiąc
Jakie umiejętności zyskuje niemowlę od 7. do 12. miesiąca życia? Co powinno umieć roczne dziecko? Sprawdź listę najważniejszych etapów rozwoju.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj