Okłady z kapusty: na co pomagają, jak je robić i ile trzymać?
Okłady z kapusty polecane przez mamy i babcie na obolałe piersi naprawdę działają. Przynoszą ulgę w trakcie nawału pokarmu, ale nie tylko. Okłady z kapusty stosuje się także na ból stawów i żylaki. Pozwalają również pozbyć się obrzęków i opuchlizny. Sprawdź, jak robić okłady z kapusty na piersi lub ból i jak długo trzymać taki okład.
- Joanna Biegaj
Okłady z kapusty są znane ze względu na swoje właściwości lecznicze. Jest to sprawdzony, skuteczny i tani sposób na ból i obrzęk piersi podczas karmienia. Takie okłady bardzo prosto można przygotować samemu w domu. Czy okłady z kapusty mogą jednak zaszkodzić? Nie, pod warunkiem, że są prawidłowo wykonane i nie zastępuje się nimi leczenia zaleconego przez specjalistę.
Spis treści:
- Okłady z kapusty
- Okłady z kapusty – na co pomagają?
- Okłady z kapusty - jak robić?
- Okłady z kapusty na pierś
Okłady z kapusty
Okłady z kapusty stosowane są w bólu różnego pochodzenia (np. reumatycznego, artretyzmu, nerwobólu), a także jako skuteczny sposób na obrzęki. Są jednym z najbardziej znanych sposobów stosowanych przez kobiety podczas zapalenia piersi w czasie laktacji. Okłady z kapusty robi się ze świeżych liści tego warzywa. Liście przykłada się do bolącego miejsca i bandażuje je, pozostawiając na kilkanaście minut do kilkunastu godzin - niżej znajdziesz dokładną instrukcję, jak zrobić okład z kapusty.
Jak działają okłady z kapusty? Sukces tego domowego sposobu na ból leży w wartościach odżywczych kapusty, która zawiera:
- witaminę C
- witaminy z grupy B i A
- witaminy E i K
- siarkę
- arsen
- wapń
- magnez
- potas
- żelazo
- kwas foliowy.
Okłady z kapusty - na co pomagają?
Ponieważ kapusta ma właściwości przeciwzapalne, bywa pomocna w wielu dolegliwościach. Okłady z kapusty pomagają między innymi w leczeniu:
- bólu stawów
- reumatyzmu
- żylaków
- obrzękniętych piersi
- schorzeń skóry: ran, wrzodów, czyraków, wysypki, stłuczenia, oparzenia, odmrożenia
- znamion o charakterze guzkowatym
- obrzęków i opuchlizny.
Dodatkowo kapusta ma właściwości, dzięki którym poprawia się kondycja organizmu, zapobiega także anemii. Pomaga również zwalczać skutki wypicia zbyt dużej ilości alkoholu.
Okłady z kapusty - jak robić?
Zrobienie okładu z kapusty jest bardzo proste. Oto nasz przepis:
- Oderwij liście z główki białej kapusty (powinny być dobrze schłodzone, jeśli chcesz ich używać na ból piersi, a ciepłe przy bólach stawów!).
- Delikatnie obtłucz liść od wewnątrz tłuczkiem do mięsa lub młotkiem, tak by puściły sok
- Liść przyłóż do bolącego miejsca.
- Okład owiń bandażem.
Okłady z kapusty - ile należy je trzymać? Możesz to robić nawet przez kilka godzin. Okłady z kapusty można stosować przez wiele dni, aż do złagodzenia objawów.
Okłady z kapusty na pierś
Okłady z liści kapusty to także bardzo tani i skuteczny sposób na zwalczenie bólu piersi wywołanego nawałem pokarmu. Przyłożenie liści kapusty do piersi przynosi ogromną ulgę. Niemal od razu czuć, jak kapusta wyciąga całe napięcie i powoduje, że piersi stają się bardziej miękkie i przestają boleć. Jednorazowo okłady powinny znajdować się na piersiach przez ok. 15-30 minut. Należy przy tym pamiętać, by zawsze liście były chłodne. Gdy jedne się zagrzeją, warto wymienić je na nowe.
Okłady z kapusty na piersi sprawdzą się szczególnie, gdy nie ma sposobu, by odciągnąć pokarm. Aby jednak uniknąć gromadzenia się nadmiernej ilości mleka i powstania zastoju w piersiach, warto często przystawiać maluszka, a jeśli nie jest on w stanie wypróżniać piersi do końca, stosować laktator.
Zobacz też: