Poranione brodawki to problem wielu karmiących mam. Brodawki mogą krwawić podczas karmienia piersią od laktatora lub jeśli dziecko źle chwyta pierś. Ale nawet w czasie karmienia można leczyć i smarować poranione brodawki specjalnymi maściami albo... mlekiem mamy.

Reklama

Co pomoże na poranione brodawki?

Możesz samodzielnie leczyć poranione brodawki, a jeśli prawidłowo o nie zadbasz, problem zniknie po kilku dniach. Zamiast od razu odstawiać dziecko od piersi i podawać mu butelkę, najpierw wypróbuj te sposoby na poranione, krwawiące brodawki:

Prawidłowo przystawiaj do piersi

Pamiętaj, że dziecko powinno objąć ustami nie tylko samą brodawkę, lecz także dużą część otoczki. Przy dobrym ssaniu buzia dziecka jest wręcz wypełniona piersią, policzki są pełne, nie zapadnięte, a wargi wywinięte. Czubek nosa i broda niemowlęcia dotykają piersi. Gdy dziecko ssie, słyszysz nie cmokanie, tylko jakby postękiwanie (to odgłos połykania mleka). Jeśli widzisz, że dziecko jest źle przystawione do piersi, słyszysz cmokanie i czujesz ból podczas karmienia – musisz je przerwać, bo efektem mogą być poranione brodawki. Ale uwaga: nie wyciągaj piersi z buzi, tylko włóż mały palec w kącik ust malca i w ten sposób przerwij ssanie. Gdy maluszek otwiera zbyt wąsko buzię, przytrzymaj palcem jego bródkę: może wtedy głębiej złapie pierś.

Masz poranione brodawki? Nie podawaj smoczka

Dziecko nie potrafi równocześnie nauczyć się dwóch sposobów ssania (a smoczek ssie się inaczej, dużo płycej niż pierś). Jeśli więc dziecko ma problem z prawidłowym uchwyceniem piersi, próbuj go uspokajać kołysaniem, noszeniem, a nie podawaniem smoczka.

Smaruj poranione brodawki swoim mlekiem

Rób to po każdym karmieniu (twoje mleko ma właściwości przeciwbakteryjne i gojące). Wielu mamom pomaga też smarowanie piersi specjalnymi kremami do pielęgnacji brodawek (np. Lano-maść Mama Mia Ziajka, maścią Maltan, balsam do pielęgnacji brodawek Mustela, A-Pectus). Nakładaj je na poranione brodawki umytymi rękami. Niektórych kremów nie musisz zmywać przed karmieniem (sprawdź w ulotce).

Zobacz także

Nie myj krwawiących brodawek zbyt często

Wystarczy dwa razy dziennie zwykłą wodą. Do mycia poranionych brodawek nie używaj mydła, bo wysusza ono skórę i podrażnia bolesne miejsca.

Przed karmieniem zrób zimny okład na poranione brodawki

Na przykład z kostki lodu (zawiniętej w tetrową pieluszkę). Zmniejszy ból poranionych brodawek. Karmienie zaczynaj od mniej bolesnej piersi, ponieważ na początku dziecko jest bardziej głodne, ssie mocniej. Poza tym pod wpływem ssania twój organizm uwalnia do krwi endorfiny – naturalne środki znieczulające. Staraj się zmieniać pozycje przy karmieniu (z leżącej na siedzącą, spod pachy), żeby te same miejsca na brodawce nie były przez cały czas drażnione. Usiądź tak, by było ci wygodnie: oprzyj plecy, a dziecko ułóż na poduszce.

Jak najczęściej wietrz poranione brodawki

Jeśli jesteś w domu, nie zakładaj biustonosza. Noś luźne bawełniane bluzki, tak by do poranionych brodawek dochodziło powietrze. Wkładki laktacyjne wkładaj tylko wtedy, gdy wychodzisz (kiedy mleko wsiąka we wkładkę, robi się mokry kompres, a to sprawia, że ranka nie może się zagoić). Na krwawiące brodawki najlepiej stosować nakładki, czyli muszle laktacyjne: skóra i strupki nie zasychają w nich za mocno, a dostęp powietrza sprzyja gojeniu.

    Gdy masz mocno poranione brodawki, przerwij karmienie

    Jeśli podczas ssania ból brodawek jest naprawdę duży, zrób sobie 2–3-dniową przerwę w karmieniu. W tym czasie odciągaj mleko (ręcznie lub bardzo delikatnie laktatorem). Staraj się jednak podawać je dziecku łyżeczką lub kubeczkiem, a nie butelką i smoczkiem, by maluch nie uczył się innego sposobu ssania.

    Uwaga: Jeśli po kilku dniach dolegliwości nie ustąpią, skontaktuj się z poradnią laktacyjną (spytaj o nią w szpitalu, w którym rodziłaś). Przyczyna bolesności przy karmieniu może być bowiem poważniejsza: np. pewne nieprawidłowości w budowie anatomicznej jamy ustnej dziecka, zakażenie skóry brodawek. Położna pomoże ci pokonać te trudności.

    Poranione brodawki są płaskie lub wklęsłe: co robić?

    Jeśli twoje sutki są płaskie lub wciągnięte, dziecko może początkowo mieć problem z ich uchwyceniem i wkrótce twoje brodawki mogą zacząć krwawić. Najlepiej po porodzie nosić specjalne nakładki, które powodują, że brodawki powoli się wyciągają. Bądź cierpliwa: za kilka dni będzie dużo lepiej! Poza tym:

    • Odciągaj niewielką ilość mleka w ciągu dnia. Dzięki temu brodawka wyciąga się i dziecku może być potem łatwiej ją uchwycić. Jednocześnie stymulujesz w ten sposób laktację.
    • Pomiędzy karmieniami stosuj wkładki korekcyjne, np. Niplette (Avent).
    • Jak najczęściej próbuj przystawiać dziecko do piersi: ono najlepiej wyciągnie wciągniętą brodawkę.
    • Jeśli musisz dokarmiać malca, staraj się to robić łyżeczką, kubeczkiem, kieliszkiem lub strzykawką. Nie przyzwyczajaj dziecka do picia mleka z butelki ze smoczkiem.

    Zobacz też:

    Reklama
    Konsultacja merytoryczna

    lek. Katarzyna Raczek-Pakuła

    Pediatra, prezeska Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych, współtworzy Centrum Nauki o Laktacji. Pracuje w Poradni Laktacyjnej Szpitala Specjalistycznego Św. Zofii w Warszawie
    Reklama
    Reklama
    Reklama