Reklama

​Zastosowanie odpowiedniej, prawidłowej pozycji to połowa sukcesu w karmieniu dziecka. Warto znaleźć takie ułożenie ciała, w którym będziesz mogła się odprężyć. Wygoda mamy jest równie ważna jak komfort dziecka i jego dobry apetyt.

Reklama

Wybór odpowiedniej pozycji do karmienia zapewnia wygodę, ale pomaga też rozwiązać różne problemy związane z przystawianiem dziecka do piersi, np. wynikające z obfitego biustu mamy lub spowodowane zbyt płytkim chwytaniem brodawki przez dziecko. To, w jakiej pozycji karmisz, może nawet wpłynąć na ograniczenie ataków kolki u niemowlęcia. Dlatego warto poznać wszystkie możliwości i wybrać pozycje, które sprawdzą się najlepiej w waszym przypadku.

Zanim zaczniesz karmić, skorzystaj z toalety, przygotuj dodatkowe poduszki, napój, książkę, telefon lub pilota do telewizora. Dzięki temu, gdy dziecko zacznie jeść, nie będziesz musiała przerywać karmienia, aby poprawić pozycję lub czymś się zająć.

1. Pozycja siedząca do karmienia piersią

Pozycja nazywana również klasyczną. Usiądź na krześle lub fotelu, tak by twoje plecy były wyprostowane i dobrze podparte. Nogi oprzyj na podłodze lub podnóżku. Zadbaj, aby w czasie karmienia nie pochylać się, nie skręcać tułowia i siedzieć wygodnie. Postaraj się o kilka małych poduszek, którymi podeprzesz swoje ramię i spoczywającego na nim noworodka. Pamiętaj o rozluźnieniu wszystkich mięśni. Dziecko ułóż na boku, tak by było przytulone brzuszkiem do twojego brzucha. Jego główkę oprzyj w zgięciu łokciowym, przedramieniem podtrzymuj jego plecy, a dłonią pupę. Sprawdź, czy ucho, ramię i biodro dziecka znajdują się w linii prostej. Dzięki temu ciebie nie bolą plecy, a niemowlę uniknie w przyszłości wady postawy.

Dla kogo? Pozycja siedząca do karmienia polecana jest w przypadku niemowląt, które pewnie i głęboko chwytają brodawkę.

Iza Zborowska

2. Pozycja krzyżowa

To niewielka modyfikacja pozycji siedzącej. Usiądź prosto na krześle lub fotelu, opierając plecy o oparcie. Pod nogi możesz wsunąć podnóżek albo trzymać je na podłodze. Zadbaj, aby w czasie karmienia nie pochylać się i nie skręcać tułowia. Dziecko ułóż podobnie jak w pozycji siedzącej (klasycznej), tylko trzymaj je ręką przeciwną do piersi, z której karmisz. Twoja dłoń powinna podpierać kark i główkę dziecka, a przedramię plecy.

Dla kogo? Z pozycji krzyżowej warto korzystać, gdy masz kłopot z karmieniem energicznego, kręcącego główką niemowlaka lub małego wcześniaka – przytrzymując główkę dziecka dłonią, będziesz mogła precyzyjnie przystawić je do piersi. Polecana jest także dla niemowląt z obniżonym napięciem mięśniowym.

Iza Zborowska

Odmianą pozycji siedzącej i krzyżowej jest pozycja do karmienia z rogalem. Zamiast poduszek używa się wygodnego rogala, który podpiera przedramię mamy i leżące na nim dziecko.

3. Pozycja do karmienia spod pachy

Usiądź w fotelu lub na kanapie, pod plecy wsuń poduszkę. Z boku i na kolanach ułóż małe poduszki lub zrolowany koc, które będą podpierały dziecko i twoją rękę. Noworodka trzymaj tak, by jego główka znajdowała się na wysokości piersi, brzuszek był przytulony do twojego boku, a nóżki leżały pod twoją pachą. Podtrzymuj dłonią główkę i kark dziecka, a przedramieniem jego plecy. Nie pochylaj się, raczej podnieś niemowlę wyżej, tak abyś mogła siedzieć wyprostowana.

Dla kogo? Pozycja spod pachy jest wygodna dla mamy z dużym biustem, a także polecana w przypadku płaskich lub wklęsłych brodawek. Warto w ten sposób karmić dziecko, jeśli masz zastój pokarmu i zapalenie piersi (gdy ogniska zapalne znajdują się w bocznych segmentach piersi) lub gdy dziecko słabo ssie.

Iza Zborowska

4. Pozycja leżąca do karmienia

Połóż się na boku, twoje ramię powinno być oparte na łóżku, a głowa nieco wyżej na poduszce. Pod plecy i między kolana włóż małe poduszki. Dziecko ułóż na swoim ramieniu, przytulone brzuszkiem do twojego brzucha. Jego usta powinny znajdować się naprzeciwko twoich piersi. Plecy dziecka podeprzyj poduszką, by nie odsuwało się od ciebie w czasie karmienia. Karmiąc w pozycji leżącej, nigdy nie opieraj się na łokciu.

Dla kogo? Pozycja leżąca do karmienia poleca jest kobietom, którym szwy krocza utrudniają przyjęcie pozycji siedzącej, a także kobietom po cesarce. Warto nauczyć się karmić w ten sposób, wówczas nocne karmienie piersią nie będzie uciążliwe, a w dzień będziesz miała okazję, by odpocząć.

Iza Zborowska


Z pozycji leżącej łatwo można przejść do pozycji antykolkowej. Wystarczy położyć dziecko na brzuszku i delikatnie odwrócić jego główkę w stronę piersi.

5. Pozycja australijska do karmienia

Pozycja australijska czasami nazywana jest również pozycją do karmienia po cesarskim cięciu. W tym przypadku niezbędna jest pomoc drugiej osoby, np. położnej, partnera. Leżysz na plecach, twoja głowa powinna być oparta na wysokiej poduszce. Dziecko jest ułożone przy twoim boku. Obejmujesz maluszka ramieniem, tak by jego głowa oparła się o twoje ramię i znajdowała się na wysokości piersi. Ramię warto podeprzeć poduszkami. Zwracaj szczególną uwagę na to, czy nos dziecka nie jest zatkany przez dotykającą go pierś.

Dla kogo? Pozycja australijska jest polecana kobietom w pierwszych dniach po cesarskim cięciu. Jej zaletą jest to, że dziecko nie leży na obolałym brzuchu mamy.

Iza Zborowska

6. Pozycja naturalna do karmienia

To odmiana pozycji leżącej. Dziecko karmione w pozycji naturalnej leży na brzuszku. Z tego względu pozycja naturalna sprawdzi się, gdy dziecko ulewa.

Pozycja naturalna jest wygodna dla mamy i dziecka. Mama opiera plecy i głowę na zwiniętej kołdrze lub na poduszkach. Tułów ma ustawiony ukośnie, pod kątem 20-30 stopni. Dziecko przylega brzuchem do brzucha mamy, wzdłuż jej ciała lub lekko ukośnie. Mama podpiera je jedną ręką. Główka dziecka znajduje się na piersi, dzięki czemu maluch sam chwyta brodawkę.

Dla kogo? Pozycja naturalna polecana jest wszystkim mamom w pierwszych tygodniach po porodzie, także tym, które miały cesarskie cięcie, zwłaszcza gdy niemowlę ma kłopoty ze ssaniem. Sprawdza się również, gdy mleko za szybko wypływa z piersi. W przypadku dzieci ulewających można próbować ułożyć się tak, aby tułów mamy był ustawiony pod większym kątem, np. 46-60 stopni. Pozycja naturalna jest też pozycją antykolkową. Maluszek jest ułożony na brzuchu, co ułatwia odprowadzanie powietrza z jego żołądka.

pozycja naturalna do karmienia piersią
Adobe Stock

Pozycja naturalna do karmienia piersią. fot. Adobe Stock

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama