pozycja naturalna do karmienia
Adobe Stock
Karmienie

Pozycja naturalna do karmienia – jak wygląda, zalety dla mamy i dziecka

Pozycja naturalna jest bardzo wygodna dla mamy i dziecka. Poleca się ją przy problemach z przystawianiem niemowlęcia do piersi, przy szybkim wypływie mleka czy niespokojnym dziecku. Na dodatek zostawia mamie swobodną rękę, którą może sięgać po napój lub książkę.

Pozycja naturalna do karmienia nazywana jest też pozycją odchyloną lub biologiczną. Jest bardzo komfortowa dla mamy i niemowlęcia. Dziecko w tej pozycji karmi się na kanapie lub w łóżku. Całe ciało kobiety jest podparte, niemowlę ma opartą główkę i możliwość chwycenia brodawki pełną buzią.

Bolą cię plecy? Zobacz, czy nie popełniasz tych błędów zajmując się dzieckiem! [WIDEO]

Jak przyjąć pozycję naturalną do karmienia?

Dokładnie tak, jakbyś szykowała się na serialowy seans w łóżku. Przyjmij pozycję półleżącą z dobrze podpartymi, lekko ukośnie ustawionymi plecami i podpartą głową. Nogi możesz mieć ugięte lub wyprostowane i zmieniać ich ułożenie w czasie karmienia. Dla dodatkowej wygody sięgnij po poduszki i obłóż się nimi tak, aby w razie potrzeby umieścić je pod plecami, głową lub przedramionami.

Połóż dziecko na sobie – brzuszkiem do brzucha, tak aby jego główka znalazła się na wysokości twojej piersi. Maluszek zacznie celować ustami do brodawki, uchwyci ją i odchyli lekko główkę, gdy zacznie jeść. W tym momencie możesz mu podeprzeć głowę ręką po stronie piersi, z której karmisz.

Drugą rękę masz wolną. Pozycja odchylona jest niemal identyczna jak ta, którą przyjmują matka i dziecko podczas zalecanego pierwszego karmienia breast crawl.

pozycja naturalna do karmienia zbliżenie
Adobe Stock
Pozycja naturalna do karmienia piersią. fot. Adobe Stock

Zalety pozycji biologicznej do karmienia

Dlaczego akurat pozycja naturalna – jedna z wielu pozycji do karmienia – uznawana jest za naprawdę dobrą? Jest kilka powodów, które o tym decydują:

  • Maluszek dzięki sile grawitacji trzyma główkę przy piersi, może więc się odprężyć i nie napinać, aby zapobiec oderwaniu ust od brodawki.
  • Opadająca na pierś główka pozwala dziecku naprawdę głęboko uchwycić brodawkę, co ułatwia skuteczne karmienie – dziecko się nie denerwuje.
  • Ryzyko wypadnięcia brodawki z ust dziecka jest minimalne, co ma znaczenie w przypadku niemowląt z krótkim wędzidełkiem języka.
  • Dziecko nie obciąża piersi – nie pociąga jej w dół, co zapobiega powstawaniu bolesności sutków.
  • Niemowlę może pozostawać skóra do skóry z mamą, co daje mu większe poczucie bezpieczeństwa i bliskości.
  • Całe plecy mamy, a także jej barki, szyja i głową mogą być podparte, są więc odciążone. 
  • Mama ma minimum jedną rękę wolną, a przy odrobinie wprawy, również obie ręce. 


Jeśli karmisz piersią, koniecznie wypróbuj pozycję naturalną. Przekonasz się, że zapewnia wygodę i tobie, i dziecku. Karmiąc w pozycji naturalnej możesz odpoczywać lub w razie potrzeby sięgnąć po przygotowane picie lub po telefon. 

Sprawdź też:

karmienie piersią
Adobe Stock
O noworodku
Karmienie piersią: techniki, pozycje, najważniejsze zasady [PROSTA INSTRUKCJA WIDEO]
Karmienie piersią niekiedy bywa bardzo trudne dla debiutującej mamy. Przedstawiamy szczegółową instrukcję karmienia piersią, która ułatwi karmienie dziecka. Położna Malwina Sierzan krok po kroku wyjaśnia, jak należy karmić piersią.

Karmienie piersią sprawia ci trudność? Obejrzyj nasz film, na którym położna Malwina Sierzan opowiada o najważniejszych zasadach karmienia piersią i dokładnie pokazuje, w jaki sposób należy karmić niemowlę. Nauczysz się rozpoznawać oznaki głodu noworodka. Zobaczysz, jaka jest prawidłowa technika przystawiania dziecka do piersi. Poznasz kilka najpopularniejszych i najwygodniejszych pozycji do karmienia. Oto wszystko, co najważniejsze, o karmieniu piersią.  Spis treści: Jak karmić piersią – zasady i pozycje Czas karmienia piersią – jak często karmić Ile powinno jeść niemowlę karmione piersią Co jeść podczas karmienia piersią Do kiedy karmić piersią Jak karmić piersią? Zalecanym schematem karmienia jest karmienie na żądanie, czyli wtedy, kiedy potrzebuje tego dziecko lub jego mama. Pamiętaj, że ty też możesz mieć potrzebę przystawienia dziecka, gdy twoje piersi są obrzmiałe, ciężkie, pełne pokarmu. Dziecku podaje się piersi na zmianę – raz lewą, raz prawą. Jeśli dziecko opróżni jedną pierś i będzie wydawało ci się, że nadal ma ochotę na jedzenie, zaproponuj mu drugą. Zasady karmienia piersią Podstawowym warunkiem udanego karmienia jest prawidłowe uchwycenie przez dziecko piersi mamy. Przede wszystkim musisz poczekać, aż twoje dziecko szeroko otworzy buzię. Następnie nałóż głowę dziecka na swoją pierś w ten sposób, by kąt między wargami wynosił 130 stopni. Dolna warga dziecka powinna być wywinięta, a czerwień wargowa górnej wargi powinna dotykać delikatnie skóry twojej piersi. Nosek i bródka dziecka również powinny być bardzo blisko twojej piersi. Na koniec sprawdź, czy usta dziecka obejmują jak największą część otoczki brodawki. Jeżeli będą spełnione wszystkie te warunki, karmienie powinno być łatwe i bezbolesne. Pozycje do karmienia piersią...

piwo bezalkoholowe a karmienie piersią
Adobe Stock
Karmienie
Piwo bezalkoholowe a karmienie piersią: czy można pić? Czy pomaga na laktację?
Wiele mam zastanawia się, czy można pić piwo bezalkoholowe podczas karmienia piersią. Panuje przekonanie, że piwo, także to bez alkoholu, pobudza laktację i ułatwia karmienie. To nie do końca prawda. Karmiące mamy powinny pamiętać, że nawet piwo bezalkoholowe może zawierać niewielkie ilości alkoholu, który bardzo szkodzi dziecku.

Piwo bezalkoholowe a karmienie piersią – dla wielu mam to ważny temat. Nad kwestią picia piwa podczas karmienia zastanawiają się zwłaszcza te mamy, które mają mało mleka, bo istnieje teoria, że piwo bezalkoholowe jest dobre na laktację. To po części prawda, lepiej jednak powstrzymać się od picia piwa, dopóki karmi się dziecko. Wyjaśniamy, dlaczego piwo bezalkoholowe typu Karmi nie nadaje się dla mam karmiących. Piwo bezalkoholowe a karmienie piersią Niektóre mamy wierzą, że piwo bezalkoholowe pobudza laktację, inne lubią smak piwa karmelowego i pozwalają sobie na wypicie butelki czy dwóch w przerwach pomiędzy karmieniami. Czy słusznie i czy to bezpieczne dla dziecka? Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Piwo bezalkoholowe oczywiście nie zaszkodzi dziecku tak jak alkohol pity przez matkę karmiącą. Napoje tego typu nie mają jednak wartości odżywczych i wcale nie są dobre na laktację . Skąd zatem wziął się ten mit? W latach 80. ubiegłego wieku przeprowadzono badanie, które wykazało, że u matek karmiących, które piły piwo, rósł poziom prolaktyny odpowiedzialnej za laktację (nie działo się tak w przypadku kobiet pojonych wodą). Okazało się jednak, że to nie alkohol wpływał korzystnie na produkcję kobiecego mleka, a słód jęczmienny zawarty w piwie. Uwaga, jeśli masz kłopoty z laktacją, zamiast po piwo możesz sięgnąć po suplementy na bazie słodu jęczmiennego, który jest źródłem beta-glukanu (polisacharydu stymulującego laktację). Czy można pić piwo bezalkoholowe podczas karmienia piersią? Picie piwa bezalkoholowego podczas karmienia piersią nie jest zabronione, jeśli jednak zdecydujesz się po nie sięgnąć, rób to z głową. To nieprawda, że piwo bezalkoholowe jest zawsze w 100 proc. wolne od alkoholu – niektóre mogą go zawierać znacznie więcej, niż producent deklaruje na etykiecie! Na wszelki wypadek wybieraj piwa oznaczone...

smoczek dla noworodka karmionego piersią
Adobe Stock
Karmienie
Smoczek a karmienie piersią: czy smoczek utrudnia laktację?
Smoczek a karmienie piersią to temat, który budzi dużo wątpliwości u debiutujących rodziców. Niektóre noworodki i niemowlęta najchętniej ssałyby pierś cały czas. Odstawione od niej są marudne i niespokojne. Rozwiązaniem problemu wydaje się smoczek uspokajacz. Czy ssanie smoczka nie zaburzy karmienia piersią, wyjaśnia doradczyni laktacyjna Joanna Kiełbasińska.

Smoczek dla noworodka karmionego piersią to nie katastrofa. Do niedawna smoczek-uspokajacz był jednym z najbardziej kontrowersyjnych gadżetów dla noworodków i niemowląt. I to nie tylko wśród położnych, neurologopedów czy fizjoterapeutów, ale również wśród samych rodziców. Teraz już wiadomo, że ssanie smoczka nie musi zakłócać karmienia piersią, jeśli zostaną spełnione pewne warunki. Spis treści: Jaki smoczek dla noworodka karmionego piersią? Czy smoczek zaburza karmienie piersią i laktację? Smoczek a laktacja – kiedy można go podać? Jaki smoczek przy karmieniu piersią? Czy smoczek uzależnia? Czy smoczek zaburza karmienie piersią? Ssanie smoczka przez noworodka karmionego piersią nadal ma wielu przeciwników. Do niedawna sądzono, że jeśli niemowlę ssie smoczek, może to wpłynąć niekorzystnie na technikę ssania piersi i długość trwania karmienia naturalnego. Naukowcy dokonali jednak dokładnej metaanalizy badań naukowych i doszli do wniosku, że jeśli smoczek-uspokajacz został podany noworodkowi już po ustabilizowaniu się laktacji i wypracowaniu efektywnej techniki ssania, nie powinien szkodzić. Podanie smoczka noworodkowi, który dobrze ssie pierś: nie zaburza rytmu karmień, nie zaburza techniki ssania piersi, nie skraca ogólnego czasu karmienia piersią.   Natura wymyśliła odruch ssania i szukania, aby dziecko było przystawiane do piersi według potrzeb , czyli tak często, jak tego potrzebuje. Wpływa to także na stymulację i stabilizację laktacji na odpowiednim dla dziecka poziomie. Większość mam po narodzinach dziecka przechodzi przez okres nazwany potocznie „wiszeniem dziecka na piersi”, który dość szybko się jednak kończy i sytuacja się normuje. To najczęściej w tym momencie pojawia się pokusa podania noworodkowi smoczka. Jeśli nie masz problemów z karmieniem piersią, a wydaje ci się,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj