Jeśli masz problem z karmieniem piersią (to się zdarza większości mam), nie zadręczaj się, tylko poszukaj pomocy. Gdzie? Udaj się do doradcy laktacyjnego. Oceni on sposób przystawiania dziecka do piersi, wskaże ewentualne błędy. Zyskasz poradę w zakresie karmienia naturalnego, a jeśli będzie taka potrzeba - doradca laktacyjny skieruje cię do odpowiedniego specjalisty.

Reklama

Spis treści:

  1. Doradca laktacyjny - kim jest?
  2. Poradnia laktacyjna
  3. Grupy wsparcia
  4. Doradca laktacyjny - kim jest?

Doradca laktacyjny jest profesjonalnym wsparciem dla kobiet, które mają problem z laktacją. Certyfikowany Doradca Laktacyjny to osoba, która ma tytuł nadany przez Centrum Nauki o Laktacji. Certyfikat otrzymują ci, którzy odbyli kurs, praktyki i zaliczyli specjalny egzamin odnośnie problemów w laktacji.

Doradca laktacyjny posiada wiedzę i umiejętności, by pomagać mamom borykającym się z problemami w tej sferze. Wizyta u niego zazwyczaj obejmuje:

  • szczegółowy wywiad,
  • badanie dziecka (jego jamy ustnej i umiejętności ssania),
  • badanie mamy,
  • obserwację karmienia,
  • ocenę skuteczności karmienia i poziomu laktacji,
  • postawienie diagnozy,
  • porady i wsparcie.

Z pomocy doradcy laktacyjnego możesz skorzystać w związku z każdą sytuacją w kwestii karmienia piersią, która budzi w tobie obawy i niepokój, są to między innymi:

Zobacz także

Pomoc doradcy laktacyjnego możesz otrzymać także online. Rozmowa odbywa się wtedy w dogodnym dla ciebie czasie i miejscu, bez konieczności wychodzenia z domu.

Poradnia laktacyjna: stacjonarna i online

Poradnia laktacyjna jest w każdym większym mieście - często w szpitalach położniczych lub prywatnych przychodniach. Tutaj również możesz skonsultować swoje problemy związane z karmieniem piersią z doradcą lub konsultantem laktacyjnym. Udzielą oni odpowiedniego instruktażu i wsparcia. Możesz skorzystać także z naszej poradni laktacyjnej online, są tam porady i informacje na temat karmienia piersią.

Często wszystko kończy się na jednej wizycie, góra dwóch, bo wystarczy uspokoić mamę albo trochę skorygować sposób karmienia dziecka – wyjaśnia dr Monika Żukowska-Rubik, pediatra i konsultant laktacyjny. – Czasem jednak problem jest poważniejszy, trzeba sprawdzić, jak mama i dziecko dają sobie radę, czy malec nauczył się pić mleczko.
Pani doktor zważy dziecko, obejrzy go, sprawdzi, czy nie ma żadnych przeszkód, by dobrze ssać. Na pewno obejrzy też i zbada twoje piersi. Później poprosi, żebyś przystawiła dziecko do piersi i ewentualnie podpowie ci, co możesz zrobić, by karmienia były bardziej efektywne. Doradzi na przykład, byś w innej pozycji przystawiała niemowlę do piersi. Zwróci ci też uwagę, jak poznać, czy maluszek naprawdę dobrze uchwycił brodawkę. Zapyta cię także, co jesz i pijesz.

Grupy wsparcia

Mamy radzą innym mamom - na tym polegają grupy wsparcia. Jest wiele grup na Facebooku dla mam, które karmią piersią. Możesz opisać swój problem lub przejrzeć poprzednie wpisy, bo na pewno podobny temat już się pojawił. Jednak Monika Żukowska-Rubik ostrzega przed bezkrytycznym stosowaniem się do wszystkich porad znalezionych w internecie.
– Jeśli naprawdę problem jest poważny, dziecko słabo przybiera na wadze, źle ssie, nie można zdawać się wyłącznie na Internet – przekonuje. – Lepiej iść do poradni laktacyjnej. Tak jak wtedy, gdy niemowlę jest chore, nie szuka się pomocy koleżanki, cioci, babci czy nieznanej osoby w wirtualnym świecie, tylko u lekarza, pediatry. Na pewno ważne jest jednak wsparcie psychiczne, którego udzielają sobie nawzajem mamy na forach internetowych.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama