
Karmienie piersią może sprawiać problemy – szczególnie na samym początku. Najczęściej kłopoty z karmieniem nie mają nic wspólnego z brakiem pokarmu (bardzo rzadko zdarza się, że mama nie ma pokarmu, by wykarmić dziecko), ale mają dwa powody: złe przystawianie dziecka do piersi albo zła pozycja do karmienia.
W jakiej pozycji najlepiej układać noworodka
Podczas karmienia piersią dziecko powinno być całym ciałem (a nie tylko główką) zwrócone do ciebie i przytulone (a nie oddalone), niezależnie od pozycji do karmienia. W klasycznej pozycji brzuszek dziecka dotyka brzucha mamy, natomiast w tzw. futbolowej (spod pachy) – przylega do jej boku. Jeśli jesteś skoncentrowana tylko na główce dziecka, możesz nie zauważyć, że ono leży przekręcone albo zwisają mu nóżki. Warto więc zapamiętać trzy zasady:
- „Ucho–ramię–biodro” – te części ciała dziecka powinny znajdować się w tej samej linii.
- „Dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka” – gdy siedzisz lub leżysz, nakładasz dziecko na pierś, a nie sama pochylasz się do niego
- Nakładasz „dziecko, a nie jedynie jego główkę”.
Po czym poznać, że dziecko dobrze ssie
Dziecko, które dobrze ssie szeroko otwartą buzię, wypełnioną piersią, dolna warga jest wywinięta na zewnątrz – tzw. rybi pyszczek. Policzki ma pełne, jak baloniki. Broda i nosek mogą być wtulone w pierś (nie martw się – na pewno ma jak oddychać). Podczas ssania pracują mięśnie twarzy, da się nawet zauważyć ruch ucha. Wyraźnie słychać połykanie, które przypomina stękanie (nie jest to odgłos cmokania ani mlaskania), dziecko wykonuje ciężką pracę. Dobrze przystawione niemowlę jest rozluźnione, ma lekko ugięte paluszki u rączek, a paluszki u nóżek skierowane w stronę podeszwy. Nie można tego zobaczyć, gdy jest ciasno zawinięty w kocyk albo rożek czy włożony do śpiworka.
Czy wiesz, jak dbać o piersi podczas karmienia? – Rozwiąż test
Czy podczas karmienia dziecka trzeba podtrzymywać pierś
Nie jest to potrzebne – ręce mają trzymać dziecko, a nie pierś. Jednak robiąc to, możesz czuć się pewniej, zwłaszcza gdy masz duży, ciężki biust. Podtrzymanie piersi bywa pomocne w momencie przystawiania dziecka. Rób to dłonią ułożoną w kształcie litery „u” lub „c”. Nie może to być gest nożycowy ani papierosowy. Nie zasłaniaj otoczki, bo utrudniasz dziecku prawidłowe uchwycenie piersi.
Czy uciskanie pełnych piersi dziecku pomaga
To częsty gest, ale niepotrzebny – dziecko dobrze oddycha nawet z noskiem wtulonym w pierś. Może natomiast zaszkodzić mamie. Ucisk piersi blokuje swobodny wypływ mleka, a to prowadzi do zastoju pokarmu. Jeśli obawiasz się, że dziecko ma za bardzo przyciśnięty nosek, mocniej przytul do siebie jego pupę, a głowa sama odsunie się od piersi.
Dlaczego karmienie noworodka bywa bolesne
Jeśli dziecko trzyma w buzi samą brodawkę (bez otoczki), uciska ją dziąsłami, cofa język, pociera nim szczyt brodawki. Karmienie jest wtedy wyjątkowo bolesne. Wystarczy jednak zmienić pozycję i zachęcić dziecko do szerokiego otworzenia buzi przed nałożeniem jej na pierś (zamiast wciskania mu jej). To mama uczy noworodka prawidłowego chwytania piersi, od niej zależy udane karmienie. Jeśli dziecko od początku ssie nieprawidłowo, taki sposób będzie się utrwalał i pogłębiał problemy. Trzeba to szybko skorygować.