Bierzesz w ramiona ślicznego, różowego noworodka. Ma piękną buźkę i patrzy szeroko otwartymi oczami. Tak to zwykle jest, ale w filmie. Twoje dziecko nie będzie z początku wyjątkowo urodziwe. Spiczasta główka i siniak na czole nie zakłócą ci jednak radości, jeśli będziesz wiedzieć, że to nic groźnego. Uprzedźmy fakty i sportretujmy noworodka.

Reklama

1. Noworodek ma dziwne proporcje

Dziecko przychodzi na świat z główką bardzo dużą w stosunku do reszty ciałka. Jej obwód jest większy nawet od obwodu klatki piersiowej! Tak właśnie powinno być. Te proporcje z czasem się na pewno zmienią. Wielkość główki jest spowodowana dużym mózgiem. Waży on 380 g, to 10 procent masy ciała.

Czytaj też: Pierwsze pomiary noworodka

2. Noworodek ma guzy i siniaki

Dziecko miewa na ciele ślady trudów związanych z przeciskaniem się przez kanał rodny. Główka jest wydłużona, na skórze widać wybroczyny i siniaki. Częstym zniekształceniem jest przedgłowie – miękka, obrzęknięta, czasem zasiniona część główki. Może mieć wielkość mandarynki! Ustąpi w ciągu kilku dni. Dzieci narodzone przez cesarskie cięcie mają bardziej okrągłe główki i mniej spłaszczone noski.

3. Noworodek ma ciemiączka

Są to przestrzenie między kośćmi ciemieniowymi czaszki. Pokrywa je tylko warstwa tkanki włóknistej. To mocna błona, dlatego możesz dziecko pielęgnować bez obaw. Taka budowa główki ułatwia dziecku wydostanie się na świat (kości mogą nieco się „ścieśnić”). A potem umożliwia swobodny rozrost mózgu.

Zobacz także

Ciemiączka są dwa – duże i małe. Mniejsze trudniej dostrzec, bo znajduje się z tyłu główki. Łatwiej zobaczyć duże, na czubku głowy. Czasem widać, jak pulsuje. Gdy dziecko płacze, może się lekko uwypuklić.

Zapadnięte ciemiączko może oznaczać odwodnienie – jeśli dziecko wcześniej wymiotowało, ma biegunkę albo gorączkę i mało pije. Nie bagatelizuj też uwypuklenia, którego przyczyną nie jest płacz. Może być ono spowodowane zwiększonym ciśnieniem wewnątrz główki. Koniecznie powiedz o tym pediatrze!

Sprawdź też: Ciemiączko - czy trzeba się go bać?

4. Noworodek ma skórę w cętki

Ciałko noworodka bywa pokryte meszkiem płodowym, który najlepiej widoczny jest na ramionkach, ale z czasem się wyciera. Niedoświadczonych rodziców niepokoić może też zabarwienie skóry – gdy np. górna część ciała jest blada, a dolna różowa. Niekiedy całe ciałko jest jakby cętkowane lub nóżki i rączki albo same paluszki u stóp są sinawe, podczas gdy reszta – różowa. Te różnice to wynik niedojrzałości układu krążenia.

Sprawdź, czego nie lubi skóra noworodka

Jeżeli wokół paznokci u rączek lub nóżek albo wokół ust pojawi się zasinienie, które nie jest spowodowane ochłodzeniem ciała, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

[CMS_PAGE_BREAK]

5. Noworodek ma zaciśnięte rączki

Gdy przy ubieraniu dziecka próbujesz odgiąć mu rączkę, napotykasz opór. To wzmożone napięcie mięśniowe ochrania dziecko przed niespodziewanym ruchem, który mógłby mu zaszkodzić. Po urodzeniu ciałko noworodka układa się zgodnie z przyzwyczajeniem z okresu płodowego: kończyny są zgięte, piąstki zaciśnięte, główka przygięta. Dziecko samo nie zmieni pozycji, w jakiej leży. To ty musisz przekładać je na boczki i pilnować, by było mu wygodnie.

Zobacz też: Wzmożone napięcie mięśniowe – objawy

6. Noworodek ma znamiona

Z niektórymi dzieci przychodzą na świat, inne pojawiają się w pierwszych tygodniach życia. Zdarzają się u jednego na 10 noworodków! Może to być miękka i wypukła plama w kolorze truskawkowym, płaskie niebieskawoczerwone znamię lub łososiowa plama. Znamiona znikają zwykle ok. 5–10. roku życia. Na ogół nie wymagają leczenia.

Jeśli dziecko ma ponad 6 brązowych lub beżowych plam albo znamiona barwnikowe (tzw. myszki) dużych rozmiarów, trzeba pokazać je lekarzowi.

Czytaj też: 6 najczęstszych znamion u dzieci

7. Noworodek ma spojrzenie z ukosa

Po porodzie noworodek najczęściej ma zamknięte oczka. Są one wrażliwe na światło, bo przyzwyczaiły się do półmroku w łonie mamy. Białka mogą być zaczerwienione, powieki opuchnięte. To wynik wysiłku, z jakim dziecko przeciskało się na świat. Obrzęk znika po kilku dniach. Często wydaje się też, że noworodek zezuje. Przyczyną są fałdy skórne w kącikach oczu. Kiedy znikają, spojrzenie się „prostuje”. Na początku gałki oczne noworodka poruszają się w sposób nieskoordynowany i dziecko nie zwraca jeszcze uwagi na zawieszone nad łóżeczkiem zabawki.

W pierwszych miesiącach życia niemowlęta częściej patrzą w prawo niż na wprost. Najchętniej oglądają twarze, choć nie widzą ich zbyt wyraźnie.

Sprawdź także, co widzi noworodek

8. Gra hormonów u noworodka

U dziewczynek i u chłopców, kilka dni po porodzie, powiększają się gruczoły piersiowe i mogą wypływać z nich kropelki mleka. Dziewczynki mają niekiedy powiększoną łechtaczkę, czasem pojawia się także krwiście podbarwiona wydzielina z pochwy. Takie objawy są wywołane działaniem hormonów mamy, które w ciąży przenikały przez łożysko. Miną po paru dniach.

Czytaj też: Typowe dolegliwości noworodka

Reklama

Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney Specjalista chorób dziecięcych, przyjmuje małych pacjentów w Klinice Jednego Dnia w warszawskim Instytucie Matki i Dziecka

Reklama
Reklama
Reklama