Wiązanie chusty do noszenia dziecka na początku nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli jest to chusta długa i nieelastyczna, która jest najlepsza dla dziecka i rodzica. Potrzebny jest dobry instruktaż. Dzięki niemu po kilku próbach wiązanie stanie się proste. Wyjaśniamy, jak wiązać chustę krok po kroku.

Reklama

Spis treści:

Wiązanie chusty – instrukcja ze zdjęciami

Skorzystaj z poniższej instrukcji i naucz się wiązać chustę w „podwójny X”. To wcale nie jest trudne:

  • Krok 1. Ułóż chustę na plecach poniżej pasa. Chwyć ją obiema rękami i sprawdź, czy oba końce są równe. Jeśli nie, postaraj się je wyrównać.
wiązanie chusty krok 1
Piotr Ratajski
  • Krok 2. Zarzuć ukośnie jeden koniec chusty na ramię. Podobnie ułóż drugi pas chusty tak, aby materiał krzyżował się na twoich piersiach.
wiązanie chusty krok 2
Piotr Ratajski

  • Krok 3. Oba końce chusty skrzyżuj na plecach. Przełóż je na brzuch i zawiąż w supeł. Na razie nie musisz mocno go ściągać.
wiązanie chsuty krok 3
Piotr Ratajski

  • Krok 4. Lekko rozluźnij skrzyżowane pasy materiału, tak abyś mogła swobodnie wsunąć w nie dziecko. Sprawdź, czy są równe i symetrycznie ułożone.
  • Zobacz także
    wiązanie chusty krok 4
    Piotr Ratajski

  • Krok 5. Włóż dziecko.
  • wiązanie chusty krok 5
    Piotr Ratajski

  • Krok 6. Rozluźnij węzeł i utrzymując naprężenie, dociągnij wewnętrzną, a potem zewnętrzną połę chusty. Zaciśnij jeden supeł.
  • wiązanie chusty krok 7
    Piotr Ratajski

  • Krok 7. Sprawdź, czy środek każdej poły jest na środku pleców dziecka i czy poły sięgają do zgięć pod jego kolankami. Zawiąż drugi węzeł. Gotowe!
  • Instruktaż: Agnieszka Duda, doradczyni noszenia dzieci w chustach, doula, prezeska stowarzyszenia Klub Kangura,
    fot. Piotr Ratajski

    Rodzaje chust do noszenia niemowląt

    Wybór odpowiedniej chusty może nie być zbyt prosty, zwłaszcza dla rodzica, który do tej pory nie miał do czynienia z chustonoszeniem. W sklepach można znaleźć:

    • chusty elastyczne,
    • chusty kółkowe,
    • chusty tkane.

    Różnią się między sobą rodzajem materiału i sposobem ich zakładania. Nie wszystkie też nadają się dla niemowląt w każdym wieku. Musisz sama zdecydować, które rozwiązanie będzie najwygodniejsze dla ciebie i dziecka (pomoże ci w tym materiał na ten temat: Chusty do noszenia dzieci).

    Od jakiego wieku dziecko może być noszone w chuście

    Chusty wiązane nadają się dla dzieci już od pierwszych dni życia. Noworodki i dzieci, które nie utrzymują jeszcze ciężaru główki, powinny być noszone w chuście kieszonce lub chuście wiązanej, w pozycji, w której brzuszek przylega do brzucha mamy (pozycja podobna do kangurowania). Nóżki są wtedy lekko odwiedzione i ugięte w naturalny sposób, co zapobiega powstaniu dysplazji stawów biodrowych, ale też pomaga ją leczyć. Prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, zwraca uwagę, że noworodki nie powinny być noszone w chuście długo.

    Bezpieczeństwo noszenia dziecka w chuście

    Rodzice, którzy nie nosili dziecka w chuście, mogą mieć obawy: czy ono nie wypadnie spod materiału – przecież nie ma tu żadnego zapięcia, klamry, a supeł może się rozluźnić. W dobrze zawiązanej chuście dziecko jest bezpieczne. Masz wrażenie, że leży na tobie, nie odstaje, nawet gdy się pochylasz, nie może też przechylić się na boki. Otula je więcej niż jedna warstwa materiału, który równo rozkłada się na jego ciele, jest skrzyżowany pod pośladkami i udami, więc nóżki są w bezpiecznej pozycji. Bardzo dobrym rozwiązaniem są chusty o splocie tkanym skośno-krzyżowym. Są lekko elastyczne, przez co dobrze podtrzymują niemowlaka i zapewniają równomierne rozłożenie jego ciężaru w chuście.

    Pamiętaj, by nosić maluszka w chuście jednorazowo nie dłużej niż 2–3 godziny.

    Sposoby wiązania chust

    Wyżej opisany sposób wiązania chusty to tak zwany podwójny X lub „koala”, który najlepiej nadaje się dla nieco starszych dzieci. Jednak to nie jest jedyna możliwość założenia chusty. Stosowane często są także następujące sposoby wiązania chust:

    • Kangur – wiązanie najlepsze dla noworodka. Z chusty powstaje kieszeń, w którą wkłada się dziecko, a końce chusty biegną na ramiona rodzica, krzyżują się na plecach, a następnie biegną do przodu i są związywane pod pupą dziecka. Maluch jest ułożony symetrycznie w najbardziej korzystnej pozycji dla najmłodszych niemowląt – z podwiniętą miednicą i odwiedzionymi nóżkami. To wiązanie daje też wyraźne odciążenie odcinka lędźwiowego rodzica, a ciężar rozkłada na dużej powierzchni, gdyż końce chusty są ułożone szeroko na ramionach rodzica.
    • Kieszonka – dziecko jest w środkowej części chusty, poprzecznie do jej długości. Końce chusty biegną pod ramionami rodzica w tył, tam się krzyżują i biegną na jego ramiona, w dół pod dziecko. Tam się mijają i ponownie biegną w tył, tym razem na biodrach rodzica, i są związywane z tyłu ciała. To wiązanie także nadaje się dla dziecka już od okresu noworodkowego.
    • Plecak prosty – dziecko znajduje się na plecach rodzica. W takim wiązaniu także można nosić noworodka, ale dla wielu rodziców wydaje się to dziwne. Ułożenie ciała malucha jest dokładnie takie samo jak w wiązaniu typu kangur. Wiązanie plecaka prostego: umieść dziecko na biodrze i okryje je środkiem chusty. Jeden koniec przełóż od tyłu do przodu na ramieniu. Przesuń dziecko na własne plecy, asekurując je chustą i ręką. Napnij oba końce chusty podtrzymując dziecko. Teraz umieść drugi koniec chusty na drugim ramieniu. Dziecko lezy na brzuchu na plecach rodzica i jest podtrzymywane chustą. Końce chusty poprowadź pod pachami w tył, skrzyżuj je pod dzieckiem, okrywając nimi uda dziecka, i przenieś w przód. Zwiąż na wysokości własnego brzucha.
    • Wiązanie na boku – połóż chustę na jednym barku, w połowie jej długości. Końce chusty skrzyżuj na przeciwnym biodrze, a zawiąż na drugim. Włóż dziecko w skrzyżowanie chusty na biodrze tak, aby nóżki wystawały mu z niej. Rozszerz części chusty przechodzące przez plecki dziecka. U starszego dziecka warto wyjąć rączki z chusty. Wiązanie dla dzieci stabilnie trzymających główkę, gdyż nie może być w takim wiązaniu podparta.

    Zobacz także:

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama