Sen niemowlaka nie zawsze jest taki, jak byśmy chcieli – bywa płytki, nerwowy i... bardzo krótki! Ale czy istnieje jakaś konkretna liczba godzin, ile powinno spać niemowlę? Czy częste wybudzanie się maluszka zawsze oznacza głód? A może nie chce spać, bo ma za twardo i przydałaby mu się poduszka? Wyjaśniamy, które ze znanych twierdzeń na temat snu niemowlaka to tylko zwykłe mity.

Reklama

Sen niemowlaka

Będąc w ciąży, czytałaś, że niemowlę w pierwszych tygodniach życia przesypia większość doby, a tymczasem twój maluszek ma ledwie półgodzinne drzemki, łatwo się wybudza i czasami usypianie go trwa dłużej, niż sam sen.

Mit 1. Każde niemowlę powinno spać tyle, ile napisano w mądrych książkach

Z zapotrzebowaniem na sen jest tak, jak z apetytem: każde dziecko jest inne i śpi tyle, ile potrzebuje. Choć są książkowe wytyczne na temat tego, ile powinno spać niemowlę, należy traktować je jako pewien uśredniony wzór. W rzeczywistości niektóre maluszki są ogromnymi śpiochami, inne śpią często, a krótko i zdecydowanie bardziej wolą być aktywne.

Wyciszenie niemowlaka przed snem

Wiele osób traktuje to jak rytuał. Gdy niemowlę ma iść spać, otulają go ciasno, zasłaniają zasłony i wyłączają wszystkie sprzęty w domu, żeby panowała absolutna cisza. Są jednak dzieci, które w kompletnej ciszy zasypiają z trudem!

Mit 2. Gdy dziecko zasypia, musi być absolutna cisza

Niektóre dzieci śpią lepiej, gdy słyszą znajome głosy i domową krzątaninę. Dzięki temu czują się bezpieczniej. Oczywiście warto zadbać o prawidłowe wyciszenie niemowlaka przed snem i stworzyć mu atmosferę przyjazną zasypianiu. Jednak w przypadku jednych dzieci będzie to oznaczało zapewnienie całkowitej ciszy i zaciemnienia, a innym wystarczy półmrok i unikanie nadmiernego hałasu.

Zobacz także

Problemy ze snem niemowlaka

Istnieje przekonanie, że jak dziecko nie może spać, to znaczy, że wypiło za mało mleka i pusty brzuch nie daje mu zasnąć. Tymczasem głód to nie jest jedyny powód problemów ze snem maluszka.

Mit 3. Nie może zasnąć albo się obudziło? Na pewno jest głodne!

Głód to tylko jedna z wielu możliwości. Przyczyn problemów ze snem niemowlaka może być wiele, np. mokra pieluszka, brak poczucia bezpieczeństwa, hałas w domu. W grę wchodzi także… zbyt pełny brzuszek!

Niech się wypłacze

Nie musisz reagować na płacz, dziecko w ten sposób tobą manipuluje - słyszałaś takie opinie? To błędne założenie, a co gorsza - szkodliwe dla rozwoju emocjonalnego dziecka.

Mit 4. Dziecko powinno zasypiać samodzielnie, nawet jeśli płacze

Wychodzenie z pokoju i czekanie, aż dziecko się wypłacze i zaśnie, to koszmar i dla niego, i dla rodziców. W ogóle idea wypłakiwania się jest absolutnie bezduszna. Niemowlę potrzebuje czułości i bliskości rodziców, nie tylko do dobrego snu, lecz także do prawidłowego rozwoju.

Trzeba zmęczyć dziecko przed snem

Bo będzie tak „padnięte”, że szybciej zaśnie. Nieprawda. Wtedy właśnie może mieć większe problemy z zaśnięciem. Najważniejsza jest rutyna i stałe pory snu, jedzenia, spacerów.

Mit 5. Dziecko najlepiej śpi, gdy samo „padnie” ze zmęczenia

Czasem dziecko jest tak bardzo zmęczone, że w ogóle nie może zasnąć. Nie warto zatem przeciągać dziecka zbyt długo, gdy widzimy, że jest już zmęczone. W dodatku sen takiego przemęczonego maluszka może być nerwowy i płytki, wcale nie głęboki i spokojny.

Poduszka dla niemowlaka

Szczególnie babcie upierają się, że niemowlę powinno mieć poduszkę, bo żal im malucha, że śpi na płasko. Tymczasem to kolejny mit: niemowlak nie powinien spać na poduszce. Nie może mieć też w łóżeczku pluszaków, bo grożą zaduszeniem.

Mit 6. Nie ma jak miękka poduszka i ukochany miś…

Niemowlę nie potrzebuje poduszki ani misia w łóżeczku. Jeśli wtuliłoby głowę w coś miękkiego, mogłoby mieć poważne problemy z oddychaniem. A wiadomo, co to oznacza. Poduszka dla niemowlaka nie jest też potrzebna w wózku. Właściwie aż do 2. roku życia dziecko może spać na płasko – tak jest dla niego i najzdrowiej, i najbezpieczniej.

Jak układać dziecko do snu?

Także w kwestiach dotyczących tego, jak układać niemowlaka do snu (i gdzie dziecko powinno spać), narosło wiele mitów i błędnych teorii.

Mit 7. Niemowlę może spać wyłącznie w swoim łóżeczku

Niemowlę może spać wszędzie, gdzie jest bezpieczne, np. w łóżku rodziców albo w wózku. Rodzic najlepiej wie, jak układać dziecko do snu, ponieważ je zna i widzi, jakie ma potrzeby. Niektóre maluszki uwielbiają spać np. na brzuszku, jednak takie spanie zawsze powinno odbywać się pod kontrolą rodziców i bezpieczniej jest układać niemowlę w tej pozycji do drzemki w ciągu dnia, a nie do odpoczynku nocnego.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama