7 sposobów, by mieć inteligentne dziecko, zacznij już teraz
Chcesz mieć inteligentne dziecko? Nie zwlekaj, tylko od początku zadbaj o prawidłowy rozwój mózgu dziecka. Poznaj siedem sprawdzonych sposobów, aby mózg dziecka rozwijał się jak najlepiej, a twoje dziecko w przyszłości było bystre.
1 z 7
Badania nad rozwojem mózgu pokazują, że rodzice mogą mieć znaczący wpływ na inteligencję swojego dziecka, już od momentu zapłodnienia, bo właśnie wtedy zaczyna się rozwój mózgu dziecka.
Oto 7 sprawdzonych sposobów, by mieć inteligentne dziecko:
1. Inteligentna ciąża
Podczas dziewięciu miesięcy ciąży mózg dziecka rozwija się najszybciej. Dlatego tak istotne jest, żeby przyszła mama mądrze się odżywiała, bo mądre odżywianie mamy jest równoznaczne z prawidłowo rozwijającym się mózgiem dziecka. Co to znaczy mądre odżywianie? To przede wszystkim dieta bogata w budujące mózg kwasy tłuszczowe omega-3, zawarte w tłustych rybach, owocach morza, olejach: lnianym, kokosowym, oliwie z oliwek. Badania przeprowadzone w ostatnich latach dowiodły, że mamy, które w ciąży i w trakcie karmienia piersią przyjmowały wystarczające ilości omega-3 mają zdrowsze, o lepszej ostrości wzroku, bardziej inteligentne dzieci, rzadziej zapadające na alergie i z wyższym IQ.
Zobacz także: Co jeść w ciąży? - zasady zdrowej diety w ciąży
2 z 7
2. Inteligentne mleko
O dobroczynnych właściwościach karmienia piersią chyba nie trzeba nikogo przekonywać, ale cały czas możemy pisać o korzystnym wpływie karmienia piersią na rozwój dziecka i rozwój mózgu dziecka. Mleko matki zawiera bowiem "inteligentne" tłuszcze: DHA (kwas dokozaheksaenowy), ARA (kwas arachidonowy) oraz cholesterol, które wpływają na wzrost i rozwój komórek nerwowych. Badania wykazały, że stężenie kwasów DHA jest najwyższe w mózgach dzieci karmionych piersią, i jest tym większe, im dłużej dziecko jest karmione. Czyli im częściej i dłużej mama karmi piersią, tym prawdopodobnie będzie miała inteligentniejsze dziecko.
Polecamy: Karmisz piersią? Sprawdź, czy dobrze jesz - test
Zobacz także: Przepisy dla karmiącej mamy - do druku
3 z 7
3. Chustonoszenie a inteligencja
Jak wpływa noszenie dziecka w chuście na jego inteligencję? Dzieci noszone w chuście mniej płaczą, dzięki czemu wykorzystują ten czas i energię na naukę. Dziecko, kiedy jest noszone w chuście znajduje się w stanie świadomego zadowolenia, czyli stanie, w którym niemowlę najwięcej się uczy. Podczas noszenia w chuście, niemowlę ma możliwość obserwowania świata dookoła, uczy się dokonywać wyborów - decydować, na co chce patrzeć, a na co nie. Taka umiejętność przyspiesza uczenie się. To lepsze niż położenie dziecka nieruchomo w łóżeczku, czy leżaczku i patrzenie w sufit. Dzieci chustowe mniej płaczą, szybciej się uczą, lepiej rosną i szybciej zaczynają mówić.
Polecamy: Jak wiązać chustę do noszenia dziecka
Zobacz także: Katalog produktów - chusty
4 z 7
4. Inteligentna zabawa
To właśnie poprzez zabawę dziecko poznaje świat, a my z czasem poznajemy zainteresowania dziecka. W zależności od wieku dziecka dobieramy zabawki i zabawy, które rozwijają nasze dzieci. Śpiewaj dziecku kołysanki, baw się w zabawy paluszkowe, recytuj dziecięce rymowanki i melodyjne wierszyki.
Zobacz także:
Zabawy dla niemowlą od 0 do 3 miesięcy
Zabawy dla niemowlą od 3 do 6 miesięcy
Zabawy dla niemowlą od 6 do 9 miesięcy
Zabawy dla niemowlą od 9 do 12 miesięcy
5 z 7
5. Inteligentna rozmowa
To, w jaki sposób mówisz do dziecka ma ogromny wpływ na rozwój jego mózgu. Do tego nie trzeba konkretnej instrukcji, bo każdy rodzic w naturalny dla siebie sposób będzie mówił do swojego dziecka, tego nie trzeba się uczyć, to masz we krwi. Ważne jest, aby mówić do dziecka jak najwięcej, zadawać pytania (wiedząc, że nie uzyskamy odpowiedzi), opowiadać co robimy, oglądając wspólnie książeczki, mówić, co znajduje się na obrazkach, pokazywać konkretne rzeczy. Mówiąc do dziecka zwracaj się do niego po imieniu i patrz na niego.
Zobacz także: 10 zabaw, które wspomagają rozwój mowy niemowlaka
6 z 7
6. Inteligentne słuchanie
W wychowaniu dziecka oprócz mówienia do dziecka ważne jest słuchanie, odczytywanie jego sygnałów i reagowanie na nie. Zwłaszcza w początkowym okresie, kiedy niemowlę nie mówi, porozumiewa się tylko za pomocą płaczu, gestów, uśmiechu. Reagujmy na każdy z tych sygnałów, bo dziecko stara się w ten sposób przekazywać nam swoje emocje, zachowania, problemy. Kiedy dziecko zacznie mówić, łatwiej nam będzie go słuchać i odpowiadać na jego potrzeby, ale jeśli już na początku nauczymy się tej umiejętności, dziecko będzie czuło się rozumiane i lepiej będzie się rozwijać.
Zobacz także: Jak uczy się niemowlę
7 z 7
7. Jedzenie wpływające na inteligencję dziecka
To, co dajemy dziecku do jedzenia ma ogromny wpływa na to, jak dziecko rozwija się, zachowuje, myśli i uczy. Mózg niemowlęcia w okresie jego gwałtownego wzrostu zużywa sześćdziesiąt procent energii pozyskiwanej z pożywienia, dlatego im zdrowsze jest jedzenie, tym lepiej funkcjonuje i rozwija się mózg dziecka. Rosnący mózg potrzebuje "mądrych tłuszczów", ponieważ to właśnie tłuszcze dostarczają głównych składników błonom komórek mózgowych oraz są budulcem komórek mózgowych i osłonki izolującej każdy z nerwów.
Przygotowując posiłki dla dziecka, zwracajmy uwagę na:
- tłuszcze - Najlepsze tłuszcze, zwane "inteligentnymi" pochodzą z mleka matki oraz z morza i z roślin. Są to: ryby morskie (szczególnie łosoś), olej lniany, awokado, oliwa z oliwek.
- cukry - Są podstawowym źródłem energii dla systemu nerwowego oraz regulują funkcje neurohormonów i neuroprzekaźników. Dostarczanie odpowiednich cukrów poprawia czujność i koncentrację dziecka.
- inne składniki odżywcze - Odpowiednie dawkowanie witamin, kwasu foliowego, witamin z grupy B, minerałów: wapnia i żelaza, przyczyniają się do optymalnego wzrostu mózgu dziecka.
Przygotowując posiłki dla dziecka zwracajmy szczególną uwagę na pochodzenie produktów. Rozwijający się mózg niemowlęcia i małego dziecka jest bardzo podatny na szkodliwe działanie środków chemicznych, metali ciężkich, pestycydów, konserwantów i dodatków do żywności.
Zobacz także: Znamy schemat żywienia niemowląt na 2015 rok
Polecamy: 20 przepisów na zupki dla niemowlaka