Rozwój

Czy znasz te sposoby na dobry sen maluszka? One naprawdę działają!

Rodzice zwykle marzą o tym, by ich dziecko zasypiało szybko i… spało długo. Któż by tak nie chciał? Co ciekawe, są sposoby, by faktycznie tak było. Jeśli twój maluch ma trudności ze snem, sprawdź nasze patenty – gwarantujemy, że pomogą, by pociecha spała lepiej!

 

Niemowlęta w pierwszych 3 miesiącach życia śpią różnie, dlatego nie ustalono oficjalnej normy, ile konkretnie powinno spać dziecko w tym wieku. Dopiero w wieku od 4 miesięcy do roku wiadome jest, że powinno to być 12-16 godzin na dobę. Następnie od roku do 2 lat maluch powinien spać 11-14 godzin na dobę, 3-5 lat – 10-13 godzin, a 6-12 lat – 12 godzin na dobę. Do tego czasu należy doliczyć drzemki, których ilości, jak również długości, badacze nie określają.
Warto również wiedzieć, że wraz z wiekiem dziecko odczuwa mniejszą potrzebę snu, a także zwykle później zasypia. I tak np. trzylatki standardowo zasypiają po 20.30, co ma związek z tym, że melatonina, hormon snu, zaczyna wydzielać się u nich około 19.30. Przy tym pora zasypiania zmienia się w zależności od pory roku.
Co ważne, to czy dzieci zasypiają z rodzicami, czy samodzielnie w swojej sypialni, zależy od maluszka. Niektóre z nich mają silną potrzebę odczuwania bliskości z rodzicem w tym momencie nawet w wieku przedszkolnym. I dla tej grupy dzieci to będzie zdrowe i normalne, dlatego warto wówczas towarzyszyć maluchowi.

Marko - otulacz Love to Dream
materiały prasowe

7 sposobów na dobry sen dziecka

1. Zadbaj o właściwą temperaturę w pokoju

Należy pamiętać, że przy zbyt niskiej lub za wysokiej temperaturze zarówno dzieci, jak i dorośli zasypiają z większą trudnością, a także śpią gorzej. Tym samym, by zapewnić najlepsze warunki dla snu, należy pamiętać, że najbardziej korzystna temperatura w pomieszczeniu mieści się w zakresie 16-20℃.

2. Wyłącz światło

Za dobry sen odpowiada np. melatonina, czyli hormon snu, który wytwarzany jest w całkowitej ciemności. Dlatego tak istotne jest, by małe dzieci zasypiały w ciemnym lub niemal pokoju. Ważne jest, by wyłączyć wszystkie źródła mocnego światła, czyli nie tylko lampy, ale również pozytywki z diodami, projektory oraz inne, podświetlane urządzenia/zabawki. Można zostawić jedynie bardzo delikatne światło – takie, które nie rozprasza ciemności ani nie wybudza, ale pozwala zorientować się, gdzie jesteśmy, po przebudzeniu.
Jeśli w nocy konieczne będzie włączenie światła, zadbaj o to, by wówczas również było delikatne i ciepłe.

3. Nawilżaj powietrze

Wilgotność w sypialni oraz prawidłowa wentylacja znacząco wpływają na jakość snu. Należy pamiętać, aby przed położeniem dziecka spać wywietrzyć jego pokoik, a także zadbać o to, by wilgotność powietrza w pomieszczeniu wynosiła około 50%.
Zbyt niska wilgotność będzie utrudniała zasypianie i sen, gdyż wysusza drogi oddechowe. Z kolei jej nadmiar może powodować problemy z oddychaniem i prowadzić do gorszego samopoczucia (np. bólu głowy). Tym samym świetnym rozwiązaniem jest stosowanie w sypialni nawilżacza powietrza. 

4. Na godzinę przed snem – zero ekranów i interaktywnych zabawek

Warto podkreślić, że produkcję melatoniny obniża światło niebieskie, które jest emitowane przez ekrany elektroniczne urządzeń takich, jak: tablety, telefony komórkowe, laptopy. Dlatego też, by wspomóc sen, warto zrezygnować z nich min. na godzinę przed zaśnięciem. Ponadto istotne jest także, by stopniowo wyciszać atmosferę – przed położeniem maluszka wyłącz mu z zabawy interaktywne, głośniejsze przedmioty.

5. Postaw na dotyk!

Przed snem kołysz, masuj, przytulaj – to z pewnością pomoże maluszkowi zasnąć. Taka stymulacja pomoże poczuć się dziecku bezpiecznie, a także się... wyciszyć. To świetny czas na budowanie więzi.

6. Zadbaj o właściwe ubranko

Maluszek najlepiej zaśnie w śpioszkach lub piżamce. Wypróbujcie śpioszki Love To Dream™, które na rękawkach posiadają wywijane mankiety, które pomagają uniknąć zadrapań i utrzymać dłonie w cieple. Ponadto na stopach mają antypoślizgowe wypustki, które pomagają zmniejszyć ryzyko poślizgnięć i upadków. Wyposażone zostały również w dwukierunkowy zamek (od kostki do podbródka), co ułatwia ich zakładanie, a także zmianę pieluszki. Dostępne są w 5 rozmiarach: XS, 0-3 m, 3-6 m, 6-12 m, 12-18 m.

Śpioszki Love To Dream
Marko

Aby maluszkowi, zapewnić komfort podczas snu, sprawdzi się również piżamka Sleep Suit™ z nogawkami i wbudowanym pikowanym kocykiem. To idealne rozwiązanie dla dzieci, które zawsze są w ruchu. Z kolei dla starszaków, idealnym rozwiązaniem będzie piżama dziecięca z oddzielną górą i dołem – sprawdzi się świetnie u dzieci, które uczą się samodzielnego korzystania z toalety lub lubią się same ubierać.
Piżamka Love To Dream
Marko

7. Zastosuj otulacz lub śpiworek

Wybierz bezpieczny otulacz lub śpiworek, który zapewni swobodę ruchu nóżek – może to być np. otulacz Swaddle UP™ lub śpiworek Sleep Bag™. Co warto podkreślić, otulacz dla najmłodszych dzieci, czyli w wieku 0-4 miesiące, najlepiej by pozwalał spać dziecku w naturalnej pozycji, czyli z rączkami w górze. Jest to ważne, gdyż dzięki temu będzie mogło ono dotykać rączkami twarzy bądź ssać palce, co pozwoli na samouspokojenie np. po wybudzeniu w nocy.

otulacz Swaddle Up Marko
materiał promocyjny

Gdy maluszek rośnie i zaczyna przewracać się na brzuszek (około 2-4 miesiąca życia), warto zastosować u niego otulacz przejściowy 50/50 lub piżamkę przejściową Swaddle UP™, które pomogą oswoić niemowlę w pozycji niewymagającej tulenia.

Otulacz etap przejściowy
Marko
WAŻNE: Otulacze dobieramy na podstawie masy ciała i wzrostu dziecka. Możemy też wybrać otulacz ze względu na grubość materiału, dopasowując go do temperatury pomieszczenia.

Sprawdzi się również śpiworek Sleep Bag™ z wszytym pikowanym kocykiem – dla dzieci, które uwielbiają obszerne kocyki. Dzięki niemu maluch ma dużo miejsca na nóżki, a jest to bezpieczniejsze rozwiązanie niż luźny kocyk lub prześcieradło.
 
Zastosowanie powyższych sposobów z pewnością pomoże szybciej zasnąć dziecku, a całej rodzinie da większy komfort podczas nocnego odpoczynku. Sen powraca! Dobrej nocy.
 
Materiał powstał z udziałem marki Marko

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj