Dzięki temu, że nienarodzone maleństwo jest w ciągłym ruchu, jego kręgosłup już w brzuchu mamy nabiera elastyczności, a mięśnie siły. Noworodek może więc utrzymać dużą, w stosunku do reszty ciała, główkę. Nim osiągnie tę i inne sprawności, pamiętaj o kilku sprawach.

Reklama

W okresie ciąży jedz potrawy zawierające wapń

Dobrze przyswajalny, niezbędny do mineralizacji kości wapń jest w mleku i jego przetworach. Pewne ilości wapnia zawierają także rośliny strączkowe oraz pieczywo pełnoziarniste. Mleko, pokarmy mleczne i odpowiednia ilość witaminy D to też podstawa zdrowej diety dziecka w pierwszym roku życia.

Dopilnuj badania bioderek

Tuż po narodzinach może to zrobić doświadczony pediatra neonatolog. Później, między szóstym a ósmym tygodniem życia, malca powinien zbadać ortopeda. W razie wątpliwości skieruje on dziecko na USG. Kolejne badanie u ortopedy warto wykonać, gdy maluch skończy trzy miesiące, a następne, gdy zacznie chodzić (to tzw. kontrola chodu). Im wcześniej wykryje się dysplazję stawu biodrowego, tym skuteczniejsze będzie leczenie – to bardzo ważne! I pamiętaj, by podczas przewijania nie unosić dziecka za nóżki ani ich nie prostować.

Kup dobry materacyk

Niemowlę musi spać na równej powierzchni, bez poduszeczki. Najlepszy jest materac średnio twardy, na którym po położeniu dziecka nie tworzą się wgłębienia – by zapobiec ich utrwalaniu się, często przekładaj go na drugą stronę. Gdy pojawią się wgniecenia, trzeba niestety kupić nowy materac. Łóżeczko ustaw tak, by podchodzić do dziecka raz z jednej, raz z drugiej strony. Ułożenie główki stale w tę samą stronę źle wpływa na niewykształcony jeszcze kręgosłup szyjny.

Zobacz także: Tego nie rób - Zakazane zabawy z niemowlakiem
[CMS_PAGE_BREAK]

Zobacz także

Do snu układaj dziecko na pleckach

Malec leży wówczas w naturalnej pozycji, z nóżkami odwiedzionymi na boki i lekko podciągniętymi kolanka­mi. To gwarantuje prawidłowy rozwój panewek stawów biodrowych. Noworodek może mieć główkę skierowaną na bok. Aby w pozycji na pleckach dziecku się nie ulewało, po karmieniu trzymaj je pionowo, aż się mu odbije. Możesz też pod nogi łóżeczka (od strony głowy dziecka) podłożyć książki.

Kiedy maluch czuwa, kładź go na brzuszku

Taka pozycja, zwana inaczej kangurowaniem zachęca do unoszenia główki, wzmacnia mięśnie grzbietu i rąk. Wymusza też naturalne odwodzenie bioderek, co sprzyja prawidłowemu kształtowaniu się stawów. I... ułatwia odchodzenie gazów.

Ochraniaj główkę

Podnosząc dziecko, pamiętaj, że dopóki samo nie trzyma pewnie główki (zwykle do około trzeciego miesiąca), trzeba mu ją stale podtrzymywać. Nagłe ruchy ciała nie tylko odbierają poczucie równowagi i bezpieczeństwa, ale też mogą sprawić, że główka nagle opadnie do tyłu, obciążając kręgi szyjne. Biorąc dziecko na ręce, wsuwaj jedną rękę pod jego kark, by twoja dłoń objęła główkę od spodu, a drugą (z szeroko rozstawionymi palcami) podtrzymuj pośladki. Unoś malucha powoli, pamiętając, by główka cały czas znajdowała się w jednej linii z tułowiem.

Zobacz także: Jak bezpiecznie podnosić niemowlę - film

Zapewniaj swobodę ruchów

Kupuj dziecku luźne ubranka. Ciasne śpioszki, zbyt ścisłe spowijanie noworodka blokują swobodę ruchów i sprzyjają powstawaniu wad postawy. Gdy twoje dziecko skończy cztery miesiące, układaj je jak najczęściej na podłodze i prowokuj do przewracania się z plecków na brzuszek i z brzuszka na plecki, a potem kolejno do pełzania i wreszcie około dziewiątego miesiąca do raczkowania.

Polecamy: Dlaczego należy kłaść niemowlaka na brzuchu
[CMS_PAGE_BREAK]

Naucz się używania chusty

Jest bezpieczna już od pierwszych dni życia dziecka, pod warunkiem że dobrze ją zawiążesz – wtedy maluch przylega całym brzuszkiem do twojego ciała i nie odchyla się od niego, nawet kiedy pochylisz się do przodu. Zobacz, jak nosić niemowlę w chuście. Nosząc maluszka w pionie (w chuście lub nosidełku), sprawdzaj, czy jego kolanka są powyżej pośladków – miednica jest wówczas odchylona do tyłu, a plecki wygięte w literkę C (to naturalna krzywizna). Dopiero pod koniec pierwszego roku kręgosłup malca osiągnie kształt jak u dorosłego.

Nie noś dziecka „przodem do świata”

Możesz to robić, jedynie trzymając malucha na rękach, ale nigdy w chuście lub nosidełku. Taki sposób noszenia powoduje nienaturalne wygięcie kręgosłupa maluszka i nie daje oparcia główce. Na spacerze młodsze niemowlęta powinny leżeć w wózku.

Nie przyspieszaj rozwoju ruchowego

Sadzanie dziecka, które jeszcze samo nie siada, wymusza pionową postawę, zanim kręgosłup i mięśnie są do tego gotowe. W efekcie malec pochyla się do przodu, wyginając kręgosłup w pałąk, albo opada na bok i go krzywi. Nie podtrzymuj za rączki dziecka, które jeszcze samodzielnie nie chodzi.

Wiwat Raczkowanie!

Przynosi ono same korzyści dla rozwoju ruchowego i dobrej pracy mózgu. Warto zachęcać do niego malca, np. poprzez zabawę w przechodzenie przez tunel. Dzieci, które omijają raczkowanie, mogą mieć później problemy z dysleksją, planowaniem ruchu, jazdą na rolkach, rowerze, nartach, a także z wykonywaniem niektórych ćwiczeń fizycznych. U niektórych z nich może ujawnić się wada postawy, np. skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa).

Reklama

Polecamy: Prosty kręgosłup - 10 rad dla rodziców niemowlaka

Konsultacja merytoryczna

dr n. med. Hanna Więcławek-Wassermann

Specjalistka ortopedii i traumatologii narządu ruchu, zajmuje się też ortopedią dziecięcą i jest lekarką rehabilitacji medycznej. Leczy m.in. choroby stawów, kontuzje sportowe, wady postawy, mózgowe porażenie dziecięce
Reklama
Reklama
Reklama