Gdybyś spróbowała (do czego nie namawiamy) posadzić bez podparcia 3 lub 4-miesięczne dziecko, to od razu przechyliłoby się na boczek i przewróciło albo złożyło w pół (tułów poleciałby do przodu, na nóżki). W tym wieku mięśnie brzuszka i te wokół kręgosłupa nie są jeszcze na tyle mocne, by utrzymać tułów w pionie. Na to potrzeba czasu i gimnastyki. Zobacz, jak wyglądają kolejne etapy nauki siadania i jak można w nich pomóc dziecku.

Reklama

5 miesiąc - przygotowania do siedzenia

Dziecko ułożone np. w leżaczku może próbować przyjąć pozycję bardziej pionową: stara się unieść główkę i oderwać plecki od oparcia – ciągnie w ten sposób tułów do siedzenia. Pamiętaj, by maluch był zawsze przypięty w leżaczku (inaczej przy próbach dźwignięcia plecków łatwo może z niego wypaść).

Jak pomóc dziecku w nauce siadania?

  • Codziennie układaj dziecko na brzuszku. W tej pozycji, unosząc coraz pewniej główkę, a potem także klatkę piersiową, niemowlę systematycznie ćwiczy mięśnie karku oraz niższych partii plecków. Tak samo przygotowuje się do siadania (i do nauki wielu innych umiejętności ruchowych). Gdy niemowlę leży na brzuszku, z głową i ramionami wyżej od reszty ciała, unosi główkę, często razem z ramionkami, opierając się na łokciach.
  • Podawaj dwa palce leżącemu na pleckach maluchowi, wtedy całą górną połowę ciała będzie ciągnąć do siadu. Dziecko nie utrzyma się jeszcze samo w takiej pozycji, więc trzeba je ponownie położyć. Nie będzie mu się to podobać, bo chciałoby wciąż robić coś, co jest nowe, fascynujące i takie przyjemne.

Powtarzaj te ćwiczenia przy różnych okazjach – są dla malucha nie tylko wielką frajdą, ale też dobrym treningiem mięśni grzbietu i brzucha. Ciesz się, że twój maluszek jest taki sprawny, silny i chętny do podejmowania nowych wyzwań. Pamiętaj jednak, że to jeszcze nie jest prawdziwe siadanie.

6 miesiąc - dziecko zaczyna siadać

Pod koniec pierwszego półrocza życia większość dzieci uczy się samodzielnego siedzenia. Z początku siad jest chwiejny, maluch upada lub podpiera się wyciągniętymi do przodu rączkami. W 7. miesiącu wiele niemowląt już pewnie siedzi – nawet przez 15 minut! Niektóre dzieci czują się w tej pozycji jeszcze niezbyt komfortowo, ale z czasem siedzą coraz pewniej i dłużej. Po kilku tygodniach, zwykle przed upływem 8. miesiąca życia, potrafią już mocno trzymać plecki.

Dziecko nie pozwala się położyć

Bywają takie uparciuszki, które gdy tylko zdobędą umiejętność siedzenia, nie pozwalają się położyć. Krzyczą i protestują, bo na siedząco świat podoba im się najbardziej... Niektóre dzieci z pozycji siedzącej potrafią przejść do leżenia na brzuszku. Są to zazwyczaj te maluchy, które bardzo chcą się przemieszczać. Opadają więc z siedzenia na brzuszek, żeby móc trochę popełzać.

Zobacz także

Co robić, jeśli dziecko jeszcze nie siada?

Jeśli u twojej pociechy neurolog zdiagnozował osłabione napięcie mięśniowe, możesz spodziewać się, że nauczy się siedzieć nieco później. Pamiętaj, by w takiej sytuacji przestrzegać rad specjalisty i nie rezygnować z rehabilitacji i zaleconych ćwiczeń.

  • Nie sadzaj malucha, gdy ma jeszcze zbyt słabe mięśnie, żeby mógł sam utrzymać prosto i pewnie plecki. Ortopedzi podkreślają, że może to źle wpływać na kształtowanie się krzywizn kręgosłupa i naturalne wzmacnianie mięśni.
  • W pierwszym półroczu życia lepszą pozycją jest leżenie – na pleckach, boczku, a także brzuszku. Leżenie na brzuszku daje wiele korzyści, m.in. zachęca dziecko do podejmowania prób raczkowania, pozwala lepiej rozglądać się, wzmacnia mięśnie grzbietu. To właśnie z tej pozycji dziecko prawdopodobnie w końcu samo usiądzie.

Krzesełka do karmienia - przegląd i opinie

[CMS_PAGE_BREAK]

7 miesiąc - dziecko siedzi pewnie

Gdy kręgosłup i mięśnie są mocne, pora zacząć oglądać świat z nowej perspektywy. Wskazówką, że malec sam pewnie siedzi, jest fakt, iż w tej pozycji bez problemu potrafi bawić się obiema rączkami. To znak, że nie musi używać rączek do podpierania się, a więc jego siad jest w pełni swobodny.

  • Bez obaw możesz sadzać dziecko: do posiłków w wysokim krzesełku, do zabawy na kocyku rozłożonym na podłodze. Maluchowi w tej pozycji jest wygodniej się bawić, przekładać zabawki z rączki do rączki, rozglądać się.
  • Przy jedzeniu możesz dać mu do rączki łyżeczkę, aby maluch próbował trafić do buzi. Może też przyglądać się zawartości talerzyka czy miseczki, sprawdzać rączką konsystencję jedzenia.
  • Na siedząco łatwiej też oglądać książeczki.

Nie zapominaj, że maluszek powinien dużo czasu spędzać również na brzuszku, by nadal wzmacniać mięśnie wokół kręgosłupa potrzebne do kolejnej zmiany. Ułożenie na brzuszku umożliwia podejmowanie prób pełzania, raczkowania i samodzielnego siadania.

8-9 miesiąc - dziecko samo potrafi usiąść

Teraz twoje dziecko nauczy się wreszcie samo siadać. Uniesie się do pozycji siedzącej z leżenia na brzuszku albo na boku. Jeżeli będzie leżało na pleckach i postanowi usiąść, to najpierw obróci się na brzuch lub na boczek, po czym, odpychając się od podłoża rączkami i łokciami, usiądzie. Z początku, gdy maluch przebywa w łóżeczku, może sobie pomagać, chwytając się szczebelków. A kiedy już opanuje sprawne siadanie, szybko nauczy się również wracania do pozycji na brzuszku. No a wtedy będzie mógł, ku swej ogromnej radości, samodzielnie decydować, czy woli siedzieć, czy leżeć (na brzuchu lub na plecach). A może postanowi wyruszyć dalej w świat... na czworakach?

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama