Rozwój

Sen niemowlaka – jak wygląda, co musisz wiedzieć?

Jak wygląda sen niemowlaka? Ile powinien trwać? Kiedy dziecko zaczyna przesypiać noce? Nasz ekspert rozwiewa wszelkie wątpliwości na temat snu w pierwszym roku życia dziecka. Sprawdź, co powinno cię zaniepokoić, a co jest zupełnie normalne w tym, jak śpi niemowlę.

Młodzi rodzice często borykają się z różnymi pytaniami i wątpliwościami na temat snu niemowlaka. Jak długo powinien trwać, czy chrapanie podczas snu powinno niepokoić, co robić, gdy dziecko budzi się z płaczem? Na te i inne pytania odpowiada nasz ekspert – położna Edyta Brala.  Jest to „pigułka wiedzy” o tym, jak wygląda sen niemowlaka. 

Ile razy dziennie powinno spać niemowlę?

Niemowlę powinno spać dwa, trzy razy na dobę. Po skończonym trzecim miesiącu dziecko przesypia między czternaście a siedemnaście godzin na dobę. Natomiast po skończonym czwartym miesiącu do ukończenia pierwszego roku życia, między dwanaście a piętnaście godzin na dobę. Tak naprawdę wszystko zależy od potrzeb niemowlęcia. Kluczową rolę na pewno stanowi uważna obserwacja dziecka i dostosowanie się do jego potrzeb. Czytaj też: Ile powinien spać noworodek?

O której godzinie położyć niemowlę do snu?

Niemowlę powinniśmy układać do snu najlepiej o tej samej porze. W okresie jesienno-zimowym ten czas powinien przypadać między godziną osiemnastą a dziewiętnastą. W okresie letnim – między dwudziestą a dwudziestą pierwszą. Układanie niemowlęcia do snu o tej samej porze pozwala zachować dziecku odpowiedni rytm dnia. Wpływa to pozytywnie na poczucie bezpieczeństwa i spokój niemowlęcia.

Kiedy niemowlę powinno zacząć przesypiać noce?

Niemowlę powinno zacząć przesypiać noce między szóstym a dziewiątym miesiącem życia. Najczęściej to przypada na czas momentu rozszerzania diety u niemowlęcia. Wprowadzanie produktów stałych powoduje to, że dziecko jest bardziej syte i czas przesypiania jest wtedy dłuższy.

Jak rozpoznać, że dziecko śpi wystarczająco długo?

Rozpoznać, czy dziecko śpi wystarczająco długo, możemy po jego zachowaniu. Jeżeli dziecko jest spokojne, nie płacze, nie grymasi, zjada chętnie posiłki, to znaczy, że otrzymało odpowiednią ilość snu. Wyspany maluch to maluch w dobrym humorze.

Niemowlę długo nie może zasnąć, jak mu pomóc?

Możemy pomóc maluszkowi zasnąć, pamiętając o tym, by układać go do snu o tej samej porze, a przed snem przewietrzyć pokoik. Ważną rzeczą jest też „wyciszenie” mieszkania, czyli wyłączenie światła, telewizora czy radia. Pamiętajmy też, że maluchy mają różne gusta i potrzeby. Są dzieci, które potrzebują zasypiać na rękach u mamy, są też takie, które potrzebują kołysania. A jeszcze inne chcą leżeć obok mamy. Wtedy spokojnie zasypiają.

Czy oświetlenie pokoju ma wpływ na sen dziecka?

Maleństwo nie powinno spać przy zapalonym świetle. Wystarczy w jego pokoiku tylko mała, nocna lampka. Mama będzie czuła się bardziej komfortowo, widząc, czy dziecku się nie ulało i czy nie jest zbyt mocno przykryte. Niemowlę po przebudzeniu będzie czuło się pewnie, bo będzie znało miejsce, w którym zostało położone do snu.

Czy można usypiać dziecko na rękach?

Usypianie dziecka na rękach jest sprawą bardzo indywidualną. Są maluchy, które potrzebują dużo ciepła, bliskości drugiej osoby. Można im to zaoferować poprzez noszenie i bujanie. Innym sposobem na bliskość jest pozostanie z dzieckiem w pokoju i położenie się obok niego. Można też usiąść na krześle koło łóżka, potrzymać malucha za rękę, pogłaskać go i czekać na moment, kiedy zaśnie. 

Czy można podać niemowlęciu preparat na lepszy sen?

Nie powinniśmy podawać dziecku preparatów na zasypianie. Najważniejsze, na co trzeba zwrócić uwagę, to na to, żeby dziecko nie szło spać głodne oraz by przewietrzyć pomieszczenie. Stosowanie preparatów, które pomagają w zasypianiu, przede wszystkim może uzależnić, ale też zaburzyć naturalny sen maleństwa.

Co robić, gdy niemowlę chrapie przez sen?

Chrapanie jest objawem nieprawidłowym. Niemowlę nie powinno chrapać. Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na mikroklimat w pomieszczeniu, w którym dziecko śpi lub przebywa. Zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu poprawi komfort oddychania malucha. Można również zakraplać nosek solą fizjologiczną lub wodą morską. Należy pamiętać, że po zakropieniu, trzeba maluszka położyć na brzuszek, wtedy samoistnie oczyści sobie nosek. Można także usunąć zalegającą wydzielinę z nosa, która może powodować chrapanie, za pomocą aspiratora. Sprawdź też: Niemowlę chrapie – możesz temu zaradzić?

Czy niemowlę może spać z otwartą buzią?

Niemowę nie powinno spać z otwartą buzią, świadczy to o jakiejś nieprawidłowości. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, czy maluszek ma drożny nosek. Jeżeli nosek jest drożny, trzeba zastanowić się, czy nie zmierzyć dziecku temperatury – może rozpoczyna się jakaś infekcja, a może jest za sucho w pomieszczeniu. To też może świadczyć o tym, że niemowlę ma po prostu wysuszone śluzówki w nosie i dlatego oddycha ustami. Jeżeli ten stan utrzymuje się zbyt długo i bardzo mamę niepokoi, proponuję skontaktować się z pediatrą.

Niemowlę podczas snu się poci. Czy to powód do niepokoju?

Niemowlę podczas snu nie powinno się pocić. Temperatura ciała malucha nie powinna przekraczać 37 stopni Celsjusza. Jeżeli zauważymy, że dziecko budzi się spocone, przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, czy jest odpowiednio ubrane: czy bielizna jest bawełniana, czy przykrycie nie jest zbyt grube. Inną przyczyną pocenia się niemowlęcia może być nieprawidłowy poziom witaminy D3. Dlatego, jeżeli zauważysz, że twoje dziecko często budzi się spocone, skontaktuj się z pediatrą.

Czy niemowlę może spać na brzuchu?

Zalecaną pozycją do spania dla niemowląt jest pozycja na plecach. Oczywiście niemowlę może spać na brzuchu, ale muszą być spełnione pewne warunki. Po pierwsze, dziecko nie może być bezpośrednio po jedzeniu. Po drugie, musi być pod wzrokową opieką osoby dorosłej. Po trzecie, nie układamy niemowlęcia na brzuchu do snu na noc. Czytaj więcej: Czy niemowlę może spać na brzuchu?

Czy można spać z niemowlęciem w jednym łóżku?

Spanie z dzieckiem w łóżku jest sprawą indywidualną. Wszystko zależy od rodziców. Jeżeli rodzice będą czuli się spokojniej, pewniej, bezpieczniej, gdy dziecko jest obok nich, oczywiście mogą spać razem. Natomiast uważam, że dziecko powinno spać w swoim łóżeczku – poprawi to jego komfort snu, a przy tym rodzice też będą bardziej wypoczęci.

Co robić, gdy dziecko budzi się z płaczem?

Jeżeli twoje dziecko budzi się z płaczem, należy przede wszystkim je uspokoić. Może wystarczy do niego podejść, pogłaskać, wziąć za rękę. Niekiedy też trzeba wyjąć niemowlę z łóżeczka, wziąć na ręce, pogłaskać i przytulić. Przyczyn wybudzania się maluszka z płaczem może być wiele, na przykład: ma mokrą pieluszkę, jest mu zbyt zimno lub gorąco, potrzebuje przytulić się do mamy albo jest głodny. Być może dziecku towarzyszyło też dużo emocji w ciągu dnia i to one spowodowały płacz.

Zobacz także

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA