Czy niemowlę może spać na brzuchu? Kiedy układać dziecko w tej pozycji?
Córeczka ma 2 miesiące. Czy może już spać na brzuszku? Jeśli nie, to kiedy można zacząć ją tak układać? Zauważyłam, że mała lepiej sypia w tej pozycji, nie boli jej brzuszek, odchodzą gazy. Wyjaśniamy, od kiedy można bezpiecznie położyć dziecko do snu na brzuchu?
- Małgorzata Wódz
Spanie na brzuchu nie jest polecane niemowlakom, które nie umieją same zmieniać pozycji. Pozostawienie dziecka śpiącego na brzuszku bez opieki rodzica może być bardzo ryzykowne. Dla dzieci w pierwszym roku życia najbezpieczniejszą pozycją do snu jest leżenie na plecach. Takiego zdania są zarówno polscy specjaliści, jak i eksperci słynnej Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej (AAP).
Niemowlę śpi na brzuchu – jakie ryzyko?
Zbyt wczesne układanie dziecka do snu na brzuchu może być przyczyną SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Spanie na brzuchu może wywołać problemy z oddychaniem. Niemowlę w pierwszych miesiącach życia nie jest w stanie samo zmieniać pozycji. Jeśli podczas snu przyciśnie nos do materaca, nie będzie w stanie odwrócić główki, co grozi uduszeniem.
Eksperci AAP zwracają również uwagę na inne czynniki ryzyka: podczas spania na brzuchu dziecko może być gorzej dotlenione, ponieważ oddycha powietrzem, które wcześniej wydychało (zawierającym dwutlenek węgla), co może skutkować nie tylko niedotlenieniem, ale również przegrzaniem organizmu, które jest uważane za istotny czynnik śmierci łóżeczkowej.
Jak długo należy zachowywać ostrożność?
Dziecko nie powinno spać na brzuchu, dopóki nie nauczy się sprawnie zmieniać pozycji w trakcie snu. Umiejętność obracania się z brzucha na plecy niemowlęta zwykle osiągają między 6 a 8 miesiącem. Ale to tylko książkowa norma. Niektóre dzieci potrzebują więcej czasu na nabycie takiej sprawności. Zdaniem ekspertów z AAP, zanim położysz dziecko do snu na brzuchu, musisz mieć pewność, że rzeczywiście samo będzie w stanie się odwrócić, jeśli zajdzie taka potrzeba. To, że raz maluchowi udało się to zrobić w ciągu dnia, nie oznacza, że zrobi to również nocą. Z tego względu wg amerykańskich zaleceń na brzuchu powinny spać dzieci, które skończyły 1 rok życia.
Co robić, jeśli dziecko samo obróciło się na brzuszek podczas snu?
Jeśli niemowlę samo odwróci się na brzuszek w trakcie snu, możesz delikatnie przekręcić je na plecy – być może twój maluch szybciej osiąga kolejne etapy w rozwoju fizycznym. Nie wiadomo jednak, czy rzeczywiście świetnie poradzi sobie ze zmianą pozycji w drugą stronę. Dopóki tego nie wiesz, lepiej nie ryzykować (czytaj więcej: Kiedy dziecko przewraca się na brzuch i odwrotnie).
Zobacz także
Niektórzy pediatrzy i położne są zdania, że w ciągu dnia można pozwolić niemowlakowi zdrzemnąć się na brzuchu. Jeśli jednak dziecko śpi w tej pozycji, ktoś musi stale przy nim czuwać. Niemowlę nie powinno przebywać w tej pozycji dłużej niż 15 minut.
Ekspert radzi: prof. Ewa Helwich – Jak układać noworodka do snu, bezpieczne pozycje
Ważne: Dzieci do 1 roku życia powinny spać wyłącznie na plecach. Do snu nie należy układać niemowlęcia ani na brzuchu, ani na boku. Jedynym wyjątkiem zdaniem ekspertów AAP są dzieci cierpiące na silny refluks. Nie chodzi jednak o zwykłe ulewanie, ale o poważne wady anatomiczne, np. rozszczep krtani. W pozostałych przypadkach najbezpieczniej jest kłaść dziecko na plecach.
W poniższym filmiku położna Edyta Brala szczegółowo opowiada, kiedy z pewnością nie należy układać dziecka do spania na brzuchu. Dowiesz się także, jakie warunki muszą być spełnione, by móc ułożyć tak dziecko.
Co z korzyściami, które niesie leżenie na brzuszku?
Niemowlę powinno być układane na brzuszku jak najczęściej, gdy jest aktywne. Najlepiej umożliwić mu przyjęcie tej pozycji kilka razy w ciągu dnia. Początkowo układaj dziecko na bardzo krótko i stopniowo wydłużaj czas do około kwadransa. Pediatrzy zalecają leżenie na brzuchu nawet noworodkom w pierwszych dniach po narodzinach. To idealna pozycja na czas czuwania i pierwszych prób zabawy (można kłaść przed dzieckiem kolorową grzechotkę).
Leżenie na brzuchu ma wiele zalet – sprzyja dobremu rozwojowi fizycznemu, wzmacnia mięśnie karku, poprawia pracę jelit, a tym samym może nawet wpływać na zmniejszenie dolegliwości związanych z kolką jelitową. Aby niemowlę polubiło tę pozycję, należy oswajać go z nią jak najwcześniej.
Zobacz także: