To, ile waży 3-miesięczne dziecko, zależy w dużej mierze od jego wagi urodzeniowej: w 3. miesiącu życia waga niemowlaka jest o ok. 60-70% większa niż noworodka. Może się nawet zdarzyć, że pod koniec 3. miesiąca dziecko podwoi swoją wagę urodzeniową, chociaż zazwyczaj dzieje się to nieco później. Po 3. miesiącu przyrost wagi dziecka nieco zwalnia, ale niemowlę wciąż przybiera ok. 150-200 g tygodniowo. Pamiętaj, że dzieci nie rosną w stałym tempie i na tym etapie nadal możesz spodziewać się skoków, podczas których 3-miesięczne i starsze dziecko zacznie szybko przybierać na wadze.

Reklama

Ile waży 3-miesięczne dziecko?

Waga i wzrost 3-miesięcznego dziecka nie musi idealnie pasować do norm zawartych w tabelach. Dla niemowląt punktem wyjścia do oceny wagi jest ich waga urodzeniowa. Nie wdawaj się w porównania z innymi matkami, ponieważ dzieci rozwijają się w indywidualnym tempie. Nie licz na to, że w 3. miesiącu życia dziecko o niskiej wadze urodzeniowej (2,5 kg i mniejsze) nadrobi różnicę 1 czy nawet 2 kg w stosunku do większych rówieśników. Pomiar wagi jest ważnym wskaźnikiem prawidłowego rozwoju dziecka, ale pediatra do całościowej oceny rozwoju zestawia go ze wzrostem, obwodem główki, obwodem klatki piersiowej. Warto też korzystać z kalkulatora wagi dziecka online.

Ile powinno ważyć 3-miesięczne dziecko: tabela

Możesz sprawdzić prawidłową wagę 3-miesięcznego dziecka, korzystając z prostej tabeli. Pokazuje ona, ile powinna ważyć 3-miesięczna dziewczynka i 3-miesięczny chłopiec. Wskazuje też na właściwy przyrost wagi niemowlaka w pierwszych 3 miesiącach życia. Pamiętaj, że wartości podane poniżej są uśrednione, a możliwe odchylenia od tych norm to +/- 0,8 kg.

Wzrost 3-miesięcznego dziecka: tabela

Pamiętaj, że wzrost 3-miesięcznego dziecka nie musi idealnie odpowiadać wartościom z tabeli: akceptowalne odchylenia od norm to ok. +/- 4 cm.

Prawidłowa waga 3-miesięcznego dziecka: kiedy iść do lekarza?

Jeśli chcesz ocenić wagę swojego 3-miesięcznego dziecka, pamiętaj, że między 10. a 90. centylem mieści się tzw. szeroka norma wzrostu i wagi. W zwykłej normie mieszczą się dzieci, których wzrost i waga znajdują się między 25. a 75. centylem na siatce centylowej. U 3-miesięcznego dziecka niepokojące jest:

Zobacz także
  • słabe przybieranie na wadze (waga poniżej 10 centyla)
  • nagła utrata wagi (może to świadczyć o problemach zdrowotnych i wtedy lekarz powinien skierować twoje dziecko na badania. Poniżej 3. centyla mówi się o skrajnej niedowadze).
  • zbyt duża waga (powyżej 90. centyla na siatce centylowej wagi) − można wtedy mówić o wadze ponad normę. Ważna jest jednak proporcjonalna budowa ciała. Jeżeli twoje dziecko jest ciężkie, ale też długie, ma stosunkowo duże stopy i dłonie, prawdopodobnie takie są jego uwarunkowania genetyczne.

Pamiętaj, że u niemowląt i małych dzieci nie wolno stosować żadnych drastycznych diet. Jeżeli karmisz wyłącznie piersią, nie masz szansy przekarmić dziecka. Jeżeli natomiast karmisz butelką lub stosujesz karmienie mieszane i wydaje ci się, że twój niemowlak jest zbyt pulchny, skontaktuj się z pediatrą.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama