dziecko, wzrost dziecka, roczne dziecko, dwulatek
Adam Przezak - Fotolia
Rozwój dziecka

Wzrost i waga rocznego dziecka - od czego to zależy

Twoje dziecko przestało już być malutkim bobaskiem, zmienia się, mężnieje. A może rośnie i przybiera na wadze zbyt wolno? Zobacz, od czego zależy jego waga i wzrost.

Wzrost i waga rocznego dziecka to temat, który wywołuje niemal tyle samo emocji co waga niemowlaka. Zastanawiasz się, dlaczego dzieci w tym samym wieku mogą być od siebie sporo niższe albo wyższe? I czy to normalne, że różnice we wzroście ujawniają się już na tak wczesnym etapie życia? Otóż tak. Wzrost, podobnie jak temperament dziecka i jego apetyt, jest zapisany w genach. Ale to tylko jedna strona medalu. Nie bez znaczenia jest również aktywność dziecka, sen, dieta, stan zdrowia, a także zanieczyszczenie środowiska.

Wzrost noworodka: duże dziecko, wysoki dorosły?

Jeśli twoje dziecko po porodzie było duże, prawdopodobnie będzie w przyszłości wysokie, zwłaszcza jeśli ma wysokich rodziców i dziadków. Trudno jednak na podstawie samej wagi i wzrostu noworodka snuć prognozy, jak duże będzie dziecko w przyszłości.

Zmiany wagi i wzrostu dziecka

Wzrost, waga i proporcje ciała dziecka najbardziej zmieniają się w okresie od urodzenia do skończenia przez dziecko 3 lat. Ale w 2. roku życia zmiany następują wolniej niż w 1. – w ciągu 12 miesięcy dzieci przybierają na wadze około 2 kg i rosną około 12 cm. Dla porównania w 1. roku życia te wartości zwiększają się o 7,5 kg i 25 cm. Warto pamiętać, że są to średnie, przybliżone dane, a najważniejsze jest, by dziecko mieściło się w normach dla swojego wieku i płci.

Chłopcy są więksi?

Mali mężczyźni często rodzą się więksi od dziewczynek i najczęściej pozostają tacy przez całe wczesne dzieciństwo. Roczny chłopiec jest przeciętnie o 2 centymetry wyższy od swojej rówieśniczki. Sytuacja zmienia się dopiero około 11. roku życia. Dziewczynki jako pierwsze wchodzą w wiek dojrzewania i przez kilka lat są wyższe od kolegów. Zdarza się też, że drobni chłopcy po wejściu w wiek nastoletni zaczynają gwałtownie rosnąć.

Kiedy powstaje hormon wzrostu?

Wytwarzany jest przez całą dobę, ale najwięcej między godziną 22.00 a 24.00. Jeśli dziecko ma problemy z zasypianiem, śpi za krótko, budzi się co chwilę (np. z powodu stresu czy hałasu), to wydzielanie hormonu wzrostu może być zahamowane.

Jak często mierzyć i ważyć dziecko?

Nie ma sensu robić tego często, chyba że dziecko chorowało albo jest wcześniakiem. Dla upewnienia się, czy dobrze rośnie i przybiera na wadze, wystarczą okresowe kontrole u pediatry i ocena rozwoju podczas bilansów.

Zobacz, jak przebiega bilans rocznego dziecka:


 

Od czego zależy tempo wzrostu dziecka?

Od wielu czynników – genów, diety, trybu życia. Dziecko drobnych rodziców może być o głowę niższe od rówieśnika, którego tata ma dwa metry. Rodzeństwo też może się różnić, jeśli np. chłopiec jest ruchliwym niejadkiem, a dziewczynka ma duży apetyt. Indywidualne tempo wzrostu dziecka (zgodne ze średnią wzrostu rodziców) kształtuje się między 3. a 4. rokiem życia.

Zobacz także
siatki centylowe

Co to jest centyl i jak czytać siatki centylowe?

Czy da się przewidzieć wzrost dziecka?

mamy, dzieci

Co wpływa na wzrost dziecka

Jak ocenić, czy dziecko dobrze rośnie?

Siatki centylowe rozwoju dziecka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Pomagają w tym np. siatki centylowe, które można znaleźć na końcu książeczki zdrowia dziecka. Korzystają z nich lekarze, gdy mierzą i ważą dziecko podczas okresowych bilansów zdrowia. Na osi poziomej podany jest wiek (w miesiącach lub latach), a na pionowej waga lub wzrost. Miejsce przecięcia obu wartości wskazuje, na jakim centylu jest dziecko. Gdy nanosisz na siatkę wyniki kolejnych pomiarów i łączysz je linią, możesz obserwować, jak rozwija się dziecko. Z siatek centylowych dowiesz się też, jak dziecko wypada na tle rówieśników, np. waga na 50 centylu wskazuje na wynik średni.

Czy skokowe zmiany są dobre?

Ważne jest, żeby waga i wzrost, mimo okresowych wahnięć, przyrastały regularnie. Nie powinnaś się niepokoić o rozwój dziecka, jeśli w miarę upływu czasu podczas kolejnego mierzenia i ważenia wyniki twojej pociechy pozostają na tym samym lub sąsiednim centylu.

Czy martwić się, jeśli dziecko jest na niższych centylach?

Zarówno drobne i szczupłe dzieci (wyniki na 10 centylu), jak i bardzo duże (90 centyl) rozwijają się prawidłowo. W tym wypadku ważne jest również, czy jest to rozwój harmonijny, czyli wyniki stale utrzymują się na tym samym centylu.

Konsultacja: prof. dr n. med. Kamil Hozyasz, pediatra

Zobacz też:

Bilans roczniaka: co powinno umieć roczne dziecko?

nadwaga u dziecka, siatki centylowe, waga a wzrost, odchudzanie dziecka
Pantermedia
Zdrowie
Jak sprawdzić na siatce centylowej, czy dziecko ma nadwagę?
Nadwaga u dziecka może powodować problemy zdrowotne, dlatego kontroluj wagę dziecka, najlepiej za pomocą siatek centylowych. Krok po kroku wyjaśnimy, jak sprawdzić, czy twoje dziecko nie waży za dużo. Jeśli masz wątpliwości, zawsze o radę warto poprosić też pediatrę.

Dzieci z nadwagą  są mniej sprawne fizycznie i mają wiele innych problemów, np. są narażone na niemiłe docinki rówieśników. Poza tym nadwaga u dziecka szybko może przerodzić się w otyłość .  Dlatego kontroluj wagę swojego dziecka przy pomocy siatek centylowych . Podpowiadamy jak to zrobić. 1. Zważ i zmierz dziecko  Długość ciała dziecka jest zawsze potrzebna do ocenienia prawidłowej wagi dziecka . Zapisz otrzymane wyniki. 2. Znajdź siatki centylowe Siatki centylowe są na pewno w książeczce zdrowia dziecka. Ale możesz je także znaleźć w internecie - wtedy warto je wydrukować, by móc na nie nanieść dane dziecka. Zobacz też:   Siatki centylowe  dla dziewczynek i   siatki centylowe dla chłopców    od 1. do 12 miesiąca  życia. 3. Odszukaj siatkę centylową dla wzrostu dziecka i jego płci Siatki centylowe są osobne dla dziewczynek, chłopców i wcześniaków.  4. Na jednej osi znajdź wiek dziecka, a na drugiej jego wzrost Poprowadź z tych miejsc linie. W miejscu ich przecięcia postaw kropkę. Odczytaj, na jakim centylu znajduje się ta kropka, czyli wzrost dziecka (3, 10, 25, 50, 75, 90 i 97). 5. Odszukaj siatkę centylową dla wagi dziecka i jego płci Postępuj z siatką centylową dla wagi tak samo jak z siatką centylową dla wzrostu. Na koniec odczytaj, na jakim centylu znajduje się waga dziecka (3, 10, 25, 50, 75, 90 i 97). 6. Porównaj wyniki z obu siatek centylowych Jeśli są na tym samym centylu lub na sąsiednim (np. wzrost i waga na 25 albo wzrost na 25, a waga na 50), dziecko rozwija się harmonijnie. Z nadwagą mamy do czynienia wówczas, gdy różnice między centylami są większe i przeskakują o dwa centyle lub więcej, np. waga jest na 90 centylu, a wzrost na 25.  Co robić, gdy dziecko ma nadwagę? Na pewno trzeba o tym powiedzieć lekarzowi, który spróbuje ustalić...

Noworodek
Czy noworodek dobrze rośnie
Waga dziecka wzbudza tyle niepokojów i wątpliwości. Nic dziwnego. Jest jedną z pierwszych oznak zdrowia niemowlęcia.

Waga dziecka wzbudza tyle niepokojów i wątpliwości. Nic dziwnego. Jest jedną z pierwszych oznak zdrowia niemowlęcia. Jedne noworodki od urodzenia jedzą i rosną jak szalone, inne – słabiej. Ale jeżeli Twój brzdąc, nawet drobniutki, dobrze się rozwija, jest pogodny, ruchliwy, to wszystko jest w porządku. Dlaczego noworodek chudnie W pierwszych dobach po porodzie noworodek może stracić do 10 procent masy ciała. To naturalny proces spowodowany wytracaniem wody z organizmu – przez skórę, płuca, z moczem. Nie ma się czym martwić, ponieważ brzdąc za kilka dni nadrobi zaległości. Prawidłowa waga noworodka, czyli ile W pierwszym kwartale dziecko przybywa średnio 30 g na dobę (nie powinno to być mniej niż 19–20 g). Podczas kolejnych trzech miesięcy przyrost wagi wynosi średnio 20 g dziennie, w trzecim kwartale życia – 15, a w czwartym – 12. W tym czasie zwiększa się też długość ciała: w pierwszym kwartale o 10 cm, w drugim – 6 cm, w trzecim – 5, w ostatnim – 4. Noworodek na wadze Waga i wzrost zwykle zwiększają się skokowo. Jeśli przez kilka dni dziecko przybiera słabiej, to w kolejnych zapewne urośnie więcej. Wystarczy ważyć dziecko co kilka tygodni. Wtedy widać, czy przyrost masy ciała jest w normie. Dopiero gdy niemowlę rośnie słabiej niż to pokazują normy (w pierwszych miesiącach życia takie minimum wynosi 20 g na dobę, natomiast w kolejnych – 15 g), trzeba zastanowić się nad przyczynami tego stanu. Częstsze kontrole wagi, np. co tydzień, lekarz może zalecić, gdy np. dziecko rzadko sam budzi się na karmienia, zasypia podczas nich, jest apatyczny, nie umie efektywnie ssać, przeszedł poważniejszą chorobę albo jest wcześniakiem. Sprawdź centyle noworodka  To całkiem proste i może Cię naprawdę uspokoić. Siatki centylowe drukowane są na końcu książeczki zdrowia i w niektórych poradnikach dla...

waga niemowlaka
Adobe Stock
Rozwój
Waga niemowlaka od urodzenia do 12 miesiąca: ile powinien przybierać? [TABELA]
Czasem mały przyrost wagi niemowlaka budzi niepokój rodziców. Warto więc wiedzieć, jaki jest prawidłowy przyrost wagi niemowlaka i jak korzystać z siatek centylowych. Nasza tabela pomoże ci sprawdzić, czy twoje dziecko dobrze przybiera na wadze w 1. roku życia.

Waga niemowlaka to jeden z tych objawów, który może świadczyć o prawidłowym (albo nieprawidłowym!) rozwoju dziecka. Pediatrzy podkreślają jednak, że to wcale nie waga niemowlaka jest najważniejsza, ale to, czy waga dziecka jest odpowiednia do jego wzrostu . Przyrost wagi niemowlaka warto kontrolować w oparciu o naszą tabelę. Sprawdź, ile dokładnie powinien przybierać na wadze niemowlak karmiony piersią i butelką od urodzenia do 12. miesiąca życia. Waga niemowlaka: spadek po porodzie Noworodki tuż po urodzeniu ważą najczęściej 3000–3500 g , choć nawet spore odstępstwa od tej normy nie są żadnym powodem do niepokoju. Zdrowy, donoszony noworodek może ważyć w dniu narodzin równie dobrze pół kilograma więcej albo pół kilograma mniej niż statystyczny Jaś. O małej urodzeniowej masie ciała lekarze mówią dopiero, jeśli dziecko urodzi się lżejsze niż 2500 g . Wtedy najpewniej konieczna będzie obserwacja zdrowia dziecka, bo tak mała waga noworodka może być objawem zaburzeń pracy łożyska (nie dostarczało odpowiedniej ilość pożywienia podczas ciąży) lub choroby dziecka, np. genetycznej . Drobniejsze są także dzieci z ciąży mnogiej i te noworodki, których mamy paliły w ciąży albo odżywiały się nieprawidłowo. Co ważne, po narodzinach zdrowe dziecko traci 5–10% swojej wagi urodzeniowej. To zupełnie naturalne. Najpóźniej w ciągu tygodnia od narodzin powinno odbić się i zacząć przybierać na wadze. Spa - „Akademia Młodych Rodziców” Ile niemowlę powinno przybierać na wadze? W pierwszych 4 miesiącach życia niemowlę  przybiera średnio 120–225 g na tydzień . W kolejnych miesiącach przyrost wagi niemowlaka to już tylko 90–150 g na tydzień . Półroczne niemowlę przybiera na wadze jeszcze mniej – 50–80 g na tydzień . Między 4. a 6. miesiącem...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj