Im szybciej mama wcześniaka zabierze się za rozkręcanie laktacji, tym lepiej. Inicjacja laktacji, czyli pierwsze stymulowanie piersi, powinno rozpocząć się najlepiej w pierwszej godzinie po porodzie – a najpóźniej w pierwszych sześciu godzinach po porodzie.

Reklama

– Jeżeli dziecko nie jest w stanie samodzielnie ssać, mama wcześniaka może prosić w szpitalu o wypożyczenie laktatora z funkcją inicjacji laktacji i zacząć go używać jak najszybciej po porodzie – mówi Beata Sikorska, ekspert ds. laktacji firmy Medela.

Inicjacji laktacji sprzyja w szczególności odciąganie pokarmu co 2–3 godziny z obu piersi równocześnie. Każda taka sesja odciągania powinna trwać ok. 15 minut.

Ile razy dziennie mama wcześniaka powinna odciągać pokarm?

Oczywiście liczbę odciągania pokarmu z piersi można to określić w liczbach: będzie to minimum 8-10 razy na dobę, ale tak naprawdę to chodzi o to, aby mama wcześniaka odciągała pokarm tak często, jak często przystawiałaby swoje dziecko do piersi– mówi Beata Sikorska.

Dzięki temu, że mama wcześniaka będzie regularnie stymulowała laktację: odciągała pokarm, dbała o prawidłowe opróżnianie piersi, będzie miała mleko dla swojego dziecka, kiedy tylko ono będzie gotowe, by je otrzymywać.
Czytaj także: Wcześniaki mają duże szanse na zdrowy rozwój!

Zobacz także

Co to jest faza inicjacji laktacji?

W ciągu pierwszych kilku dni po porodzie zachodzące zmiany hormonalne zapoczątkowują produkcję dużych ilości pokarmu. Bezpośrednio po porodzie oksytocyna – hormon kluczowy dla laktacji – osiąga w organizmie kobiety bardzo wysoki poziom. Następuje wtedy faza inicjacji potocznie określana jest jako "napełnianie się" piersi mlekiem. Częste karmienie piersią lub odciąganie pokarmu, jak również wczesne rozpoczęcie tych czynności, pozwala na wykorzystanie tego wysokiego poziomu okscytocyny i umożliwia długotrwałą produkcję mleka u matek zarówno donoszonych niemowląt, jak i wcześniaków.
Jeśli w trzech następujących po sobie sesjach odciągania uda się mamie wcześniaka uzyskać co najmniej 20 ml pokarmu, oznacza to, że inicjacja laktacji została osiągnięta.
Czytaj też: Jak wspierać rozwój wcześniaka?

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama