Biegunka pędraków – przewlekła biegunka u dzieci spowodowana złą dietą
Biegunka pędraków wbrew swojej nazwie dotyczy dzieci. Choć nie jest rzadką przypadłością, wielu rodziców nie zna tego określenia. Opisujemy jej objawy i przyczyny.
Biegunka pędraków (nazywana też biegunką pędraka) nie ma związku z robakami, a z wiekiem dziecka, w którym się pojawia. Zwykle dokucza maluchom od około 6 miesiąca życia niemal do wieku szkolnego (pędrakami dawniej określano właśnie najmłodsze dzieci). Zabawna nazwa dotyczy biegunki u dziecka, która nie jest spowodowana chorobą. Wywołują ją błędy dietetyczne.
Biegunka pędraków – objawy
Biegunce pędraków na ogół nie towarzyszą inne objawy poza częstym wypróżnianiem się dziecka i kupkami o luźnej lub rzadkiej konsystencji. Dziecko nie wymiotuje, nie gorączkuje, nie boli go brzuch, czuje się dobrze i ma normalny apetyt. Biegunka utrzymuje się przez dłuższy czas, dlatego mówimy o biegunce przewlekłej.
Jak objawia się biegunka pędraków:
- dziecko wypróżnia się ponad 3 razy na dobę
- kupka jest wodnista
- widać w niej niestrawione resztki pokarmu
- nie pojawia się śluz ani krew
- rozwolnienie utrzymuje się ponad dwa tygodnie
Przyczyny biegunki pędraków
Zdaniem pediatrów, powodem, dla którego pojawia się biegunka pędraków, są błędy dietetyczne. Głównie – podawanie dziecku dużej ilości soków. Soki fermentują w jelitach i powodują częstsze wypróżnienia. Według aktualnych zaleceń AAP (Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej) dziecko w pierwszym roku życia w ogóle nie powinno pić soków, bo są one główną przyczyną otyłości u dzieci.
Biegunka pędraków może wystąpić, gdy dziecko otrzymuje w posiłkach zbyt mało tłuszczu. Zdrowe tłuszcze to bardzo ważny składniki diety! W daniach malucha powinien znaleźć się olej rzepakowy, oliwa z oliwek i masło (takimi tłuszczami możesz np. wzbogacać niemowlęce zupki). Pieczywo smaruj świeżym masłem. Margarynę, ale tylko dobrej jakości, tzw. miękką, mogą jeść starsze dzieci. Choć tłuszcz jest pożądanym składnikiem diety dziecka, nie podawaj maluchowi kiełbas, parówek i pasztetów (mają dużą zawartość złego tłuszczu), wybieraj chude mięso, a zamiast gotowej wędliny na kanapce połóż plasterek mięsa upieczonego w domu.
Innym powodem biegunki pędraków mogą być diety eliminacyjne, które rodzice wprowadzają na wszelki wypadek, obawiając się np. alergii u dziecka. Dziecięca dieta powinna być nie tylko zdrowa i urozmaicona (pełna różnorodnych składników odżywczych), a wszelkie diety należy konsultować z pediatrą opiekującym się dzieckiem.
Jak leczyć biegunkę pędraków
Choć leczenie biegunki pędraków jest proste, bo polega na korekcie diety (ograniczeniu ilości węglowodanów i zwiększeniu ilości tłuszczu), dziecko z objawami biegunki przewlekłej powinien zobaczyć pediatra.
Biegunka u małego dziecka zawsze powinna być powodem wizyty u lekarza (nawet jeśli podejrzewamy biegunkę pędraków). Badanie lekarskie wykluczy inne choroby. Przewlekłe problemy z wypróżnianiem mogą towarzyszyć alergii, a także nietolerancji glutenu czy celiakii. Poza tym dziecko, które od dłuższego czasu ma biegunkę, może być odwodnione, mogą pojawić się u niego objawy niedożywienia. Lekarz wprowadzi leczenie, które pozwoli zapobiec skutkom przewlekłej biegunki.
Zobacz też:
- Rozszerzanie diety – najpierw warzywa, potem owoce
- Co na biegunkę u dziecka?
- Biegunka u dziecka może być groźna