Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dieta przy biegunce u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Nie lekceważ biegunki - może być groźna!

Biegunka może być niebezpieczna, zwłaszcza dla niemowląt i małych dzieci. Bywa, że trzeba leczyć ją w szpitalu. Sprawdź, co trzeba o niej wiedzieć.
Biegunka to sposób, w jaki organizm próbuje się pozbyć toksyn i drobnoustrojów. Może być groźna, bo robiąc rzadkie kupy dziecko traci także wodę i sole mineralne, co może prowadzić do niebezpiecznego, a czasem nawet zagrażającego życiu odwodnienia
 

Przyczyny biegunki

Biegunka  może mieć wiele przyczyn. Główne to:

- Infekcja wirusowa lub bakteryjna. Przyczyną bardzo ciężkich biegunek są najczęściej rotawirusy.  
 

Alergia pokarmowa.  Mogą ją mmieć także niemowlęta karmione piersią. 

- Błędy dietetyczne. W przypadku niemowląt chodzi najczęściej o nadmiar soków owocowych.

Nietolerancja pokarmowa. Najczęściej chodzi o gluten lub laktozę. 

 


Rzadsze kupy mogą pojawić się także podczas kuracji antybiotykiem  lub innymi lekami, zdarza się, że towarzyszą ząbkowaniu  lub różnym chorobom (np. zapaleniu ucha   albo zakażeniom układu moczowego).
 

 

Objawy biegunki

Biegunkę diagnozuje się wówczas, gdy:
 • Dziecko robi więcej niż trzy płynne kupy w ciągu dnia.
 • Kupa  dziecka  (nawet tylko jedna) zawiera śluz albo krew. 
 • Kupa karmionego piersią dziecka jest bardziej obfita i wodnista niż zazwyczaj, ma wyjątkowo przykry, kwaśny zapach. 

Dziecko, które ma biegunkę, źle się czuje, nie ma apetytu, nie chce pić,  jest apatyczne albo nienaturalnie pobudzone. Może także mieć podwyższoną temperaturę.
 

Kiedy biegunka wymaga kontaktu z lekarzem?

Skontaktuj się z pediatrą,  jeśli:
 • Dziecko ma mniej niż sześć miesięcy. W przypadku małych niemowląt bardzo szybko może dojść do odwodnienia, dlatego zrób to natychmiast.
 •  Objawy biegunki nie mijają  w ciągu kilku godzin (nawet jeśli dziecko ma więcej niż sześć miesięcy).
 • Biegunka się nasila,  w kupie widać śluz lub krew albo podejrzewasz, że dziecko się czymś zatruło (niezależnie od wieku dziecka).
 • Do biegunki dołączają wymioty (niezależnie od wieku dziecka).

Pamiętaj:  Im dziecko jest młodsze, tym szybciej może dojść u niego do odwodnienia i tym groźniejsze mogą być jego skutki.  

Jeśli np. ważący 5 kilogramów maluch dwa razy zwymiotuje i zrobi trzy wodniste kupy może stracić nawet 10 procent masy ciała!  To stan zagrażający życiu. Nie można  do niego dopuścić. Nie wolno także czekać aż pojawią się niepokojące objawy, np.  śluzówki staną się suche a skóra mało elastyczna. Trzeba działać zanim to nastąpi.

 •  Dziecko ma objawy odwodnienia:
Umiarkowane: niepokój, pragnienie (nie zawsze), brak łez, suche usta i język. dziecko bardzo mało siusia.Odwodnienie to bardzo poważna sprawa, więc nie można lekceważyć nawet pierwszych objawów. W razie wątpliwości lepiej wezwać lekarza niepotrzebnie,  niż coś zaniedbać. 
 
Ciężkie: apatia, osłabienie, zaburzenia świadomości, sucha, nieelastyczna  skóra, malec nie siusia. Dziecko musi być leczone w szpitalu- to stan zagrożenia życia.
 

Jak dbać o dziecko z biegunką?

 • Zapobiegaj odwodnieniu. Jeśli dziecko pije twoje mleko, przystawiaj je do piersi jak najczęściej. Nie musi pić długo, ale powinno robić to często.  
 •  Dopajaj dziecko wodą, herbatą i marchwianką. Napój powinien być chłodny -  to zmniejszy odruch wymiotny. Podawaj płyn powoli, regularnie, najlepiej po łyżeczce, żeby maluszek nie zwrócił
 • Podawaj zalecone przez lekarza leki. W trudniejszych przypadkach lekarz może zalecić podawanie Gastrolitu lub Saltoralu - preparaty nawadniające, zawierające sole mineralne.  Cierpiącemu na biegunkę dziecku można też podać Smectę  węgiel, albo probiotyki.
 • Nie zmuszaj do jedzenia.  Jeśli dziecko nie ma apetytu, nie zmuszaj go do jedzenia. Jeśli dziecko chce jeść, a nie jest już karmione wyłącznie piersią, możesz mu podać  kleik ryżowy, kleik ryżowy  lub  gotowaną,  przetartą  marchewkę. Pomocny może być także gotowy kleik marchwiowo-ryżowy ORS 200.  Nie podawaj dziecku chleba (gluten może dodatkowo podrażnić jelita).

 

Higiena w czasie biegunki 

 

Podczas biegunki higiena jest jeszcze ważniejsza niż zwykle. Po każdym wypróżnieniu natychmiast zmień malcowi pieluszkę i  dokładnie umyj mu pupę. Bakterie buszujące w pełnej pieluszce  lub na zabrudzonej skórze mogłyby się przedostać się do układu moczowego.

Luźne kupy podrażniają skórę, dlatego smaruj okolice odbytu kremem do pielęgnacji tych okolic. Pamiętaj o dokładnym szorowaniu rąk: własnych i dziecka.
 
 

Kupka u noworodka – jak może wyglądać, kiedy powinna niepokoić?

co na biegunkę u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Biegunka u niemowlaka: co podać? Jakie leki są bezpieczne?
Biegunka u niemowlaka to zawsze poważna sprawa, przed podjęciem leczenia trzeba więc skonsultować się z lekarzem. Dobrze jednak wiedzieć, co podać, by złagodzić lekką biegunkę i zapobiec odwodnieniu dziecka. Podpowiadamy, jakie leki na biegunkę u niemowląt są bezpieczne.

Biegunka u niemowlaka może mieć różny przebieg, ważne jednak, by dziecko jak najszybciej znalazło się pod opieką lekarza. Nawet jeśli wydaje ci się, że rozwolnienie minęło! Do czasu konsultacji ze specjalistą możesz podawać niemowlęciu lekkie zupy i niektóre leki. Co podać na biegunkę u niemowlaka? Biegunka u niemowląt ma różne przyczyny i to od nich w dużej mierze zależy leczenie. Przyczyny biegunek u niemowląt: Zakażenia wirusowe – około 40-50% biegunek powodują rotawirusy. Zakażenia bakteryjne, np. drobnoustrojami czerwonki, E. coli czy salmonellą. Błędy dietetyczne, np. podanie niemowlęciu niedojrzałych owoców. Zatrucie pokarmowe powstające w wyniku spożycia nieświeżej potrawy. Podawanie antybiotyków, które eliminują z przewodu pokarmowego dobroczynne bakterie, ustępując miejsca bakteriom chorobotwórczym. Zakażenie pasożytnicze, np. lamblioza, a także grzybicze. Alergia lub nietolerancja pokarmów. Biegunka łagodna  Biegunka zwana inaczej niestrawnością. Dziecko oddaje kilka luźnych, pienistych stolców na dobę. Czuje się przy tym dobrze, nie ma gorączki ani wymiotów. Co podać?  Wyeliminuj na dwa dni inne pokarmy i karm dziecko wyłącznie piersią. W przypadku malca karmionego butelką stosuj dietę bezmleczną i bezglutenową, podając zmiksowaną marchewkę z mięsem, kleik ryżowy, tarte jabłko. Takie postępowanie z reguły przynosi poprawę. Biegunka średnio ostra  Dziecko oddaje kilka do kilkunastu stolców na dobę, jest w złym humorze, wyraźnie osłabione, płacze, traci na wadze. Może wykazywać objawy odwodnienia, a także mieć gorączkę. Czasem wymiotuje. Co podać?  U maluszka karmionego piersią nie przerywaj karmienia, natomiast po porozumieniu się z lekarzem podawaj mu roztwór Gastrolitu, np. dwie łyżeczki co pół godziny. Dziecku karmionemu butelką na 4 godziny odstaw mieszanki...

biegunka u dziecka
Fotolia
Zdrowie
Biegunka u dziecka to poważna dolegliwość! Jak sobie z nią radzić?
Biegunka u dziecka najczęściej spowodowana jest chorobotwórczymi drobnoustrojami, które wywołują zatrucie lub infekcję. Może szybko doprowadzić do odwodnienia, dlatego ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu i monitorowanie stanu malucha.

Biegunka u dziecka to dolegliwość, która nie powinna być bagatelizowana. Poprzez częste oddawanie luźnego stolca organizm dziecka próbuje się pozbyć toksyn i drobnoustrojów. Jednak robiąc rzadkie kupy, dziecko traci wodę i cenne sole mineralne. A to jest niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie, jeśli utrata wody spotęgowana jest jednoczesnymi wymiotami. Spis treści: Biegunka u dziecka – przyczyny Ile trwa biegunka u dziecka? Co na biegunkę u dziecka – jakie leki? Domowe sposoby na biegunkę Biegunka u dziecka – kiedy do lekarza? Dieta przy biegunce u dziecka Przyczyny biegunki u dziecka Biegunkę u dziecka powodują czynniki zewnętrzne – bakterie, wirusy, alergeny , które wnikają do organizmu najczęściej z pokarmem lub z brudnych rąk. Najczęstszymi przyczynami biegunek u dzieci są: infekcje wirusowe (np. rotawirusy), infekcje bakteryjne (np. salmonella), alergie pokarmowe, błędy dietetyczne, np. za dużo soków owocowych w diecie dziecka, nietolerancja glutenu, nietolerancja laktozy, zatrucie pokarmowe.   Dziecko może też mieć biegunkę podczas kuracji lekami i w trakcie różnych chorób, np. podczas zapalenia ucha czy zakażenia układu moczowego. Ile trwa biegunka u dziecka? Biegunka bywa ostra (trwa krótko – 1 do 2 dni) lub przewlekła (trwa dłużej niż 10 do 14 dni), może także mieć różny przebieg. Najczęściej jest łagodna, ale zdarza się, że przez chorego maluszka wszystko „przelatuje’’ – taka sytuacja bezwzględnie wymaga konsultacji z lekarzem. Aby mówić o biegunce u dziecka, trzeba zaobserwować częste wypróżnienia o rzadkiej konsystencji, którym mogą towarzyszyć inne symptomy zatrucia lub alergii. Najczęstsze objawy biegunki u dziecka:  częste, płynne kupy (powyżej 3 w ciągu dnia) jedna luźna kupa, jeśli jest w niej...

jelitówka u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Jelitówka u dziecka: ile trwa i kiedy do szpitala?
Biegunka i wymioty to najczęstsze objawy jelitówki u dziecka. Choroba wymaga szybkiego działania, gdyż może doprowadzić do odwodnienia malucha. Czasem trzeba nawet jechać do szpitala. Wyjaśniamy, ile trwa jelitówka u dziecka, i jak jej zapobiegać.

Jelitówka u dziecka ma ostry przebieg i jest jedną z najczęstszych dolegliwości u noworodków i niemowląt. Szczyt zachorowań na jelitówkę przypada na okres od stycznia do marca, bo w tym czasie najbardziej spada odporność organizmu i jest on szczególnie narażony na wirusy. Opisujemy najczęstsze objawy jelitówki  i podajemy najlepsze metody jej leczenia. Spis treści: Jelitówka u dziecka: co to za choroba? Objawy jelitówki u dziecka Jelitówka u dziecka – ile trwa Grypa żołądkowa u dziecka: przyczyny Jelitówka u dziecka: leczenie Jak zapobiegać odwodnieniu przy jelitówce u dziecka? Jelitówka u dziecka: kiedy do szpitala? Grypa jelitowa u dziecka: zapobieganie Jelitówka u dziecka: co to za choroba? Jelitówka to popularna nazwa dla grypy jelitowej, zwanej także grypą żołądkową. To choroba zakaźna wywołana przez rotawirusy i powodująca zakażenie układu pokarmowego (żołądek i jelita). Bardzo łatwo zarazić się jelitówką, w efekcie czego w jednym czasie mogą na nią zachorować wszyscy w rodzinie – zarówno dzieci, jak i dorośli. Jednym z najbardziej charakterystycznych jej objawów jest biegunka, która jest szczególnie groźna dla niemowląt, gdyż może błyskawicznie doprowadzić do odwodnienia. Ważne! Rotawirusy wywołujące jelitówkę nie mają nic wspólnego z wirusem grypy. Objawy jelitówki u dziecka Grypa żołądkowa na ogół ma bardzo gwałtowny przebieg. Rotawirusy wnikają w błonę śluzową jelit i niszczą ją, wywołując bolesne dolegliwości.  Objawy jelitówki można na początku choroby pomylić z zatruciem pokarmowym , jednak jej przebieg jest dużo poważniejszy. Najgroźniejsze powikłanie jelitówki to odwodnienie. Jeżeli nie jest leczone, może spowodować u dziecka zaburzenia elektrolitowe, drgawki, zaburzenia pracy serca, a nawet zapaść. Objawami jelitówki u dziecka...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz