Inhalacje na kaszel – czym inhalować dziecko i niemowlaka, jakie leki do inhalacji
Inhalacje na kaszel to prosty sposób na rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w oskrzelach i nawilżenie śluzówek. Są bezpieczne i bardzo skuteczne, dlatego lekarze często je zalecają dzieciom. Można je robić nawet niemowlętom.
Inhalacje na kaszel są coraz częściej zalecane przez pediatrów. Do inhalatora, zwanego też nebulizatorem, podłącza się maseczkę z pojemnikiem na preparat do nebulizacji, np. sól fizjologiczną lub leki. Inhalacje są stosowane w leczeniu infekcji dróg oddechowych, a także w przypadku chorób przewlekłych, np. astmy.
Spis treści:
- Inhalacje na kaszel – stosowanie
- Leki do inhalacji na kaszel
- Jak zrobić domową inhalację na kaszel
- Inhalacje na kaszel suchy
- Inhalacje na kaszel mokry
Inhalacje na kaszel – stosowanie
Inhalować można już niemowlęta (chociaż często tego nie lubią!). Inhalacje stosowane są w leczeniu:
- zapalenia oskrzeli u niemowląt i dzieci — inhalacje sterydami i lekami rozszerzającymi oskrzela,
- kataru i suchego kaszlu — najczęściej lekarz zaleca nebulizacje z roztworu soli fizjologicznej, który nawilża śluzówkę nosa i krtani, przynosząc ulgę przy kaszlu i zatkanym nosku,
- kaszlu mokrego u dziecka — lekarz może zalecić inhalacje lekami mukolitycznymi, czyli ułatwiającymi odkrztuszanie,
- astmy – inhalacje lekami rozszerzającymi oskrzela oraz sterydami,
- mukowiscydozy.
Leki do inhalacji na kaszel
Preparaty do inhalacji w nebulizatorze w przypadku kaszlu i innych chorób układu oddechowego u dziecka to m.in.
- Berodual – lek na receptę, rozszerzający oskrzela,
- Pulmicort – lek na receptę, steryd,
- Mucosolvan – preparat mukolityczny (nie pomyl z syropem pod tą samą nazwą!),
- sól fizjologiczna – dostępna w aptece bez recepty, bezpieczna.
Do inhalacji można stosować też zioła. Do inhalacji ziołowych nie potrzebujesz inhalatora, ale nie wszystkie zioła można stosować u dzieci.
Jak zrobić domową inhalację na kaszel
Najprostszy sposób na inhalację polega na wdychaniu pary z gorącego wywaru z ziół lub wody z olejkiem. Dziecko pochyla się nad parującym garnkiem lub miską, a jego głowę i naczynie można przykryć ręcznikiem. Trzeba jednak uważać, bo przy takiej domowej inhalacji łatwo o oparzenia! Pochylanie się nad parującym garnkiem nie sprawdzi się też w przypadku niemowląt – im można dodać kilka kropli olejku do kąpieli, ale wcześniej trzeba sprawdzić, które olejki eteryczne są bezpieczne dla dzieci.
Inhalacja z wykorzystaniem nebulizatora
To bezpieczny sposób dla dzieci w każdym wieku, także niemowląt. Potrzebny ci będzie inhalator dla dziecka (z maseczką pediatryczną). Im młodsze dziecko, tym bardziej docenisz inhalatory, które szybko pracują, bo maluchy łatwo się niecierpliwią podczas inhalacji. Do specjalnego pojemnika wlewasz zaleconą przez lekarza dawkę preparatu do nebulizacji, przyczepiasz pojemnik do rurki połączonej z inhalatorem oraz do maseczki. Włączasz urządzenie, przykładasz maseczkę do twarzy dziecka i czekasz, aż skończy się lek. Poznasz to po tym, że z maseczki przestanie unosić się mgiełka z preparatu, którym inhalujesz dziecko.
Inhalacje na kaszel suchy
Najczęściej na kaszel suchy (i na katar) poleca się inhalacje z soli fizjologicznej, która nawilża śluzówki. Warto robić je wieczorem przed położeniem dziecka spać, gdyż suchy kaszel bardzo często wybudza dziecko w nocy. Z naturalnych środków poleca się napary z rumianku, rozmarynu i soli morskiej. W przypadku naparów ziołowych, przed ich zastosowaniem u dziecka lepiej skonsultować się z farmaceutą. Pamiętaj też, żeby nie robić inhalacji ziołowych w inhalatorze!
Inhalacje na kaszel mokry
Najczęściej u dzieci stosuje się preparat do inhalacji Mucosolvan, który zawiera substancję mukolityczną (ambroksol), rozrzedzająca wydzielinę gromadzącą się w drogach oddechowych. U osób dorosłych można wykorzystać do inhalacji na kaszel mokry naturalne substancje: podbiał, koper włoski, tymianek, czy olejki eteryczne – eukaliptusowy i sosnowy. Przed zrobieniem z nich inhalacji dziecku trzeba skonsultować się z farmaceutą i ustalić, czy i w jakich dawkach stosować je do inhalacji u małego pacjenta.
Zobacz też:
- Inhalacje u niemowlaka i nawilżanie noska
- Katar u noworodka czy sapka? Podpowiadamy, jak czyścić nosek
- Rodzaje nawilżaczy powietrza: czym się różnią?