Ostatnio głośno jest o przypadkach rodziców, którzy nie chcą podawać swoim nowo narodzonym dzieciom witaminy K, bo tak bardzo boją się o ich zdrowie. Tymczasem według aktualnej wiedzy medycznej – jest wprost przeciwnie – to niepodanie tej witaminy jest narażaniem dziecka na niepotrzebne ryzyko. Wyjaśniamy, do czego może doprowadzić jej niedobór.

Reklama

Choroba krwotoczna – co to takiego?

Choroba krwotoczna (nazywana również skazą krwotoczną) to skłonność do krwawień związana z niedoborem witaminy K. Może wystąpić u noworodków i niemowląt do końca 3. miesiąca życia. Jej objawem są liczne krwawienia np. z przewodu pokarmowego lub innych miejsc. U dziecka może pojawić się:

  • smolista kupka (ma czerwoną obwódkę i bardzo nieprzyjemny zapach);
  • fusowate wymioty (mogą być smoliste);
  • krwawienie z kikuta pępowiny;
  • krwawienie z układu moczowego;
  • wylewy krwi do ośrodkowego układu nerwowego .

Wczesna, późna – czym to się różni?

Skaza krwotoczna może ujawnić się tuż po narodzinach dziecka lub dopiero pod koniec pierwszego kwartału życia niemowlaka. Ze względu na czas pojawienia się objawów mówi się o wczesnej i późnej chorobie krwotocznej.

  • Wczesna choroba krwotoczna – występuje między 2. a 5. dobą. Dziecko może mieć krwawienie z przewodu pokarmowego, pępka, błon śluzowych lub skóry albo niebezpieczne krwawienia utajone – do mózgu. Choroba krwotoczna dotyka głównie dzieci, które nie otrzymały profilaktycznej dawki witaminy K po narodzinach, ale może pojawić się również u maluchów, których mamy w czasie ciąży dostawały leki antybakteryjne, przeciwzakrzepowe lub przeciw padaczce. W grupie ryzyka są również wcześniaki, dzieci niedotlenione urodzone w zamartwicy, noworodki z hipotrofią lub zespołem aspiracji smółki.
  • Późna choroba krwotoczna – występuje między 2 a nawet 12 tygodniem życia dziecka i jest bardzo niebezpieczna. Jej skutkiem może być krwawienie do mózgu, które może prowadzić do jego uszkodzenia, a nawet do śmierci dziecka. W grupie ryzyka są dzieci karmione piersią, bo mleko mamy zawiera niewiele witaminy K, niemowlęta z chorobami dróg żółciowych, wątroby (cholestaza) lub dzieci, które mają zaburzenia wchłaniania jelitowego.

Jak to się leczy?

Jeśli zauważysz u dziecka objawy, które mogą cię zaniepokoić (krew w kupce, krwawienie z pępka lub inne opisane wyżej) zgłoś się do lekarza, który zleci odpowiednie badania, aby wykluczyć skazę krwotoczną. Objawem alarmowym mogą być również inne drobne krwawienia np. z miejsca kłucia,
z pępka czy przedłużająca się żółtaczka i słaby przyrost masy ciała. Sposób leczenia choroby krwotocznej zależy od jej nasilenia i czasu kiedy się pojawia.

Najważniejsza informacja jest taka, że skazie krwotocznej można w bardzo prosty sposób zapobiegać. U dzieci, które otrzymują po urodzeniu zastrzyk z witaminą K (takie są najnowsze zalecenia ekspertów), niemal nie notuje się przypadków choroby krwotocznej.

Zobacz także

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama