Katar u noworodka lub zatkany nosek to problem, który bardzo często pojawia się u dzieci zaraz po urodzeniu. Przystawiasz noworodka do piersi, on ssie, ale denerwuje się, bo w nosie ciągle coś mu furkocze. Katar? Niekoniecznie. To najprawdopodobniej tylko pozostałości wód płodowych, które trafiają również do noska. Na pewno lekarz zaraz po porodzie odsączył wydzielinę, ale jej resztki mogą jeszcze zalegać. Często znajdują się w niej złuszczone nabłonki. Dziecko, kichając, oczyszcza sobie z nich nos. Zatkany nosek nie jest wtedy objawem choroby, ale wydzielina może przeszkadzać dziecku w ssaniu piersi i spaniu. Często też katar u noworodka mylimy z sapką.

Reklama

Katar u noworodka:
1. Sapka
2. Katar
3. Czyszczenie nosa
4. Kiedy do lekarza
5. Katar i gorączka

Różnice między sapką a katarem u noworodka

Sapka to obrzęk błony śluzowej nosa – nosek jest przytkany, ale nie ma w nim wydzieliny. Dla niemowlęcia to problem, bo żeby chronić się przed zanieczyszczeniami, wirusami, bakteriami, musi mieć drożny nosek. To szczególnie ważne u noworodka, bo nie potrafi on oddychać buzią. Poniżej różnice miedzy katarem u noworodka a sapką – pomogą ci je rozpoznać.

Wypróbuj nasze sposoby na sapkę:

Zobacz także
  • Nawilżaj nos noworodka. Zapuść do każdej dziurki po kropli soli fizjologicznej. Oklep dziecku plecki.
  • Wietrz mieszkanie, w którym przebywa noworodek. Temperatura nie powinna przekraczać 21 st. C. Jeśli jest wyższa, przykręć kaloryfery.
  • Nawilżaj powietrze (ale nie przesadnie, bo zbyt duża wilgoć sprzyja namnażaniu się bakterii i roztoczy kurzu). Nawilżacz powietrza to prawdziwy wybawca, kiedy w pokoju dziecka jest suche powietrze.

Postępowanie przy katarze u noworodka

Katar u noworodka niestety też się zdarza. Gdy zaobserwujesz, że wydzieliny już nie było, a teraz znowu jest, dziecko stało się marudne, źle śpi i je, niestety ma katar. Nie czekaj, aż choroba się rozszerzy. Oto co możesz zrobić, kiedy twój noworodek ma katar:

  • Karm go piersią. Przeciwciała z twojego mleka pomogą zwalczyć wirusy. Częściej proponuj pierś. Przy katarze noworodek powinien sporo pić.
  • Smaruj nos maścią majerankową. Działa przeciwbakteryjnie i ułatwia oddychanie, kiedy dziecko ma zatkany nosek.
  • Skonsultuj z lekarzem możliwość zrobienia dziecku inhalacji. Jeśli się godzi, najskuteczniej wykonasz je za pomocą tzw. nebulizatora. Jest to elektryczny inhalator, który zmienia płynny lek lub sól fizjologiczną (wodny roztwór chlorku sodu) w delikatną mgiełkę (aerozol). Spytaj lekarza, z czego zrobić inhalacje, gdyż nie wszystkie gotowe preparaty do inhalacji dzieci nadają się dla noworodków!


Sprawdź: Rodzaje kataru u niemowlaka

Czyszczenie nosa przy katarze u noworodka

Katar u noworodka przeszkadza mu w oddychaniu i piciu mleka, a sam niestety nie potrafi jeszcze wydmuchać nosa. Dlatego pomóż maluszkowi pozbyć się wydzieliny. Oto poradnik, jak oczyścić niemowlęciu nosek:

  • Kilka razy dziennie, szczególnie przed karmieniem i spaniem, zakraplaj mu do noska sól fizjologiczną. Dobre są też preparaty wody morskiej, np. Stérimar, Marimer, Disnemar, sprej Nivea Baby.
  • Po zakropleniu noska połóż dziecko na brzuszku i delikatnie oklep mu plecki.
  • Możesz oczyścić nosek specjalnym aspiratorem z delikatną końcówką (Nose Frida, Marimer).

Jeśli to wszystko nie przynosi skutku, a katar u noworodka trwa dłużej niż 2-3 dni, skontaktuj się z lekarzem. Może on zalecić podawanie dziecku witamin, środków przeciwzapalnych, a także kropli na katar obkurczających śluzówkę. Są takie, które można stosować już u niemowląt w 1. miesiącu życia. Używaj ich jednak tak, jak zaleca pediatra. Są skuteczne, ale nadmiar tego typu środków może zniszczyć delikatną śluzówkę noska.

Kiedy katar u noworodka wymaga konsultacji

Infekcja u tak małego dziecka może łatwo rozprzestrzenić się na dolne drogi oddechowe. Idź z dzieckiem do lekarza, gdy katar u noworodka trwa dłużej niż 3 dni albo:

  • pojawia się gorączka,
  • dziecko nie chce ssać piersi,
  • kaszle,
  • robi siusiu znacznie rzadziej niż zazwyczaj,
  • jest cały czas senny, a nawet gdy nie śpi, „leje się przez ręce”.

Konieczny może być antybiotyk, a niekiedy nawet pobyt noworodka w szpitalu. Masz wątpliwości, zgłaszać się do lekarza z dzieckiem, czy nie? Pamiętaj: lepiej się zgłosić nieco na wyrost niż zbyt późno.

Postępowanie, gdy u noworodka jest katar i gorączka

Czasami oprócz kataru u noworodka może pojawić się też gorączka. Wysoka temperatura u malutkiego dziecka jest bardzo poważną sprawą. Ale pamiętaj, że 37 st. C na termometrze to jeszcze nic groźnego.

  • Zdrowy noworodek ma temperaturę 36–37 st. C,
  • Stan podgorączkowy to powyżej 37 st. C,
  • Gorączka to powyżej 38 st. C.

Pamiętaj – jeśli mierzysz temperaturę w pupie lub w uchu (termometrem dousznym), od uzyskanej wielkości musisz odjąć pół stopnia. Dopiero wtedy uzyskasz miarodajny wynik.

Jeżeli noworodek ma powyżej 37,5 st. C, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Na pewno będzie chciał zobaczyć dziecko, gdyż gorączka u noworodka może być bardzo niebezpieczna. Prawdopodobnie pediatra każe obniżać gorączkę (gdy przekroczy 38–38,5 st. C ). Dla najmłodszych dzieci najbezpieczniejsze są środki zawierające paracetamol. Jednak lekarz może również zalecić podawanie ibuprofenu, który dodatkowo ma działanie przeciwzapalne. Przede wszystkim jednak pediatra musi ustalić przyczynę choroby i dobrać odpowiednie leczenie.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama