Reklama

Witamina D odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie dziecka. Wiele badań wskazuje na to, że działa korzystnie nie tylko na układ szkieletowy i mięśnie, ale również na inne narządy, m.in. trzustkę. Witamina D u dzieci zapobiega też infekcjom i alergiom.

Reklama

Witamina D dla dzieci z diety i słońca?

Prowadzone badania w populacji polskich dzieci wskazują, że dieta nie zapewnia odpowiednich ilości witaminy D. - Tylko 5 proc. dzieci pokrywa zapotrzebowanie na witaminę D z diety, w związku z tym suplementacja jest wskazana – wyjaśnia dr Justyna Czech-Kowalska, neonatolog z Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka:. – Samo przebywanie na świeżym powietrzu nie jest wystarczające do uzyskania prawidłowych zasobów witaminy D w okresie jesienno-zimowym. Wiadomo, że wtedy nie jesteśmy w stanie wyprodukować witaminy D.

Czy podawać dziecku witaminę D przez cały rok?

Aby rozwój dziecka przebiegał prawidłowo, nie zapominaj o suplementacji wit. D. Kiedy powinnaś podawać dziecku tę witaminę? - U dzieci suplemementacja na pewno powinna być prowadzona jesienią i zimą, ale obecnie coraz częściej mówi się, że być może powinniśmy myśleć o całorocznej suplementacji, biorąc pod uwagę, jaki styl życia mają nasze dzieci – podkreśla neonatolog.

Kremy z filtrami przeciwsłonecznymi a witamina D

Latem, kiedy dzieci mogłyby wytwarzać więcej "słonecznej witaminy", smarujemy je (i słusznie!) kremami z filtrami przeciwsłonecznymi, które obniżają syntezę witaminy D o – jak podaje dr Czech-Kowalska - ponad 90 proc. Dlatego warto zapytać lekarza, czy ekspozycja na słońce naszego dziecka jest wystarczająca, czy może warto podawać mu dodatkowo witaminę D w kroplach lub innej formie.

Dawki witaminy D dla dzieci

Dawkowanie witaminy D u dzieci uzależnione jest od wieku dziecka:

  • niemowlęta: 400 jednostek (najczęściej 1 kropelka lub kapsułka dziennie);
  • 1-18 lat – 600-1 tys. j.m.

U dzieci z otyłością dawka witaminy powinna być większa.

Jaka witamina D dla dziecka?

Dla niemowląt najlepiej wybrać witaminę D w płynie - krople lub kapsułki, z których wyciska się witaminę D wprost do buzi dziecka. To rozwiązanie sprawdzi się także u małych dzieci w okresie żłobkowym. Starsze dzieci mogą przyjmować witaminę D w tabletkach.

Witamina D w tranie

Tran jest dobrym źródłem witaminy D, ale zdaniem dr Czech-Kowalskiej nie jest wskazany dla dzieci poniżej 3 roku życia: - Zawarta w nim jest również witamina A, a w przypadku dzieci między 1-3 rokiem życia badania polskie pokazują, że spożycie witaminy A z diety jest bardzo wysokie, a nawet nadmierne, dlatego w tej grupie wiekowej tran nie byłby najlepszym wyborem - wyjaśnia.

Czy witaminę D można przedawkować?

Witaminy dla dzieci można przedawkować, ale nie musisz obawiać się tego w przypadku witaminy. Przy rekomendowanych dawkach witaminy D dla dzieci nie ma możliwości przedawkowania: - Możemy ją przedawkować tylko, jeśli podajemy dziecku dawki wielokrotnie przewyższające rekomendowaną dawkę suplementacyjną – podkreśla neonatolog.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama