Reklama

Kiedy dziecko jest chore - kaszle, kicha, gorączkuje czasami konieczne jest wykonanie badania CRP, aby ocenić stan infekcji. Jest ono pomocne, kiedy trzeba zdecydować o ewentualnym włączeniu do leczenia antybiotyku. Zobacz, jakie wskaźniki CRP świadczą o chorobie dziecka.

Reklama

Spis treści:

CRP u dziecka - charakterystyka

CRP to nazwa białka C-reaktywnego, czyli białka ostrej fazy, produkowanego przez wątrobę, kiedy w organizmie jest stan zapalny. Jego badanie wykonuje się dla oceny stopnia zaawansowania choroby, przed podjęciem decyzji np. o włączeniu do leczenia antybiotyku.

Informacja o poziomie CRP nie daje odpowiedzi na to, co jest jego przyczyną infekcji dziecka. Wynik badania pomaga lekarzowi jedynie w ocenie stanu zdrowia. Jest to więc badanie pomocnicze, a podstawą do podejmowania decyzji o leczeniu jest ogólny stan chorego dziecka. W razie wątpliwości co do wyniku, badanie trzeba powtórzyć.

CRP u dziecka - wskazania do wykonania badania

Wskazaniem do wykonania badania CRP u dziecka jest podejrzenie:

  • infekcji - chodzi o wyjaśnienie, czy jest to infekcja wirusowa, bakteryjna, pasożytnicza lub grzybiczna,
  • chorób nowotworowych,
  • toczenia rumieniowatego,
  • stwardnienia rozsianego,
  • zapalenia trzustki,
  • chorób sercowo-naczyniowych.

Dzięki badaniu CRP można uniknąć podania dziecku antybiotyku. Są choroby takie jak np. mononukleoza i angina ropna bardzo podobne w objawach. Jednak tylko angina wymaga leczenia antybiotykami. W takiej sytuacji wykonanie badania CRP pomaga w uniknięciu niepotrzebnego podania dziecku antybiotyku.

CRP u dziecka - normy

Aby ocenić poziom CRP, trzeba pobrać dziecku krew z żyły łokciowej w laboratorium (można je wykonać bezpłatnie w ramach NFZ). Badanie możemy wykonać także samodzielnie za pomocą diagnostycznych testów CRP (do kupienia w aptece).

Norma CRP zależy od laboratorium, zazwyczaj jest to poniżej 5 mg/l. Niskie wyniki, również te zbliżone do zera świadczą o braku stanu zapalnego w organizmie. Oznacza to wówczas, że CRP jest ujemne. U starszych dzieci stężenie CRP powinno się utrzymywać poniżej 10 mg/l.

Dwucyfrowe CRP jest zwykle obserwowane podczas infekcji. Stężenia CRP w krwi dziecka może wzrosnąć w ciągu kilku godzin od pojawienia się stanu zapalnego w organizmie.

Tabela interpretacji wyniku badania CRP u dziecka:

CRP u dziecka - przyczyny podwyższonego CRP u niemowląt

Przyczynami podwyższonego CRP u niemowląt może być:

Źródłem zakażenia dziecka może być mama, personel szpitala, brak właściwej higieny i opieki nad noworodkiem. Przy utrzymującym się wysokim stężeniu CRP u niemowlaka, konieczne może być włączenie do leczenia antybiotyku.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama