GRY

Znamy nowy schemat żywienia niemowląt 2014!

Eksperci zmienili i uaktualnili zalecenia żywienia niemowląt. Już nie trzeba oddzielać białka od żółtka i dzielić go na pół. Zobacz, co jeszcze się zmieniło i co podawać niemowlęciu, według najnowszych zaleceń. Od tego, co je, zależy jego zdrowie przez całe życie.
Rozszerzanie diety niemowlaka
fot. Fotolia
Jest coraz więcej badań naukowych, które świadczą o tym, że sposób odżywiania w 1. roku życia ma wpływ nie tylko na to, jak teraz rośnie i rozwija się niemowlę, ale też na całe jego późniejsze życie.
Z przeprowadzonych niedawno badań wynika, że jeśli dziecko w 1. roku życia dostaje za dużo białka, powoduje to skłonność do otyłości w wieku 2, 6 lat, a prawdopodobnie także w wieku dorosłym. Sposób odżywiania niemowlęcia ma też wpływ na to, czy jako dorosły będzie zagrożony chorobami cywilizacji: chorobami serca, nowotworami.
Jednocześnie z badań przeprowadzonych w 2012 roku wynika, że tylko 7 proc. mam zna i stosuje się do zaleceń żywieniowych dla niemowląt. Dlatego eksperci zmienili zalecenia żywienia niemowląt – zgodnie z najnowszą wiedzą na ten temat.

Zobacz film, na którym prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka wyjaśnia, jak stosować nowe zasady żywienia niemowląt

10 ważnych zmian w schemacie żywienia niemowląt

Ideałem jest, by do końca 6. miesiąca niemowlę było karmione piersią. Jeśli pokarm mamy nie wystarcza dziecku, nowe produkty można zacząć wprowadzać po skończeniu przez dziecko 4. miesiąca. Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, nowe produkty wprowadzasz po skończeniu przez dziecko 4. miesiąca. Pod tym względem zalecenia się nie zmieniły.

Warto przeczytać: Jaki jest schemat żywienia niemowląt w Niemczech? (dyskusja na forum)

Ważne zmiany w nowym schemacie żywienia to:
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

1. Nowa zasada: rodzic decyduje, co dziecko je, dziecko decyduje – ile je.

Rodzic decyduje, CO dziecko je, KIEDY i JAK jedzenie będzie podane. Niemowlę decyduje CZY posiłek zje i ILE zje.
Oznacza to, że ilość i wielkość posiłków na dobę trzeba dostosować do potrzeb dziecka, a nie trzymać się sztywno schematu żywienia. Każde dziecko ma inny apetyt.

2. Nowe produkty – łyżeczką

Gdy rozszerzasz dietę, nowe produkty podawaj łyżeczką, nie butelką.

3. Najpierw warzywa, potem owoce

Jako pierwsze nowe danie podajemy warzywa lub owoce, jednak lepiej, jeśli dziecko na początek dostanie warzywa – łatwiej wtedy zaakceptuje ich smak.
Jeśli dziecko niechętnie je warzywa, ponawiaj próby ich wprowadzenia.

4. Podaj całe jajko – nie samo żółtko

Całe jajko (nie samo żółtko, jak do tej pory) można zacząć podawać dziecku nawet w 5–6. miesiącu (wraz z wprowadzaniem nowych dań do jego diety). Jajko można dodawać np. do zupy jarzynowej lub innych dań 3–4 razy w tygodniu.
Nie może być to jajko surowe (ze względu na ryzyko zarażenia salmonellą)

5. Mleko krowie – jako posiłek: w 2. roku życia

Mleko krowie nie powinno być podawane dziecku w 1. roku życia. Jednak do przygotowywania posiłków, np. budyniu, można pod koniec pierwszego roku życia używać mleka krowiego.

6. Alergeny: nie opóźniaj wprowadzania

Nie opóźniaj wprowadzania produktów, które mogą potencjalnie alergizować dziecko, czyli np. jogurtu, kefiru, twarożku, truskawek.
Niewielkie ilości przeznaczonych produktów mlecznych (ale tylko takich, które są przeznaczone dla niemowląt, np. jogurtu) możesz zacząć podawać już w 7. miesiącu życia (jednak nie jako samodzielny posiłek).
Do diety dziecka już w 1. roku życia można też zacząć wprowadzać owoce potencjalnie alergizujące, np. truskawki.
Jeśli dziecko będzie miało objawy alergii, trzeba te produkty z jego diety wycofać. Nie ma jednak sensu profilaktycznie nie wprowadzać tych produktów do diety dziecka.
Zobacz na następnej stronie: Najnowszy schemat żywienia niemowląt karmionych piersią.
Najnowszy schemat żywienia niemowląt karmionych butelką.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt