Kiedy wreszcie dziecko nauczy się siedzieć. Co mu pomaga, a co przeszkadza?

Przejście z leżenia do siedzenia to wielka zmiana w życiu dziecka. Zanim nastąpi - potrzeba ładnych paru miesięcy, by dziecko nauczyło się siedzieć, a potem kolejnych tygodni, by opanowało samodzielne siadanie.
Kiedy dziecko siada
fot. AdobeStock
Gdybyś spróbowała (do czego nie namawiamy) posadzić bez podparcia 3 lub 4-miesięczne dziecko, to od razu przechyliłoby się na boczek i przewróciło albo złożyło w pół (tułów poleciałby do przodu, na nóżki). W tym wieku mięśnie brzuszka i te wokół kręgosłupa nie są jeszcze na tyle mocne, by utrzymać tułów w pionie. Na to potrzeba czasu i gimnastyki. Zobacz, jak wyglądają kolejne etapy nauki siadania i jak można w nich pomóc dziecku.

5 miesiąc - przygotowania do siedzenia

Dziecko ułożone np. w leżaczku może próbować przyjąć pozycję bardziej pionową: stara się unieść główkę i oderwać plecki od oparcia – ciągnie w ten sposób tułów do siedzenia. Pamiętaj, by maluch był zawsze przypięty w leżaczku (inaczej przy próbach dźwignięcia plecków łatwo może z niego wypaść).
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia przez pierwsze 12 miesięcy życia [WIDEO]
Jak rozwija się niemowlę? Kiedy zacznie podnosić główkę, kiedy się pierwszy raz uśmiechnie a kiedy zacznie stabilnie siedzieć a potem stawiać pierwsze kroki. Zobacz, jak będzie rozwijało się twoje dziecko przez najbliższy rok.

Jak pomóc dziecku w nauce siadania?

  • Codziennie układaj dziecko na brzuszku. W tej pozycji, unosząc coraz pewniej główkę, a potem także klatkę piersiową, niemowlę systematycznie ćwiczy mięśnie karku oraz niższych partii plecków. Tak samo przygotowuje się do siadania (i do nauki wielu innych umiejętności ruchowych). Gdy niemowlę leży na brzuszku, z głową i ramionami wyżej od reszty ciała, unosi główkę, często razem z ramionkami, opierając się na łokciach.
     
  • Podawaj dwa palce leżącemu na pleckach maluchowi, wtedy całą górną połowę ciała będzie ciągnąć do siadu. Dziecko nie utrzyma się jeszcze samo w takiej pozycji, więc trzeba je ponownie położyć. Nie będzie mu się to podobać, bo chciałoby wciąż robić coś, co jest nowe, fascynujące i takie przyjemne.
Powtarzaj te ćwiczenia przy różnych okazjach – są dla malucha nie tylko wielką frajdą, ale też dobrym treningiem mięśni grzbietu i brzucha. Ciesz się, że twój maluszek jest taki sprawny, silny i chętny do podejmowania nowych wyzwań. Pamiętaj jednak, że to jeszcze nie jest prawdziwe siadanie.

6 miesiąc - dziecko zaczyna siadać

Pod koniec pierwszego półrocza życia większość dzieci uczy się samodzielnego siedzenia. Z początku siad jest chwiejny, maluch upada lub podpiera się wyciągniętymi do przodu rączkami. W 7. miesiącu wiele niemowląt już pewnie siedzi – nawet przez 15 minut! Niektóre dzieci czują się w tej pozycji jeszcze niezbyt komfortowo, ale z czasem siedzą coraz pewniej i dłużej. Po kilku tygodniach, zwykle przed upływem 8. miesiąca życia, potrafią już mocno trzymać plecki.
O komfort twojego maleństwa zadba pieluszka wykonana ze starannie dobranych składników z dodatkiem najwyższej jakości bawełny, zapewniająca suchość do 12 godzin.

Dziecko nie pozwala się położyć

Bywają takie uparciuszki, które gdy tylko zdobędą umiejętność siedzenia, nie pozwalają się położyć. Krzyczą i protestują, bo na siedząco świat podoba im się najbardziej... Niektóre dzieci z pozycji siedzącej potrafią przejść do leżenia na brzuszku. Są to zazwyczaj te maluchy, które bardzo chcą się przemieszczać. Opadają więc z siedzenia na brzuszek, żeby móc trochę popełzać.

Co robić, jeśli dziecko jeszcze nie siada?

Jeśli u twojej pociechy neurolog zdiagnozował osłabione napięcie mięśniowe, możesz spodziewać się, że nauczy się siedzieć nieco później. Pamiętaj, by w takiej sytuacji przestrzegać rad specjalisty i nie rezygnować z rehabilitacji i zaleconych ćwiczeń.
  • Nie sadzaj malucha, gdy ma jeszcze zbyt słabe mięśnie, żeby mógł sam utrzymać prosto i pewnie plecki. Ortopedzi podkreślają, że może to źle wpływać na kształtowanie się krzywizn kręgosłupa i naturalne wzmacnianie mięśni.
  • W pierwszym półroczu życia lepszą pozycją jest leżenie – na pleckach, boczku, a także brzuszku. Leżenie na brzuszku daje wiele korzyści, m.in. zachęca dziecko do podejmowania prób raczkowania, pozwala lepiej rozglądać się, wzmacnia mięśnie grzbietu. To właśnie z tej pozycji dziecko prawdopodobnie w końcu samo usiądzie.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem