Okłady z kapusty
fot. AdobeStock

Okłady z kapusty: na co pomagają, jak je robić i ile trzymać?

Okłady z kapusty polecane przez mamy i babcie na obolałe piersi naprawdę działają. Przynoszą ulgę w trakcie nawału pokarmu, ale nie tylko. Okłady z kapusty stosuje się także na ból stawów i żylaki. Pozwalają również pozbyć się obrzęków i opuchlizny. Sprawdź, jak robić okłady z kapusty na piersi lub ból i jak długo trzymać taki okład.
Okłady z kapusty
fot. AdobeStock
Okłady z kapusty są znane ze względu na swoje właściwości lecznicze. Jest to sprawdzony, skuteczny i tani sposób na ból i obrzęk piersi podczas karmienia. Takie okłady bardzo prosto można przygotować samemu w domu. Czy okłady z kapusty mogą jednak zaszkodzić? Nie, pod warunkiem, że są prawidłowo wykonane i nie zastępuje się nimi leczenia zaleconego przez specjalistę. 

Spis treści: 
 1. Okłady z kapusty
 2. Okłady z kapusty – na co pomagają?
 3. Okłady z kapusty - jak robić?
 4. Okłady z kapusty na pierś

Okłady z kapusty

Okłady z kapusty stosowane są w bólu różnego pochodzenia (np. reumatycznego, artretyzmu, nerwobólu), a także jako skuteczny sposób na obrzęki. Są jednym z najbardziej znanych sposobów stosowanych przez kobiety podczas zapalenia piersi w czasie laktacji. Okłady z kapusty robi się ze świeżych liści tego warzywa. Liście przykłada się do bolącego miejsca i bandażuje je, pozostawiając na kilkanaście minut do kilkunastu godzin - niżej znajdziesz dokładną instrukcję, jak zrobić okład z kapusty.

Jak działają okłady z kapusty? Sukces tego domowego sposobu na ból leży w wartościach odżywczych kapusty, która zawiera:

Okłady z kapusty - na co pomagają?

Ponieważ kapusta ma właściwości przeciwzapalne, bywa pomocna w wielu dolegliwościach. Okłady z kapusty pomagają między innymi w leczeniu:
 • bólu stawów
 • reumatyzmu
 • żylaków
 • obrzękniętych piersi
 • schorzeń skóry: ran, wrzodów, czyraków, wysypki, stłuczenia, oparzenia, odmrożenia
 • znamion o charakterze guzkowatym
 • obrzęków i opuchlizny.

Dodatkowo kapusta ma właściwości, dzięki którym poprawia się kondycja organizmu, zapobiega także anemii. Pomaga również zwalczać skutki wypicia zbyt dużej ilości alkoholu.  

Okłady z kapusty - jak robić?

Zrobienie okładu z kapusty jest bardzo proste. Oto nasz przepis:
 1. Oderwij liście z główki białej kapusty (powinny być dobrze schłodzone, jeśli chcesz ich używać na ból piersi, a ciepłe przy bólach stawów!).
 2. Delikatnie obtłucz liść od wewnątrz tłuczkiem do mięsa lub młotkiem, tak by puściły sok
 3. Liść przyłóż do bolącego miejsca.
 4. Okład owiń bandażem.

Okłady z kapusty - ile należy je trzymać? Możesz to robić nawet przez kilka godzin. Okłady z kapusty można stosować przez wiele dni, aż do złagodzenia objawów.  

Okłady z kapusty na pierś

Okłady z liści kapusty to także bardzo tani i skuteczny sposób na zwalczenie bólu piersi wywołanego nawałem pokarmu. Przyłożenie liści kapusty do piersi przynosi ogromną ulgę. Niemal od razu czuć, jak kapusta wyciąga całe napięcie i powoduje, że piersi stają się bardziej miękkie i przestają boleć. Jednorazowo okłady powinny znajdować się na piersiach przez ok. 15-30 minut. Należy przy tym pamiętać, by zawsze liście były chłodne. Gdy jedne się zagrzeją, warto wymienić je na nowe. 
 

Okłady z kapusty na piersi sprawdzą się szczególnie, gdy nie ma sposobu, by odciągnąć pokarm. Aby jednak uniknąć gromadzenia się nadmiernej ilości mleka i powstania zastoju w piersiach, warto często przystawiać maluszka, a jeśli nie jest on w stanie wypróżniać piersi do końca, stosować laktator.

Laktator to sprzęt, bez którego obecnie młode mamy często w ogóle nie wyobrażają sobie karmienia piersią. Wybór modeli w sklepach jest naprawdę spory. Polecamy porównać i sprawdzić np. te oferty laktatorów:


Zobacz też:

Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy