Okłady z liści kapusty na piersi i nie tylko
fot. AdobeStock

Okłady z kapusty: na co pomagają, jak je robić?

Okłady z kapusty polecane przez mamy i babcie na obolałe piersi naprawdę działają. Przynoszą ulgę w trakcie nawału pokarmu, ale nie tylko. Kiedy stosować i jak zrobić okłady z liści kapusty?
Milena Oszczepalińska
Okłady z liści kapusty na piersi i nie tylko
fot. AdobeStock
Bardzo często w trzeciej dobie po porodzie w piersiach mamy karmiącej zaczyna się tzw. nawał mleczny. To moment, gdy mleko zaczyna być produkowane ze zwiększoną siłą, tak, aby z czasem dostosować się do potrzeb maluszka. Zwykle również w tym czasie kobieta jest już w domu, co jest oczywiście cudowne, ale nie ma wokół siebie nikogo z personelu medycznego, u którego mogłaby zasięgnąć porady, jak przetrwać nawał.

Piersi stają się twarde, napęczniałe i bardzo duże, a w dodatku noworodek nie radzi sobie z ich chwytaniem, bo nie są tak „plastyczne”, jak tuż po porodzie. Co zrobić? Najlepiej poprosić męża, mamę lub przyjaciółkę o dostarczenie młodej mamie kapusty. Po co? Jej walory są nie do przecenienia. Okłady z liści kapusty to bardzo tani i skuteczny sposób na zwalczenie bólu piersi wywołanego nawałem pokarmu.

Okłady z kapusty: prosty przepis

Od kapusty należy oderwać kilka pojedynczych liści i włożyć je na jakiś czas do lodówki lub zamrażarki. Gdy będą już dość zimne, trzeba rozbić je tłuczkiem kuchennym i umieścić w biustonoszu tak, by okalały całe piersi.

Jednorazowo okłady powinny znajdować się na piersiach przez ok. 15-30 minut. Należy przy tym pamiętać, by zawsze liście były chłodne. Gdy jedne się zagrzeją, warto wymienić je na nowe (dlatego najlepiej od razu przygotować w lodówce większą ilość).

Przyłożenie liści kapusty do piersi przynosi ogromną ulgę. Niemal od razu czuć, jak kapusta wyciąga całe napięcie i powoduje, że piersi stają się bardziej miękkie i przestają boleć.

Zobacz też: Jak prawidłowo przystawiać noworodka do piersi?
Redakcja poleca: Bezpieczna samochodowa podróż z maluchem [LIVECZAT Z EKSPERTAMI]
Jakie są zasady przewożenia dzieci samochodem? Co robić, aby rodzinne podróże były bezpieczne i wygodne? I wreszcie – jak wybrać najlepszy fotelik? Na te i inne pytania młodych rodziców odpowiadali podczas liveczatu na profilu fb „Mamo To Ja” eksperci: Kamil Kasiak, ratownik medyczny oraz Tomasz Świergolik, przedstawiciel firmy Marko, doradca w zakresie fotelików samochodowych. Obejrzyjcie nasz film!

Kiedy warto robić okłady z kapusty na piersi?

Ten sposób na walkę z nawałem znały już nasze mamy i babcie. Jest sprawdzony, skuteczny i tani, dlatego warto o nim pamiętać zawsze, gdy pokarmu znacznie przybywa i nie ma sposobu, by go odciągnąć. Aby jednak uniknąć gromadzenia się nadmiernej ilości mleka i powstania zastoju w piersiach, warto często przystawiać maluszka, a jeśli nie jest on w stanie wypróżniać piersi do końca, stosować laktator.

Laktator to sprzęt, bez którego obecnie młode mamy często w ogóle nie wyobrażają sobie karmienia piersią. Wybór modeli w sklepach jest naprawdę spory. Polecamy porównać i sprawdzić np. te oferty laktatorów:

Okłady z kapusty nie tylko na piersi

Ponieważ kapusta ma właściwości przeciwzapalne, bywa pomocna także w innych dolegliwościach. Okłady z kapusty pomagają w leczeniu:
  • ran,
  • bólu stawów,
  • reumatyzmu,
  • nowotworów.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy