ruchy dziecka w ciąży
fot. Adobe Stock

Kiedy czuć ruchy dziecka: w pierwszej i kolejnej ciąży [JAK LICZYĆ]

Na początku ruchy dziecka odczujesz jako bulgotanie w brzuchu, łaskotanie, burczenie. Tak dziecko daje znać, że rośnie. Uwaga - za chwilę poczujesz pierwsze ruchy dziecka! Kiedy czuć ruchy w pierwszej i drugiej ciąży?
Magdalena Drab
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
ruchy dziecka w ciąży
fot. Adobe Stock

Chwilę, kiedy poczujesz ruchy dziecka, chcesz zapamiętać do końca życia. Pierwsze kopnięcie to nie lada przeżycie dla przyszłych rodziców. Kiedy czuć ruchy przez brzuch w pierwszej i kolejnej ciąży?

Pierwsze ruchy dziecka mogą na początku nie być dosyć wyraźne. Później - im dziecko będzie miało mniej miejsca, każdy jego ruch będziesz czuła coraz lepiej.

Kiedy czuć ruchy dziecka?

Dziecko zaczyna się ruszać już około 7. tygodnia ciąży. Ale nie licz na skłony, podskoki czy inne piruety. Dziecko jest na to za małe – ma zaledwie centymetr, ale widać już ramiona i nóżki. Niestety, jeszcze długo na twoje „puk, puk” odpowiadać będzie tylko cisza. Pozostaje ci liczyć kolejne tygodnie. 9., 11., 15… W 20. tygodniu ciąży szykuj się już na to, że poczujesz ruchy dziecka. Na razie delikatne. Ruchy dziecka to będzie bulgotanie, przelewanie, lekkie szarpanie, muśnięcia, łaskotanie. Ile mam, tyle określeń. A do tego na początku trudno je odróżnić od odgłosów pracujących jelit. Więc jeśli nie chcesz przegapić tych sygnałów, wsłuchuj się w swój brzuch.
Redakcja poleca: USG w ciąży
Po co są badania USG w ciąży i jak często je robić? Zobacz film i dowiedz się więcej.

Ruchy dziecka w brzuchu - dlaczego nic nie czuję?

Jedne mamy odczuwają ruchy dziecka koło 20. tygodnia ciąży, inne dopiero po 22. tygodniu ciąży. To normalne. Czasami nic nie czują, co jest spowodowane małą wrażliwością zakończeń nerwowych. Jeśli jesteś szczupła, zapewne szybciej „poczujesz ruchy pod ręką położoną na brzuchu, niż jeśli ważysz więcej (jeżeli wcześniej rodziłaś, to zapewne maluszka poczujesz już w 18. tygodniu). Wiele też zależy od ułożenia dziecka, łożyska i objętości płynu owodniowego. Widzisz? Nie ma się czym martwić. Ale dla świętego spokoju poproś lekarza o badanie USG i ocenę stanu dziecka. Serduszko bije? Nie ma powodów do niepokoju.

Ruchy dziecka - dlaczego przestałam czuć?

Choć dziecko rusza się w brzuchu praktycznie bez przerwy, to czasami nie czujesz, żeby coś się działo (a przecież kilka godzin temu bobasek wywijał nóżkami). I co robisz? Znowu się niepokoisz. Niepotrzebnie.

Po pierwsze, każde dziecko ma swój zestaw i harmonogram ćwiczeń. Więc nie porównuj aktywności swojego brzdąca z innymi.
Po drugie, dziecko może po prostu spać. Jeśli cały dzień jesteś na nogach, to chodząc, poruszając się, ukołysałaś smyka do snu. A po trzecie, dzidziuś może szaleć w twoim brzuchu wtedy, gdy ty mocno śpisz. Aby lepiej poczuć jego ruchy, połóż się spokojnie na lewym boku i czekaj (czasem godzinę, dwie). Szanse wzrosną, jeśli 20 minut wcześniej zjesz np. coś słodkiego – malec zareaguje na zwiększony poziom glukozy we krwi (to dawka energii). Zdarza się, że maleństwo rozrusza się, gdy jesteś bardzo zdenerwowana albo kiedy oglądasz pasjonujący film. Twoje silne emocje udzielają się też dziecku. Niestety, im bobasek jest większy i silniejszy, tym jego uderzenia stają się mocniejsze (między 24. a 28. tygodniem ciąży intensywność ćwiczeń się zwiększa). Więc nie zdziw się, kiedy maluch zacznie się boleśnie rozpychać – powinna pomóc zmiana pozycji. 

Ruchy dziecka w brzuchu - co oznaczają?

Dziecko, gimnastykując się w brzuchu, niczym się nie różni od ciebie, gdy na rowerku pokonujesz kilometry. Ćwiczenia wzmacniają jego mięśnie i stawy, pomagają w kształtowaniu kośćca. Ruszając się, poznaje swoje ciało, jak funkcjonuje i jak reaguje na różne bodźce. Nic więc dziwnego, że pierwszym zmysłem, który się wykształca, jest zmysł dotyku (po 7. tygodniu ciąży). Wszystko to pozwoli mu przebrnąć przez kanał rodny i szybko odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Kiedy czuć ruchy dziecka - liczenie ruchów

Nie zdziw się, gdy po 28. tygodniu ciąży lekarz poprosi cię, byś liczyła ruchy dziecka. To po to, by w porę zauważyć niepokojące objawy. Zatem przygotuj notesik i każdego dnia zapisuj, jak często dziecko rusza się w twoim brzuchu – najlepiej rano i wieczorem. Czy jest określona liczba ruchów? Nie ma. Przyjmuje się, że powinno być ich minimum 10 ruchów na godzinę aktywności dziecka.

Wydrukuj plan liczenia ruchów dziecka.

Im bliżej porodu, tym bardziej sala gimnastyczna zaczyna przypominać klitkę. Wprawdzie dziecko może się obrócić, ale na skoki i ruchy rodem z filmów kung-fu nie ma już miejsca. Siłą rzeczy jego aktywność się zmniejsza, przesypia po 2–3 godziny, łagodnieje, jakby zbierał siły na poród. Będzie ich potrzebował!

Ruchy dziecka - kiedy do lekarza?

Nie denerwuj się za każdym razem, gdy dziecko w brzuchu nie rusza się przez godzinę lub dwie. Obserwuj jednak swój brzuch i skontaktuj się z lekarzem, gdy:
  • Mija 22. tydzień ciąży, a ty nie czujesz żadnego ruchu. To oczywiście jeszcze nic nie znaczy. Ale lepiej, by lekarz ocenił stan dziecka (podczas badania USG).
  • Jeżeli ruchy dziecka gwałtownie się zmienią, osłabną lub będą nasilone. Taka zmiana może znaczyć, że coś się dzieje z maleństwem. Czeka cię badanie USG i zapis KTG.
  • Jeśli ruchy dziecka ustały. I od tej chwili mija 12 godzin, i nie pomaga budzenie smyka. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub jedź do szpitala.

Zobacz też:
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 49 głosy

Zobacz także

Popularne tematy