kiedy czuć ruchy dziecka
fot. Adobe Stock

Kiedy czuć ruchy dziecka: jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka i kiedy je czuć w drugiej ciąży?

Kiedy poczujesz ruchy dziecka, zależy m.in. od tego, w której ciąży jesteś i ile ważysz. W pierwszej ciąży ruchy dziecka możesz poczuć nieco później niż w drugiej. Na początku prawdopodobnie będziesz mieć problem, by rozpoznać ruchy dziecka: odczujesz je jako bulgotanie, łaskotanie i burczenie w brzuchu. Pierwsze ruchy będą wyczuwalne w dolnej części brzucha, pod pępkiem, bo właśnie tam znajduje się dziecko przed 20 tygodniem ciąży.
Magdalena Drab
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
kiedy czuć ruchy dziecka
fot. Adobe Stock

Kiedy czujesz ruchy dziecka po raz pierwszy, jest to przeżycie, które trudno porównać do innych! Długo na nie czekałaś i wreszcie są. Pierwsze ruchy dziecka jednak nie zawsze łatwo je rozpoznać. Jeśli zastanawiasz się, kiedy czuć ruchy dziecka w pierwszej i drugiej ciąży, odpowiedź nie jest wcale jednoznaczna. Pierwsze ruchy dziecka mogą pojawić się w 18 albo nawet w 22 tygodniu ciąży. Na początku nie będą dość wyraźne, ale z czasem dziecko będzie miało mniej miejsca w macicy i kopnięcia staną się dobrze wyczuwalne zarówno w dolnej, jak i w górnej części brzucha.

Kiedy czuć ruchy dziecka:

Kiedy czuć ruchy dziecka?

Dziecko zaczyna się ruszać już około 7 tygodnia ciąży. Ale nie licz na wyczuwalne ruchy na tak wczesnym etapie. Dziecko jest na to za małe – ma zaledwie centymetr (chociaż już widać jego ramiona i nóżki). Niestety, jeszcze długo nie poczujesz ruchów dziecka, a na twoje pukanie w brzuch odpowiadać będzie tylko cisza. Pozostaje ci liczyć kolejne tygodnie. 9, 11, 15… W 20 tygodniu ciąży szykuj się już na to, że poczujesz pierwsze ruchy dziecka. Większość kobiet odczuwa je ok. 20-22 tygodnia ciąży.

A jeśli nadal nic nie czujesz? Spokojnie. Wiele zależy od ułożenia łożyska i objętości płynu owodniowego. Co jeszcze wpływa na moment, w którym czuć pierwsze ruchy dziecka?
  • wrażliwość komórek nerwowych kobiety
  • tusza przyszłej mamy
  • ułożenie dziecka
  • doświadczenia z poprzedniej ciąży (jeśli już rodziłaś)

Ale jeśli jesteś niespokojna, powiedz o tym lekarzowi i poproś o badanie USG oraz ocenę stanu dziecka. Jeśli serduszko bije, ma powodów do niepokoju.
Uwaga, w drugiej ciąży ruchy dziecka możesz poczuć już nawet w 18 tygodniu.

Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?

Pierwsze ruchy dziecka będą delikatne, a do tego dość nietypowe (nie spodziewaj się od razu mocnych kopnięć!). Łatwo je pomylić z innymi odgłosami z brzucha, np. pracą jelit. Ruchy dziecka ok. 18-20 tygodnia ciąży to bulgotanie, przelewanie, lekkie szarpanie, muśnięcia, łaskotanie, mrowienie. Ile mam, tyle określeń. Więc jeśli nie chcesz przegapić tych sygnałów, wsłuchuj się uważnie w swój brzuch. 

Co oznaczają ruchy dziecka w brzuchu?

Dziecko, gimnastykując się w brzuchu, niczym się nie różni od ciebie, gdy na rowerku pokonujesz kilometry. Ćwiczenia wzmacniają jego mięśnie i stawy, pomagają w kształtowaniu kośćca. Ruszając się, poznaje swoje ciało, jak funkcjonuje i jak reaguje na różne bodźce. Nic więc dziwnego, że pierwszym zmysłem, który wykształca się u maluszka, jest zmysł dotyku (po 7 tygodniu ciąży). Wszystko to pozwoli mu przebrnąć przez kanał rodny i szybko odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Ruchy dziecka: jak często się pojawiają?

Pierwsze ruchy dziecka mogą pojawiać się nieregularnie, ale po 28 tygodniu ciąży lekarz poprosi cię, byś liczyła ruchy dziecka. Powinnaś już odczuwać je regularnie, więc liczenie pozwoli w porę zauważyć niepokojące objawy. Zatem przygotuj notesik i każdego dnia zapisuj, jak często dziecko rusza się w twoim brzuchu – najlepiej rano i wieczorem. Czy jest określona liczba ruchów? Nie ma. Przyjmuje się, że powinnaś poczuć minimum 10 ruchów na godzinę aktywności dziecka.
Pamiętaj, że ruchy dziecka zwykle nasilają się, gdy siedzisz lub leżysz. Kiedy się ruszasz, ukołysane dziecko zasypia i wtedy przestajesz czuć jego ruchy.

Jak zmieniają się ruchy dziecka w ciąży?

Im bliżej porodu, tym ruchy dziecka będą silniejsze, ale z czasem staną się też rzadsze. Wprawdzie w trzecim trymestrze ciąży dziecko może się obrócić, ale na skoki i ruchy rodem z filmów kung-fu nie ma już miejsca. Siłą rzeczy aktywność dziecka się zmniejsza, maluch przesypia po 2–3 godziny i łagodnieje, jakby zbierał siły na poród.

Dlaczego przestałam czuć ruchy dziecka?

Choć dziecko rusza się w brzuchu praktycznie bez przerwy, to czasami nie czujesz, żeby coś się działo (a przecież kilka godzin temu ruchy dziecka były bardzo wyraźne). Jakie mogą być przyczyny braku aktywności dziecka?
  • Po pierwsze, każde dziecko ma swój zestaw i harmonogram ćwiczeń. Więc nie porównuj aktywności swojego malucha z innymi.
  • Po drugie, dziecko może po prostu spać. Jeśli cały dzień byłaś na nogach, to chodząc, poruszając się, ukołysałaś smyka do snu.
  • Po trzecie, dzidziuś może szaleć w twoim brzuchu wtedy, gdy ty mocno śpisz.

Aby lepiej poczuć ruchy dziecka, połóż się spokojnie na lewym boku i czekaj (czasem godzinę, dwie). Szanse wzrosną, jeśli 20 minut wcześniej zjesz np. coś słodkiego – malec zareaguje na zwiększony poziom glukozy we krwi (to dawka energii). Zdarza się, że maleństwo rusza się intensywniej, gdy jesteś bardzo zdenerwowana albo kiedy oglądasz pasjonujący film. Twoje silne emocje udzielają się też dziecku. Niestety, im maluch jest większy i silniejszy, tym jego uderzenia stają się mocniejsze (między 24 a 28 tygodniem ciąży intensywność ćwiczeń się zwiększa). Więc nie zdziw się, kiedy dziecko zacznie się boleśnie rozpychać – powinna pomóc zmiana pozycji.

Jeśli bardzo się niepokoisz, taki przenośny monitor tętna płodu pozwoli ci posłuchać bicia serca dziecka i ukoić nerwy..

detektor tętna płodu
MONITOR PRACY SERCA DZIECKA
ALLEGRO
224,99 zł

Ruchy dziecka: kiedy do lekarza?

Nie denerwuj się za każdym razem, gdy dziecko w brzuchu nie rusza się przez godzinę lub dwie. Obserwuj jednak swój brzuch i skontaktuj się z lekarzem, gdy:
  • Mija 22 tydzień ciąży, a ty nie czujesz żadnego ruchu. To oczywiście jeszcze nic nie znaczy. Ale lepiej, by lekarz ocenił stan dziecka (podczas badania USG).
  • Jeżeli ruchy dziecka gwałtownie się zmienią, osłabną lub będą nasilone. Taka zmiana może znaczyć, że coś się dzieje z maleństwem. Czeka cię badanie USG i zapis KTG.
  • Jeśli ruchy dziecka ustały. I od tej chwili mija 12 godzin. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub jedź do szpitala.

Zobacz też:
Redakcja poleca: USG w ciąży
Po co są badania USG w ciąży i jak często je robić? Zobacz film i dowiedz się więcej.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 50 głosy

Zobacz także

Popularne tematy