kiedy czuć ruchy dziecka
fot. Adobe Stock

Kiedy czuć ruchy dziecka – jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?

To, kiedy poczujesz pierwsze ruchy dziecka, zależy między innymi od tego, w której jesteś ciąży i ile ważysz. W pierwszej ciąży możesz czuć ruchy dziecka nieco później niż w drugiej. Na początku rozpoznanie ruchów dziecka może sprawiać problem: odczujesz je jako bulgotanie, łaskotanie i burczenie w brzuchu.
Magdalena Drab
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
kiedy czuć ruchy dziecka
fot. Adobe Stock

Jeśli zastanawiasz się, kiedy powinnaś czuć ruchy dziecka w ciąży, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Pierwsze ruchy dziecka mogą pojawić się między 18 a 22. tygodniem ciąży. Na początku nie są dość wyraźne. Z czasem, gdy dziecko ma coraz mniej miejsca w macicy, stają się dobrze wyczuwalne zarówno w dolnej, jak i w górnej części brzucha. 

Moment, w którym zaczniesz czuć ruchy dziecka, to przeżycie, które trudno porównać do innych. Wyjaśniamy, jak go nie przegapić.

Spis treści:

Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka?

Dziecko zaczyna poruszać się już około 7. tygodnia ciąży. Nie są to jednak ruchy wyczuwalne dla ciężarnej. Dziecko jest na to za małe – ma zaledwie centymetr (chociaż ma już wykształcone ramiona i nogi). Pierwsze ruchy dziecka pojawiają się około 20. tygodnia ciąży. Większość kobiet odczuwa je między 20 a 22 tygodniem ciąży. A niektóre przyszłe mamy jeszcze później. Wiele zależy od ułożenia łożyska i objętości płynu owodniowego. Co jeszcze wpływa na moment, w którym czuć pierwsze ruchy dziecka?
 • wrażliwość komórek nerwowych kobiety
 • tusza przyszłej mamy (szczupłe kobiety szybciej czują ruchy płodu)
 • ułożenie dziecka
 • doświadczenia z poprzedniej ciąży (jeśli kobieta już rodziła)

Jeśli mija 22 tydzień ciąży i martwisz się z powodu braku ruchów dziecka, powiedz o tym lekarzowi na kolejnej wizycie. Ginekolog może przeprowadzić badanie USG, które pomoże ocenić stan dziecka. Jeśli serce płodu bije, ma powodów do niepokoju.
Uwaga, w drugiej ciąży ruchy dziecka możesz poczuć już nawet w 18. tygodniu.

Jak odczuwa się ruchy dziecka?

Wiele ciężarnych zastanawia się, jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka, jakie odczucie powinno im towarzyszyć. Pierwsze ruchy dziecka są delikatne (nie należy spodziewać się od razu mocnych kopnięć!). Łatwo pomylić je z innymi odczuciami z brzucha, np. pracą jelit.

Jak odróżnić ruchy dziecka od pracy jelit? Lekarze zgodnie przyznają, że większość mam po prostu czuje, że poruszyło się ich dziecko. Pierwsze ruchy płodu ok. 18-20 tygodnia ciąży ciężarne określają jako:
 • bulgotanie,
 • przelewanie,
 • lekkie szarpanie,
 • muśnięcia,
 • łaskotanie,
 • mrowienie.

Pierwsze ruchy będą wyczuwalne w dolnej części brzucha, pod pępkiem, bo właśnie tam znajduje się dziecko przed 20. tygodniem ciąży.

Co oznaczają ruchy dziecka w brzuchu?

Dziecko porusza się w brzuchu, bo to wzmacnia jego mięśnie i stawy, wpływa na kształtowanie kośćca. Ruszając się, płód poznaje swoje ciało, sposób jego funkcjonowania i reagowania na bodźce. To pozwoli mu przebrnąć przez kanał rodny i szybko odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Od kiedy liczyć ruchy dziecka?

Pierwsze ruchy dziecka mogą pojawiać się nieregularnie. Lekarz zwykle prosi ciężarną, by liczyła ruchy dziecka po 28. tygodniu ciąży. Powinnaś już odczuwać je regularnie, więc liczenie pozwoli w porę zauważyć niepokojące objawy.

Do liczenia należy przygotować notes, w którym każdego dnia zapisuje się, jak często dziecko się porusza. Najlepiej robić to rano i wieczorem. Przyjmuje się, że powinnaś poczuć minimum 10 ruchów na godzinę aktywności dziecka.
Ruchy dziecka nasilają się, gdy siedzisz lub leżysz. Kiedy się ruszasz, płód staje się spokojny i często zasypia.

Jak liczyć ruchy dziecka?

Od 30. tygodnia ciąży ruchy dziecka można liczyć metodą Cardiff. Metoda nie jest skomplikowana, a jest bardzo przydatna w ocenie kondycji dziecka. Kobieta zwraca uwagę na ilość ruchów płodu w ciągu doby i zaznacza je w tabeli.

Ruchy dziecka należy liczyć między godziną 9 a 21. Nie powinno być ich mniej niż 10. Każdy z nich ciężarna zaznacza w karcie ruchów płodu.

Liczenie ruchów płodu – metoda Cardiff:

 • jeśli wymagane 10 ruchów pojawi się wcześniej niż o 21 – przestań je liczyć.
 • jeśli nie wyczujesz 10 ruchów dziecka danego dnia, kolejnego dnia bądź bardzo uważna.
 • jeśli ponownie nie wyczujesz 10 ruchów – udaj się do lekarza prowadzącego ciążę.

Jak zmieniają się ruchy dziecka w ciąży?

Od około 25. do 33. tygodnia ciąży obserwuje się szczyt aktywności płodu. W tym czasie dziecko jest jeszcze na tyle małe, że ma sporo miejsca w brzuchu. Im bliżej porodu, tym ruchy dziecka są silniejsze, ale również i rzadsze. Aktywność dziecka zmniejsza się w III trymestrze. Płód przesypia wtedy po 2–3 godziny, jakby zbierał siły na poród.

Im dziecko w brzuchu jest większe i silniejsze, tym jego ruchy mają więcej siły (między 24. a 28. tygodniem ciąży intensywność ruchów się zwiększa). Gdy dziecko zacznie się boleśnie rozpychać, powinna pomóc zmiana pozycji.

Jak wywołać ruchy dziecka?

Niektóre aktywności ciężarnej mogą sprawić, że płód zacznie poruszać się szczególnie intensywnie. 

Aby pobudzić ruchy płodu:
 • dotykaj lub delikatnie masuj brzuch,
 • mów do dziecka,
 • zmień pozycję,
 • wypij szklankę zimnej wody,
 • poświeć latarką w brzuch,
 • zjedz coś słodkiego (malec zareaguje na zwiększony poziom glukozy we krwi),
 • puść energiczną muzykę.

Aby lepiej poczuć ruchy dziecka, połóż się spokojnie na lewym boku i czekaj (czasem godzinę, dwie). Gdy kobieta odpoczywa i przestaje się ruszać, ustaje przyjemne kołysanie, które usypiało dziecko. 

Ruchy dziecka w brzuchy mamy mogą pobudzać także silne emocje kobiety. 

Co wpływa na zmniejszenie ruchów dziecka:
 • toksyny związane z paleniem papierosów,
 • niektóre substancje znajdujące się w składzie lekarstw.

Dlaczego przestałam czuć ruchy dziecka?

Choć dziecko rusza się w brzuchu praktycznie bez przerwy, czasami nie czujesz, żeby coś się działo (a przecież kilka godzin temu poruszało się intensywnie).

Jakie mogą być przyczyny braku aktywności dziecka?
 • Dziecko może spać. Jeśli cały dzień byłaś na nogach, to chodząc, poruszając się, ukołysałaś smyka do snu.
 • Dziecko było aktywne, w czasie gdy spałaś.

Przenośny monitor tętna płodu pozwala posłuchać bicia serca dziecka.

detektor tętna płodu
MONITOR PRACY SERCA DZIECKA
ALLEGRO
224,99 zł

Ruchy dziecka: kiedy do lekarza?

Nie denerwuj się, jeśli dziecko w brzuchu nie rusza się przez godzinę lub dwie. Obserwuj brzuch, a z lekarzem skontaktuj się jeśli:
 • Mija 22 tydzień ciąży i nie czujesz żadnego ruchu. To oczywiście jeszcze nic nie znaczy. Ale lepiej, by lekarz ocenił stan dziecka (podczas badania USG).
 • Jeżeli ruchy dziecka gwałtownie się zmienią, osłabną lub będą nasilone. Taka zmiana może znaczyć, że coś się dzieje z płodem. Czeka cię badanie USG i zapis KTG.
 • Jeśli ruchy dziecka ustały. I od tej chwili mija 12 godzin. Pilnie skontaktuj się z lekarzem lub jedź do szpitala.

Zobacz też:
Redakcja poleca: USG w ciąży
Po co są badania USG w ciąży i jak często je robić? Zobacz film i dowiedz się więcej.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 50 głosy

Zobacz także

Popularne tematy