pierwszy dzień w przedszkolu
fot. Adobe Stock

Pierwszy dzień w przedszkolu: jak to wygląda krok po kroku

Do pierwszego dnia w przedszkolu trzeba dziecko przygotować, a cały dzień dobrze zaplanować. Ważne jest, aby, zaczynając od pobudki, dzień ten spędzić spokojnie, bez pośpiechu i nerwów.
Marta Kabulska
pierwszy dzień w przedszkolu
fot. Adobe Stock

Zanim dla dziecka nadejdzie pierwszy dzień w przedszkolu, warto z maluchem o nim porozmawiać. Opowiedzieć, jak będzie wyglądał, czego dziecko może się spodziewać, ile czasu spędzi w przedszkolu. Dobrze jest też wspólnie wybrać ubrania na ten dzień, przygotować kapcie na zmianę i ewentualnie inne potrzebne rzeczy. Można też z dzieckiem ustalić, którą zabawkę chciałoby ze sobą zabrać (najlepiej przytulankę), aby dodawała malcowi otuchy tego ważnego dla niego dnia.

W tym roku sytuacja jest trudniejsza ze względu na pandemię koronawirusa, dlatego wcześniej zapytaj w przedszkolu, do którego będzie chodziło twoje dziecko, jakie zasady obowiązują w placówce. Z dużym prawdopodobieństwem rodzic nie będzie mógł przebywać na terenie przedszkola, a dziecko nie będzie mogło przynieść z domu ukochanej maskotki (ani innych zabawek!).

Spis treści:

Jak przeżyć pierwszy dzień dziecka w przedszkolu

W niektórych krajach, m.in. w Szwecji, dzieciom zaczynającym przedszkolną edukację towarzyszą rodzice. Obecność mamy lub taty w pierwszych dniach zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że maluch szybko oswaja się z nową sytuacją. Nie ma niepotrzebnego stresu ani łez. W wielu polskich przedszkolach również jest to możliwe. Jeśli więc możesz poświęcić kilka lub kilkanaście dni i chodzić do przedszkola wspólnie z dzieckiem – zrób to. Ale cenne będzie już to, że zostaniesz z nim godzinę lub dwie.
Poniżej podajemy propozycje, jak zaplanować idealny pierwszy dzień w przedszkolu.

Pobudka przed pierwszym dniem w przedszkolu

Skompletuj zawczasu wraz z dzieckiem wyprawkę dla przedszkolaka. Tego dnia zarezerwuj sobie więcej czasu na mycie, ubieranie, śniadanie i inne poranne czynności. Nastaw budzik wcześniej niż zwykle, by ten dzień zaczął się bez pośpiechu i zdenerwowania. Wychodząc z domu, warto zabrać ukochaną przytulankę twojej pociechy. Dzięki niej maluch będzie czuł się raźniej w obcym miejscu.
 

W drodze do przedszkola po raz pierwszy

Prowadząc dziecko w pierwszy dzień do przedszkola, warto je wspierać i dodawać pewności siebie. Powiedz, jaka jesteś dumna ze swojego przedszkolaczka, uprzedź, kiedy go odbierzesz, wytłumacz, jak minie dalsza część dnia. Warto też dodać: „Na pewno sobie poradzisz, nawet jeśli na początku będzie trochę smutno” – takie zdanie przygotuje malucha na to, że nieprzyjemne uczucia, które zapewne przez pierwsze dni będą się pojawiać zwłaszcza podczas rozstania, są czymś naturalnym i przemijającym.

Przed pierwszym przedszkolnym rozstaniem

Jeszcze raz zapewnij dziecko, że po nie przyjdziesz i wytłumacz, kiedy. Nie mów jednak: „Przyjdę o drugiej”, bo to dla dziecka nic nie znaczy, lepiej powiedz: „Przyjdę po obiadku” i koniecznie dotrzymaj słowa. Żegnając się z dzieckiem, musisz być przekonana, że nie stanie mu się żadna krzywda, nie możesz być roztrzęsiona i ukradkiem wycierać łez. To bardzo ważne, bo niepokój dorosłego udziela się dziecku i budzi w nim lęk, co naprawdę czeka go w obcym miejscu. Dlatego dobrze jest, jeśli przez pierwsze dni dziecko jest odprowadzane do przedszkola przez tatę, który być może jest bardziej stanowczy i opanowany. Jego spokój bardziej pomoże dziecku niż twoje zdenerwowanie.

Odbieranie dziecka po pierwszym dniu w przedszkolu

Na początku najlepiej nie zostawiaj dziecka na cały dzień. Małe dzieci, trzylatki i czterolatki, przez pierwsze dni nie powinny przebywać w przedszkolu dłużej niż przez 3-4 godziny. W następnych dniach można ten pobyt stopniowo wydłużać. Starsze dzieci mogą od razu zostać dłużej, ale jednak na początku lepiej odebrać je trochę wcześniej, np. przed leżakowaniem.

Powrót do domu z pierwszego dnia w przedszkolu

W drodze do domu po pierwszym dniu w przedszkolu nie zadręczaj dziecka pytaniami: „No i jak było?”, „Czy byłeś grzeczny”. Podaruj też sobie: „Co było na obiadek?”. Jeśli dziecko nie ma ochoty opowiadać, daj mu odpocząć. Gdy jednak chce mówić, wysłuchaj je uważnie. Być może maluch będzie się żalił, że tęsknił, że mu było źle, że pani niemiła – nie zaprzeczaj tym odczuciom, ale też nie roztkliwiaj się nad nimi. Na początku ma prawo być mu trudno.

Rodzinne popołudnie po pierwszym dniu

Niech ten pierwszy dzień w przedszkolu będzie dniem szczególnym aż do samego wieczora – może urządzicie rodzinne święto, pójdziecie razem na lody, wybierzecie się do kina, zagracie w planszówkę? Warto pochwalić przedszkolaka przed babcią lub ciocią, ale tak, by dziecko mogło słyszeć, jacy jesteście z niego dumni.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Pierwszy dzień w przedszkolu – co zabrać

Zwykle w przedszkolu można dowiedzieć się, co dziecku będzie potrzebne pierwszego dnia w przedszkolu. Jeżeli idziecie tam wspólnie na 3-4 godziny, niezbędne będą kapcie na zmianę oraz ulubiona przytulanka. Jeśli dziecko ma od razu skoczyć na głęboką wodę i zostać pierwszego dnia w przedszkolu dłużej, może przydać mu się poduszka i kocyk.

Pełna wyprawka do przedszkola jest nieco bogatsza i zależy od ustaleń, jakie poczyni się z dyrektorem placówki. Najczęściej dziecko musi mieć worek na kapcie oraz pościel do przedszkola i piżamkę. Można do ekwipunku przedszkolaka dodać ubranka na zmianę (zwłaszcza bieliznę). Często placówka prosi o bloki rysunkowe, kredki, plastelinę i inne drobne przedmioty, które maluchowi posłużą do różnych zajęć. Bardzo ważne jest, aby ubierać dziecko odpowiednio do pogody i tak, aby poprzez liczbę warstw ubrań można było regulować ilość ciepła – innego stroju potrzebują dzieci mało aktywne, innego takie, które na placu zabaw szaleją. Warto być w kontakcie z nauczycielem przedszkolnym i na bieżąco dowiadywać się, czy coś jest potrzebne.


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy