Piosenki patriotyczne dla całej rodziny [Teksty do druku]

Zbliża się Święto Niepodległości, może warto przypomnieć sobie piosenki, które powinien znać każdy Polak? Zaśpiewajcie je całą rodziną i opowiedzcie dziecku, jakie wydarzenia z historii Polski opisują.
Jak uczyć patriotyzmu?
fot. AdobeStock
Święto Niepodległości to dobra okazja, by opowiedzieć dziecku o historii Polski - dobrze wiemy, jak burzliwa jest historia naszego kraju. Warto już od najmłodszych lat zaszczepić w dziecku chęć nauki i ciekawość świata, pokazać mu, że historia wcale nie musi być nudna!

Dumny z bycia Polakiem

Patriotyzm i ojczyzna to pojęcia abstrakcyjne. Dlatego nie możemy oczekiwać od przedszkolaka, że zrozumie na sto procent, co to znaczy patriotyzm, co to jest ojczyzna, ale nie znaczy to, że nie możemy o tym już z nim rozmawiać. Ważne, by pokazywać, że my, Polacy mamy długą historię. Świetną okazją do takich rozmów są historyczne rocznice i święta narodowe. Np. o Dniu Niepodległości warto mówić w kontekście historycznym, że to na pamiątkę odzyskania niepodległości i że obchodzi się to święto co roku. Spróbuj wytłumaczyć, co to jest honorowa zmiana wart, dlaczego pojawia się na niej prezydent, o czym są przemówienia.
Redakcja poleca: Kokarda (kotylion) z papilotek na święto narodowe - film (DIY)
Wspólnie robienie biało-czerwonej rozetki może być dla dziecka jedną z pierwszych, miłą (bez nadęcia!) lekcją patriotyzmu. Zobaczcie, jak szybko mogą powstać takie kokardy. I noście je dumnie w narodowe święta!

Piosenki patriotyczne

Dla dziecka jest ważne nie tylko opowieści, ale i to, co rodzice robią, co czują i jak chcą uhonorować ten dzień. W nasiąkaniu patriotyzmem pomogą nam też książki. Można mówić dziecku, jak należy się zachować, gdy jest grany hymn Polski. Że należy wstać i wysłuchać go w ciszy i w skupieniu.
  •  

Jak uczyć dziecko, aby wzbudzić w nim ciekawość, a jednocześnie dobrze się przy tym bawić? Piosenką! Proponowane przez nas piosenki są dobrze znane, możecie je śpiewać całą rodziną. Babcia i dziadek, kuzyn, sąsiadka - wszyscy chętnie się włączą do wspólnego świętowania. Dla tych niepewnych niektórych zwrotek, przygotowaliśmy ściągi z tekstami do druku:
 

My, Pierwsza Brygada (Legiony)

Legiony Polskie były pierwszą polską formacją wojskową w XX w. Skupiły w sobie oddziały „Strzelca” Józefa Piłsudskiego, Drużyny Strzeleckie, Polowe Drużyny Sokoła oraz inne organizacje paramilitarne działające przed I wojną światową. Najsłynniejszą pieśnią Legionów Polskich utworzonych przez Józefa Piłsudskiego jest „Marsz Pierwszej Brygady."


Kliknij w tekst, wydrukuj i zaśpiewaj wraz z całą rodziną!
Legiony - tekst piosenki

Ocena (7 ocen)

4.9
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dzień Ojca - już w niedzielę!

Jakim jesteś tatą?