Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pęknięcie krocza
Adobe Stock
Poród naturalny

Pęknięcie krocza – czynniki ryzyka, klasyfikacja, leczenie

Pęknięcie krocza zdarza się rzadko, gdyż wbrew zaleceniom w Polsce nadal często stosowana jest procedura nacinania krocza, zwłaszcza u kobiet rodzących po raz pierwszy. Uraz ten należy do najczęstszych powikłań okołoporodowych, które zdarzają się w czasie porodu naturalnego. Jednak pęknięciu krocza można zapobiegać, zmniejszając ryzyko jego wystąpienia.
Pęknięcie krocza to uraz polegający na uszkodzeniu miękkich tkanek krocza podczas porodu. Dochodzi wtedy do rozerwania skóry, mięśni oraz pochwy, dlatego fachowo uszkodzenie to nazywa się pęknięciem krocza i pochwy. Na podstawie rozległości uszkodzeń stworzono skalę tego urazu, która określa jakie struktury zostały uszkodzone i w jakim stopniu. Pęknięcie krocza może wiązać się z kolejnymi komplikacjami okołoporodowymi.

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Pęknięcie krocza: klasyfikacja

Lekarze wyróżniają cztery stopnie pęknięcia krocza podczas porodu:
  • pęknięcie krocza 1 stopnia – przerwanie ciągłości tkanek pochwy i krocza na krótkim odcinku; mięśnie nie są uszkodzone
  • pęknięcie krocza 2 stopnia – przerwanie ciągłości tkanek pochwy na odcinku aż do mięśni zwieracza odbytu, ale same mięśnie nie są uszkodzone
  • pęknięcie krocza 3 stopnia – nazywane też całkowitym pęknięciem krocza. Uszkodzeniu ulegają pochwa, krocze i mięśnie. Wyróżnia się tu trzy podtypy:
    3a – mięśnie zwieraczy odbytu zostały uszkodzone w mniej niż 50 proc.
    3b – ponad 50 proc. mięśnia zewnetrznego zwieracza odbytu zostało uszkodzone
    3c – nastąpiło rozerwanie mięśni zewnętrznego i wewnętrznego zwieracza odbytu
  • pęknięcie krocza 4 stopnia – jest to całkowite pęknięcie krocza, ale uszkodzeniu uległa także błona śluzowa odbytnicy.

Powikłania po pęknięciu krocza podczas porodu

Najpoważniejszym z nich może być nietrzymanie stolca oraz wypadanie narządu rodnego. Największe ryzyko wystąpienia tych nieprawidłowości dotyczy wyższych stopni pęknięcia krocza, gdy doszło do poważnego uszkodzenia mięśni zwieraczy odbytu. Powikłanie to wymaga leczenia operacyjnego, które nie zawsze pozwala przywrócić pełne funkcje zwieraczy odbytu oraz mięśni dna miednicy.

Rzadko dochodzi w przypadku pęknięcia krocza do endometriozy w bliźnie po pęknięciu. Kolejnym powikłaniem może być martwica tkanek krocza, która może rozwinąć się w wyniku zakażenia rany wskutek nieprawidłowej jej pielęgnacji.

Leczenie i pielęgnacja pęknięcia krocza

W każdym przypadku pęknięcia krocza ranę należy zszyć. Jeśli doszło do pęknięcia 1 lub 2 stopnia, szycie wykonuje zwykle położna. W przypadkach pęknięć krocza 3 i 4 stopnia szycie przeprowadza lekarz, który oddzielnie zszywa mięśnie i pozostałe tkanki. Gojenie się rany trwa zwykle 2-3 tygodnie, jednak dolegliwości w miejscu pęknięcia mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy.

 

Pielęgnacja krocza po porodzie, w czasie którego doszło do pęknięcia krocza, polega na zachowaniu odpowiedniej higieny (mycie okolic intymnych po każdej wizycie w toalecie, osuszanie ich ręcznikiem papierowym, wietrzenie krocza).
 
W przypadku pojawienia się wyraźnego zaczerwienienia lub innych niepokojących objawów, trzeba skonsultować się z lekarzem. Przy pęknięciach 3 i 4 stopnia często profilaktycznie kobiecie podaje się antybiotyki, które zapobiegają zakażeniu rany.

Zapobieganie pęknięciu krocza

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników w celu zapobiegania pęknięciom krocza zaleca:
 
Pęknięciu krocza według lekarzy nie zapobiega poród w wodzie ani tzw. parcie odroczone.
 
Z kolei z doświadczenia położnych, które są zwolenniczkami porodów naturalnych bez nacinania krocza wynika, że w większości przypadków, gdy dziecko jest normalnej wielkości, udaje się uniknąć pęknięcia krocza jeśli kobieta współpracuje z położną przy porodzie, przyjmuje pozycje wertykalne oraz wstrzymuje parcie w momencie rodzenia się główki, co daje tkankom więcej czasu na rozciągnięcie się.


Sprawdź też:

Masaż krocza przed porodem
AdobeStock
Przygotowania do porodu
Masaż krocza przed porodem: od kiedy i jak masować [INSTRUKCJA]
Masaż krocza przed porodem to świetny sposób na uelastycznienie i rozciągnięcie mięśni i tkanek. Regularne masowanie krocza pomoże uniknąć nacięcia i pęknięcia krocza podczas porodu. Masaż krocza można wykonywać już od 34. tygodnia ciąży, ale koniecznie zgodnie z instrukcją i przy użyciu specjalnego olejku lub żelu.

Masaż krocza przed porodem polecają położne – to doskonałe przygotowanie do porodu naturalnego. Dzięki masażowi krocze uelastycznia się, jest więc większa szansa, że nie dojdzie do jego pęknięcia lub nacinania. Jeśli chcesz masować krocze, nie rób tego tuż przed porodem. Zacznij kilka tygodni wcześniej. Sprawdź też, jakich kosmetyków używać, aby masaż krocza był bezpieczny. Spis treści: Masaż krocza przed porodem Jak masować krocze przed porodem – instrukcja Masaż krocza przed porodem: od kiedy? Jaki olejek i żel nadaje się do masowania krocza? Masaż krocza przed porodem Masaż krocza przed porodem nie jest niezbędny, ale może okazać się bardzo pomocny. Choć nie zagwarantuje, że nie trzeba będzie nacinać krocza (lub że nie pęknie ono w czasie porodu), to jednak zmniejsza ryzyko takich okołoporodowych obrażeń. Kilka minut poświęconych codziennie na masaż krocza może mieć zbawienny wpływ na przebieg porodu i późniejsze samopoczucie kobiety. Po nacięciu lub pęknięciu krocza pierwsze dni po porodzie bywają naprawdę trudne: młoda mama jest zwykle obolała i trudno jej siedzieć. Regularne masowanie krocza przez kilka ostatnich tygodni ciąży rewelacyjnie działa na kondycję tkanek i mięśni.  Korzyści z masowania krocza przed porodem: zwiększa rozciągliwość tkanek i mięśni, zwiększa ukrwienie skóry w masowanych okolicach, minimalizuje ryzyko nacięcia krocza (a nawet jeśli będzie ono konieczne, będzie mniej bolesne), zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza, sprawia, że krocze będzie szybko i lepiej się goiło, sprawia, że ogólny ból porodowy stanie się mniejszy. Przeciwwskazania do masażu krocza przed porodem Przeciwwskazaniem do masażu krocza przed porodem są infekcje intymne przebiegające z upławami czy...

ciąża, szpital, podtrzymanie ciąży, badanie usg
© Superingo - Fotolia.com
Poród naturalny
Nacięli jej krocze, teraz walczy o odszkodowanie. Czy jej się uda?
To wydarzenie przejdzie do historii. Miało ono miejsce w 2013 r. w Kalifornii w jednym z tamtejszych szpitali. Podczas porodu lekarz, wbrew woli rodzącej, naciął jej krocze. Kobieta, która pragnie zachować anonimowość (nazwijmy ją Kelly), chce pozwać go za napaść i pobicie.

Kelly, tuż przed porodem , ostrzegła zespół medyczny, że była ofiarą gwałtu. Taka informacja jest niezwykle istotna, ponieważ u ofiar gwałtu poród może przywołać traumę związaną z poprzednim atakiem. Z takimi pacjentkami należy postępować bardzo ostrożnie, by nie wywoływać u nich dodatkowych niepotrzebnych cierpień. Niestety lekarz odbierający poród kompletnie to zignorował.    "Natnę kroczę, bo jestem ekspertem" Kobieta podczas porodu odczuwała narastający niepokój , chciała być o wszystkim informowana. Po jakimś czasie Kelly dostała znieczulenie zewnątrzoponowe , a jej nogi zostały ułożone i spięte w strzemionach. Po kilku próbach parcia, lekarz zadecydował, że natnie jej krocze . Pacjentka zapytała: "Dlaczego? Jeszcze nie próbowaliśmy wszystkiego".   Gdy pojawił się kolejny skurcz , a główki dziecka nadal nie było widać, lekarz powtórzył informację, że natnie jej krocze, dodając: "Przesz, ale dziecko nie wychodzi i nie wyjdzie, bo nie ma miejsca. Natnę kroczę ". Do tego również nakłaniały dziewczynę jej mama i pielęgniarka, mówiąc jej: "Zgódź się, nie martw się". Mimo to dziewczyna twardo upierała się przy swoim. Mówiła: "Nie. Nie tnij. Dlaczego?". Na co lekarz odpowiedział jej ze złością: "Po co pytasz "dlaczego"? Mam swój powód. Jestem ekspertem !", a potem nożycami zrobił 12 nacięć , nie wahając się ani przez chwilę. W efekcie urodziła dziewczynkę, która ważyła 6 funtów (około 2,7 kg). Warto przeczytać: Czy nacięcie krocza jest konieczne? [CMS_PAGE_BREAK] Przemoc na porodówkach W czasie porodu kobiecie towarzyszyły matka i siostra, ta ostatnia nagrywała poród (nagranie jest dziś dowodem w sprawie). Kobietę w jej roszczeniach wspierają organizacje działające na rzecz poprawy porodów. Jedna z ich przedstawicielek powiedziała:...

jak uniknąć nacięcia krocza
Adobe Stock
Poród naturalny
Jak uniknąć nacięcia krocza – 9 skutecznych sposobów
Wiele ciężarnych, które chcą rodzić naturalnie, szuka rad, jak uniknąć nacięcia krocza. I faktycznie są sposoby, które pomagają zmniejszyć ryzyko wykonania tego zabiegu podczas porodu, nawet jeśli dziecko ma urodzić się duże. Sporo zależy od położnej oraz od samej rodzącej.
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz