Pierwsza faza porodu należy do pierwszego okresu porodu, który jest najdłuższym ze wszystkich czterech okresów. U pierworódek może on trwać nawet 12 godzin, u kobiet, które już rodziły – połowę tego czasu. Pierwsza faza porodu kończy się, gdy szyjka macicy rozewrze się na 3-4 cm.

Reklama

Spis treści:

Ile trwa pierwsza faza porodu

Pierwsza faza porodu, utajona, trwa od rozpoczęcia regularnych skurczów do rozwarcia, które ma 3–4 cm. Potrzeba na to średnio 6–8 godzin. Szyjka nie zacznie się rozwierać, nim nie pojawią się skurcze. U większości kobiet 2–4 tygodnie przed porodem obniża się dno macicy (ma na to wpływ zstępowanie główki dziecka do miednicy, łatwiej się wtedy oddycha). W tym czasie pojawiają się tzw. skurcze przepowiadające, czyli Braxtona-Hicksa. Są one nieregularne i słabe. Pierwsza faza porodu zaczyna się, gdy skurcze pojawiają się regularnie.

Co ile skurcze w pierwszej fazie porodu

W pierwszej fazie porodu skurcze trwają 15-30 sekund i występują co 15-20 minut. Z upływem czasu, gdy szyjka macicy rozszerza się już szybciej, skurcze wydłużają się do 30–40 sekund i pojawiają się co 3 lub 4 minuty.

Pierwsza faza porodu a odejście wód płodowych

W fazie utajonej mogą odejść wody płodowe. Będziesz odczuwać potrzebę wypróżnienia i zauważysz śluzowatą, zabarwioną na czerwono wydzielinę. Większość szpitali uważa, że jeśli po 6–12 godzinach od odpłynięcia wód nie wystąpi regularna czynność skurczowa, należy ją pobudzić przez podanie oksytocyny. Gdy wody odpływają ponad 12 godzin, podaje się osłonowo antybiotyk.

Zobacz także

Skurcze w fazie utajonej – co robić

Już podczas pierwszych skurczów twój brzuch zacznie się napinać i twardnieć. Stopniowo odstępy między skurczami zmaleją i nabiorą coraz większej regularności, a ciebie pojawi się lęk, ale i radosne podniecenie związane ze zbliżającym się pojawieniem na świecie maluszka.

Zobacz, co możesz robić w pierwszej fazie porodu:
• Mierz czas trwania skurczów i ich częstotliwość, aby upewnić się, że poród się zaczął. Częstotliwość mierzy się, licząc czas od początku jednego skurczu do początku kolejnego.
• Powiedz, że to już, partnerowi lub innej osobie, która ma ci towarzyszyć w porodzie. Poproś partnera, by zaniósł torbę do szpitala do auta.
• Spróbuj zasnąć, jeżeli jest późno i zdołasz to zrobić. Nie wiadomo, ile czasu będziesz rodzić, może uda ci się wypocząć choć w pierwszej fazie porodu.
• Jeśli jesteś wypoczęta, chodź i bądź aktywna, może to przyspieszyć poród.
• Odpręż się. Podczas skurczów oddychaj wolno i głęboko. Jeśli wody ci nie odeszły, weź ciepły prysznic lub kąpiel. Posłuchaj spokojnej muzyki.
• Zjedz coś lekkiego. Kiedy odstępy między skurczami są jeszcze duże, możesz zjeść np. kanapkę z dżemem, banana, zupę czy krakersy. Unikaj produktów mlecznych (poza jogurtem) i mięsa – są ciężkostrawne. Później lepiej nic nie jeść.
• Pij wodę, aby nie ulec odwodnieniu (najlepiej co godzinę, możesz też wypić rosół lub klarowny sok, np. winogronowy).
• Jedź do szpitala, gdy skurcze staną się bardziej intensywne lub kiedy odejdą ci wody. Wiele szpitali przyjmuje pacjentki dopiero wtedy, gdy wejdą w drugą, aktywną fazę porodu.

Ile trwa poród od pierwszych skurczy

Cały poród trwa zwykle do 16,5 godzin. Po fazie utajonej zaczyna się faza aktywna, którą kończy pełne, czyli około 10 cm rozwarcie szyjki macicy. Druga faza porodu trwa 3–4 godziny. Od tego momentu mówi się o drugim okresie porodu. Sprawdź w tabelce niżej, jak przebiega poród od początku do końca i poznaj wszystkie okresy porodu.

Po wydaleniu łożyska zaczyna się czwarty okres porodu, który trwa dwie godziny i polega na obserwacji stanu zdrowia kobiety.

Jak rozpoznać skurcz porodowy?

Pod koniec ciąży możesz pośrodku brzucha i w pachwinach odczuwać skurcze przedporodowe tzw. Braxtona-Hicksa. Mają różną intensywność i ustępują po zmianie pozycji. Są one treningiem macicy. W odróżnieniu od nich prawdziwe skurcze porodowe, zwane bólami porodowymi, występują w regularnych i coraz krótszych odstępach przez co najmniej godzinę. Najpierw co 15-20 minut, potem co 10 i krócej. Zwykle zaczynają się w górnej części brzucha i promieniują na całą jego powierzchnię oraz dolną część pleców (czasem czujesz je tylko tam). Ich rytm nie zmienia się bez względu na to, czy siedzisz, stoisz, chodzisz, czy zanurzysz się w wodzie. Na początku każdy trwa 15–30 sekund, potem się wydłużają.

6 sprzętów, które ułatwią ci poród

Pozytywne nastawienie oraz aktywność w czasie porodu pozwolą ci tak przeżyć narodziny maluszka, by zostały w twojej pamięci jako piękne i wyjątkowe wydarzenie. Wykorzystaj przyrządy, które są dostępne na sali porodowej, aby zmieniać pozycję ciała. Lekkie wyginanie oraz przeciąganie się, kołysanie biodrami osłabi ból i wpłynie na rozluźnienie mięśni.

1. Worek sako
Przyniesie ulgę twojemu kręgosłupowi, jeśli usiądziesz na nim okrakiem, opierając nogi o podłogę i pochylisz się do przodu. Możesz też bujać się na piłce – szeroko rozstaw wtedy nogi, a ułatwisz w ten sposób dziecku przesuwanie się w dół.

2. Wanna do hydromasażu
Ciepła kąpiel ukoi twoje mięśnie, złagodzi ból i odświeży umysł. Zanurzając się w wodzie, poczujesz, jak odpływa napięcie. Kąpiel jest jak najbardziej wskazana w późnej fazie aktywnego porodu. To dzięki niej szyjka macicy zacznie się szybciej rozwierać, a poród może potrwać nieco krócej.

3. Drabinka
Możesz się o nią oprzeć lub się jej przytrzymać. W ten sposób będziesz mogła sprawić ulgę swojemu kręgosłupowi i odciążyć nogi albo przybierać pozycje, przy których poród boli mniej.

4. Materac
Przyda ci się, gdy będziesz chciała zmienić pozycję na kolankowo-łokciową. Przy takim ustawieniu odpoczywa kręgosłup i zmniejszają się bóle krzyża.

5. Stołek
Kiedy zaczniesz przeć, możesz na nim wygodnie usiąść. Nie powinnaś zbyt dużo czasu spędzać w tej pozycji, bo może dojść do przekrwienia tkanek. Będziesz wtedy bardziej krwawić podczas rodzenia.

6. Odtwarzacz MP3
Wgraj do niego muzykę, która pozwala ci się zrelaksować (spokojną!), i weź go do sali porodowej. Badania pokazują, że łagodne dźwięki pobudzają wydzielanie endorfin – substancji, które uśmierzają ból. Możesz też skorzystać z gotowej playlisty do porodu na Spotify.

Wymienione wyżej sprzęty pozwalają na poród aktywny, który jest najlepszym rozwiązaniem, by urodzić dziecko, w taki sposób, jak to sobie wcześniej wyobrażałaś.

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama