szkoła rodzenia, ciąża, kobieta, brzuszek
Przygotowania do porodu

Co się robi w szkole rodzenia? Przykładowy plan zajęć

Szkoła rodzenia uczy, jak ułatwić sobie końcówkę ciąży i poród. Na kursie poznasz też sekrety pielęgnacji niemowlęcia. Co więcej, poznasz nowych ludzi w podobnej sytuacji życiowej. Do szkoły rodzenia warto się zapisać.

Każda ciężarna prędzej czy później zastanawia się, czy warto iść do szkoły rodzenia. Choć uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia nie jest obowiązkowe, warto się udać. Szkoła rodzenia jest przeznaczona dla wszystkich osób, bez względu na wiek czy liczbę posiadanych już dzieci. Choć informacji nie brakuje w internecie i poradnikach, to szkoła rodzenia pomaga te informacje uporządkować. Warto pójść do szkoły rodzenia, zwłaszcza jeśli to twoje pierwsze dziecko. Wykwalifikowana położna i inni specjaliści objaśnią ci wszystkie tajemnice porodu i sprawią, że będziesz do niego doskonale przygotowana. Twój partner także! Poza tym, przekażą najważniejsze informacje dotyczące karmienia i opieki nad niemowlęciem.

Kiedy zapisać się na kurs w szkole rodzenia?

Przyszłe mamy wraz z partnerami mogą zazwyczaj zapisać się na zajęcia szkoły rodzenia już od dwudziestego tygodnia ciąży. Drugi trymestr to czas, kiedy przyszła mama czuje się najlepiej, a dziecko nie jest jeszcze zbyt duże, by przeszkadzać w ćwiczeniach. Większość szkół tak organizuje zajęcia, by pełen ich cykl kończył się najpóźniej w dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży. Kursy najczęściej odbywają się dwa razy w tygodniu. W dobrych szkołach, w grupach biorących udział w zajęciach uczestniczy maksymalnie 8-10 par. Dobrze, gdy forma spotkań jest zamknięta, dzięki temu uczestnicy kończą zajęcia w tym samym gronie, w jakim je zaczęli, co sprzyja integracji i budowaniu swobodnej atmosfery.

Co się dzieje w szkole rodzenia?

Instruktorzy to najczęściej przedstawiciele kilku specjalności: wykwalifikowane położne, fizjoterapeuci, lekarze i psychologowie. Odpowiadając na zróżnicowane potrzeby przyszłych rodziców oferują coraz częściej zarówno spotkania grupowe, jak i indywidualne. Możliwość indywidualnego przygotowania się do porodu i połogu to zresztą ostatnio bardzo modna opcja. Bo, po pierwsze, nie wszyscy odnajdują się w grupie. Taka intymność, wspólne przeżywanie, im nie odpowiada. Po drugie, zaganiani tatusiowie – i mamy! – czasem nie mają możliwości przychodzić na zajęcia o stałych porach, więc właśnie wybierają kurs indywidualny, w godzinach ustalanych pod ich obowiązki. Poza tym, w niektórych szkołach rodzenia istnieje możliwość indywidualnego przygotowania do porodu w domu.
Czasami przyszłe mamy-kursantki mogą również w ramach opłaty za szkołę rodzenia skorzystać  po porodzie z poradni laktacyjnej i grupy wsparcia dla kobiet, zapisać się na konsultacje z psychologiem i seksuologiem, zajęcia relaksacyjne lub ćwiczenia fitness.

Jak się zapisać do szkoły rodzenia?

Przyszłe mamy zgłaszające się do szkoły rodzenia mogą brać udział w zajęciach same lub z osobą towarzyszącą (niekoniecznie z ojcem dziecka). Na kurs zapisać można się zwykle osobiście, drogą telefoniczną lub mejlową. Kurs grupowy obejmuje cztery, pięć spotkań, które trwają ok. 3-4 godziny. W ciągu miesiąca realizowane są dwa pełne kursy tego typu. Kursy indywidualne składają się z trzech spotkań trwających ok 3-4 godziny.

W niektórych miastach przyszłe mamy autochtonki mają pewne przywileje. Na przykład kobiety zameldowane w stolicy na pobyt stały lub czasowy mogą odbyć kursy bezpłatne, refundowane przez Miasto Stołeczne Warszawa. Dowiedz się, jak jest w twojej miejscowości.
 

PORADNIK UCZESTNICZKI SZKOŁY RODZENIA

Rzeczy potrzebne na zajęcia szkoły rodzenia:
 • dokument potwierdzający uprawnienia do refundacji,
 • zaświadczenie od ginekologa prowadzącego ciążę o możliwości uczestnictwa w szkole rodzenia,
 • luźny strój, np. dres.


Przykładowy program zajęć kursu szkoły rodzenia
Ten konkretny realizowany jest w Szkole Rodzenia Magdaleny Kukulskiej w Warszawie. Programy różnych szkół mogą się od niego nieco różnić.

Zajęcia I:

 • podanie przez kursantów wymagań w stosunku do szkoły rodzenia,
 • rozmowa o problemach związanych z macierzyństwem,
 • poznanie najważniejszych rzeczy związanych z porodem i wyjazdem do szpitala,
 • ćwiczenia przygotowujące do porodu.


Zajęcia II:

 • wyprawka do szpitala,
 • zwalczanie lęków przyszłych rodziców przed porodem,
 • przygotowanie krocza i szyjki macicy do porodu,
 • sprawdzone metody na łagodzenie bólu porodowego,
 • nauka pozycji podczas porodu,
 • najlepsze sposoby na oddychanie na różnych etapach porodu,
 • rola osoby bliskiej podczas porodu.


Zajęcia III:

 • zalety karmienia piersią,
 • trudności związane z karmieniem piersią,
 • dieta mamy karmiącej,
 • ćwiczenia wzmacniające ciało przed porodem.


Zajęcia IV:

 • rozwój dziecka w brzuchu mamy,
 • opieka nad noworodkiem,
 • przedporodowe zakupy,
 • otrzymanie materiałów informacyjnych.


Zajęcia V:

 • cenne rady i wskazówki związane z połogiem,
 • porady prawne dla świeżo upieczonych rodziców,
 • kontakt rodziców z noworodkiem,
 • podsumowanie zajęć i otrzymanie dyplomów.


Zajęcia dodatkowe nierefundowane:

 • pokazy filmów związanych z porodem i macierzyństwem,
 • poznanie zasad panujących w szpitalu,
 • otrzymanie pakietu przygotowującego do porodu: witaminy, olejki, liście malin.

Tak wygląda sala porodowa i jej wyposażenie [WIDEO]

szkoła rodzenia
RF
Przygotowania do porodu
Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia?
Wiele kobiet zapisuje się do szkoły rodzenia, mając nadzieję, że otrzyma tam cudowny przepis na bezbolesny i bezpieczny poród! Czy rzeczywiście tam go dostaną?

Strach przed tym "jak to będzie" jest naturalną reakcją większości z nas. Nasze mamy nie mogą nam opowiedzieć o porodzie niczego, co podniosłoby nas na duchu, a jako dorastające dziewczynki nie zdobywamy w naturalny sposób wiedzy potrzebnej przyszłej matce. Jeśli więc i ty zadajesz sobie pytania: "Czy będę umiała urodzić, skoro nigdy tego nie robiłam?" albo "Czy powinien być przy tym mój mąż?", zapisz się do szkoły rodzenia. Spotkasz tam kobiety, które szukają odpowiedzi na swoje pytania. Wiele z nich zapisuje się do szkoły rodzenia, mając nadzieję, że otrzyma tam cudowny przepis na bezbolesny i bezpieczny poród. I rzeczywiście, nabyta na kursie wiedza poprawia samopoczucie i umacnia wiarę w siebie, a to z kolei pozytywnie wpływa na akcję porodową.   Czego uczy szkoła rodzenia? Typowy program zajęć w szkole rodzenia obejmuje cykl wykładów na temat ciąży i przebiegu porodu, praktyczny kurs opieki nad noworodkiem (w tym pielęgnacji, karmienia piersią, rozumienia języka noworodka ), a także zwiedzanie oddziału położniczego i sali do porodu rodzinnego. Dzięki temu przyszła mama ma okazję poznać zwyczaje panujące na porodówce i upewnić się, że dokonała wyboru właściwego szpitala. Niektóre szkoły rozszerzają ten program i uczą, jak dotyk wpływa na noworodka (pokazują, jak masować dziecko), wprowadzają muzykoterapię oraz zajęcia z psychologii porodu, ciąży i połogu.   Czym się różnią szkoły rodzenia? Współczesne szkoły rodzenia różnią się programami. W najbardziej tradycyjnych wykładowcy starają się nauczyć kobiety odpowiednich zachowań: jak oddychać w ciąży i w kolejnych fazach porodu itd. Poród traktowany jest jako wyuczony akt fizyczny. Ucząc karmienia piersią, szkoły tradycyjne skupiają się na technice przystawiania dziecka do piersi, a pomijają sferę psychiczną, np. to, jak przełamywać niewiarę...

dziecko, okulary, tablica, geniusz, mądre dziecko, szkoła
fotolia
Edukacja
Wybieramy szkołę
Już? Tak wcześnie? Tak. Tę decyzję warto podjąć na długo przed tym, zanim dziecko ma zostać uczniem. Podpowiadamy, jak zabrać się do poszukiwań i na co zwracać szczególną uwagę.

Szkoła podstawowa to miejsce, w którym dziecko uczy się nie tylko literek, ale i życia. Warto dobrze się zastanowić nad wyborem.  Żeby mieć wybór, trzeba rozejrzeć się za szkołą dużo wcześniej, żeby potem nie było za późno. Są szkoły, które rozpoczynają rekrutację kilka miesięcy przed rozpoczęciem roku szkolnego. Są i takie, do których trzeba zapisać dziecko kilka lat wcześniej! Przeczytaj także :   Wielkie zmiany w szkole . Sprawdź, co czeka nasze dzieci. Szkoły bardzo się różnią Szkoły różnią się od siebie wieloma rzeczami: wielkością, ambicjami, wyposażeniem, chęcią uczestniczenia w zawodach międzyszkolnych, ogólnopolskich konkursach itd. W każdej szkole coś się dzieje, ale są takie, w których dzieje się naprawdę dużo: uczniowie biorą udział w różnych konkursach (recytatorskim, mitologicznym itd.), olimpiadach przedmiotowych, organizują przedstawienia, uczestniczą w ciekawych przedsięwzięciach, np. „adoptują” zwierzęta w schronisku, organizują kiermasze itd.  W wielu szkołach można liczyć na ciekawe zajęcia pozalekcyjne, nie tylko  kółka przedmiotowe, ale także najróżniejsze warsztaty (np. teatralne, plastyczne). To wszystko ma znaczenie, bo dziś poza wiedzą liczy się także umiejętność pracy w grupie, pomysłowość, konsekwencja w realizowaniu celu itd.   Przeczytaj także : Czy dziecko jest gotowe do szkoły? 10 pytań do rodziców sześciolatka . Odpowiadając na nie można uniknąć kłopotów. Nie ma szkoły idealnej Jedna szkoła ma basen, ale trzeba do niej jechać przez pół miasta. Inną widać z okna, ale dzieci uczą się w niej na dwie zmiany. Jedna słynie z dobrych nauczycieli, ale ciężko się do niej dostać. Inna ma angielski na wysokim poziomie, ale brakuje w niej sali gimnastycznej. Zawsze znajdzie się jakieś „ale”. Jedyna rada: zastanów się, co dla...

szkoła rodzenia, ciąża, kobieta, brzuszek
Przygotowania do porodu
Rodzić po szkole
Beata Szol, położna, która od 15 lat prowadzi szkołę rodzenia, mówi, że nazwa „szkoła” jest myląca. Bo kobiety wiedzą, jak się rodzi, tylko trzeba im to przypomnieć. A od zajęć oczekują nie tyle rad, co wsparcia.

Kiedy jest się w ciąży, nagle okazuje się, że cały świat spodziewa się dziecka! Do tej pory nie zwracałaś uwagi na kobiety z brzuszkami, teraz wyłuskasz je z największego tłumu. Uśmiechasz się do nich i odruchowo głaszczesz się po brzuchu. Czujesz nić porozumienia, wręcz siostrzane uczucie. Trudno się dziwić – brzuszek wyróżnia i sprawia, że jesteś częścią jakiejś grupy. To miłe. Niektórym kobietom to wystarczy, ta świadomość ciążowej wspólnoty. Inne chcą więcej – porozmawiać, skonfrontować swoje wyobrażenia, podpytać, jak sobie radzą... Często właśnie takie ciężarne zapisują się do szkoły rodzenia. – Nie wszyscy odnajdują się w grupie. Taka intymność, wspólne przeżywanie, im nie odpowiada – mówi Beata Szol. – Dlatego nic na siłę. Czasami rozwiązaniem są zajęcia indywidualne. Jeżeli planujesz zapisać się do szkoły rodzenia i chcesz wiedzieć, jak wyglądają ciążowe lekcje, przychodzimy z pomocą. Zapisy na kurs Najlepiej po 20. tygodniu ciąży. Drugi trymestr to czas, kiedy przyszła mama czuje się najlepiej, a dziecko nie jest jeszcze zbyt duże, by przeszkadzać w ćwiczeniach. – Nie zawsze jest możliwość, by w tym czasie rozpocząć zajęcia. Dlatego radzę, by zapisać się wtedy, kiedy ma się czas, ale najpóźniej pięć tygodni przed terminem porodu – mówi położna. Ile trwa nauka? Zwykle kurs w szkole rodzenia trwa pięć tygodni (dlatego to jest ostateczny termin na rozpoczęcie kursu), bywa że krócej lub dłużej – dwa, trzy miesiące. Spotkania odbywają się dwa albo trzy razy w tygodniu, czasem w weekend, i trwają około półtorej godziny. Na zajęcia można przychodzić samemu, ale najlepiej z ojcem dziecka. Bo szkoła rodzenia jest dla obojga rodziców. Oboje wiele się nauczą, reakcji nie tylko swoich, ale też partnera. – Przychodzą mocno przestraszeni... Mówią, że boją się porodu. Mija...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz