Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ciężarna
fotolia.com
Przygotowania do porodu

Przygotowanie do porodu: lekcja oddychania

Gdy się nauczysz prawidłowego oddychania, czas oczekiwania na dziecko będzie przyjemniejszy, a poród – mniej bolesny. Przeczytaj i zrób sobie trening oddychania we własnym domu!

Większość z nas oddycha zbyt płytko i za szybko. Czyli byle jak. Przez to nie dostarczamy organizmowi dostatecznej ilości tlenu, co z kolei spowalnia przemianę materii, powoduje znużenie. Często wystarczy kilka głębokich wdechów przy otwartym oknie i ciało się rozluźnia.

Oddychanie na nerwy i ból

Tylko w nocy oddychamy tak, jak trzeba: głęboko, miarowo i spokojnie. Napięcie znika, ciało funkcjonuje w naturalnym rytmie. Jeśli nauczysz się tak oddychać także w ciągu dnia, zdobędziesz energię, która pomoże ci pokonać wiele ciążowych dolegliwości: mdłości, bóle pleców, zadyszkę czy bezsenność. Będziesz bardziej zrelaksowana. I co najważniejsze: lepiej przygotujesz się do porodu i łatwiej go zniesiesz. Panowanie nad oddechem to najtańsza i najbezpieczniejsza forma łagodzenia bólu porodowego! Zdziwisz się, jak bardzo skuteczna.

Aby przekonać się, jaka cię czeka praca, usiądź prosto, odchyl przygarbione ramiona i nabierz jak najwięcej powietrza. Teraz je spokojnie wypuść. Powtórz 3 razy. Czy nie masz wrażenia, że pękła jakaś blokada i płuca w końcu pokazały, na co je stać?

Oddychaj tylko przeponą

Aby na stałe zmienić złe nawyki oddechowe, powinnaś nauczyć się oddychać przeponą. Jest to poziomo ustawiony mięsień, oddzielający klatkę piersiową od jamy brzusznej. Ćwiczenie najlepiej wykonuje się na siedząco, choć po nabraniu wprawy można, a nawet trzeba, ćwiczyć w każdej pozycji.

Usiądź wygodnie, opierając się o coś plecami. Połóż dłoń na przeponie (pośrodku tułowia, pod piersiami, nad pępkiem). Brzuch powinien w trakcie oddychania delikatnie unosić się i opadać. Weź głęboki wdech. Wyobraź sobie, że tlen dociera do najdalszych zakątków ciała – palców u stóp, koniuszków uszu. Przez lekko uchylone usta wypuszczaj powietrze, delektując się przyjemnym rozluźnieniem mięśni. Rób to spokojnie i powoli. Wydech powinien trwać prawie dwa razy dłużej niż wdech. Pilnuj, żeby klatka piersiowa pozostawała nieruchoma.

Rytm oddychania na lepszy poród

Z początku możesz mieć kłopoty z zachowaniem rytmu. To normalne, zwykle trudno się od razu przestawić. Dla ułatwienia wyobraź sobie, że przy wdechu wypinasz brzuch i napełniasz go powietrzem. W 3. trymestrze ciąży możesz po kilku takich ćwiczeniach poczuć gwałtowne ruchy dziecka. Nie obawiaj się, to mu nie szkodzi! Oddychanie przeponą rozluźnia mięśnie brzucha. Dzięki temu, gdy pojawią się porodowe skurcze, macica będzie miała więcej miejsca, co zmniejszy ból.

Jedyne, na co powinnaś uważać podczas ćwiczeń, to własne samopoczucie. Nie zaczynaj treningu oddechowego zaraz po posiłku. Możesz sobie w ten sposób zafundować zgagę lub mdłości. Skończ też od razu, jeżeli poczujesz zawroty głowy albo zaczniesz mieć „mroczki” przed oczami. To oznacza, że prawdopodobnie narzuciłaś swoim płucom za duże tempo. Najlepiej, gdy zrobisz 6-10 oddechów na minutę. Choć podczas porodu rytm oddychania i tak będziesz musiała dostosować do rytmu skurczów.
Systematyczne ćwiczenia oddechowe sprawią, że nauczysz się „na zawołanie” rozluźniać ciało, a samo oddychanie przeponą stanie się dla ciebie tak naturalne, że podczas porodu nie będziesz musiała o tym myśleć. To ważne, bo wiele mam przez emocje kompletnie traci głowę.

Oddychanie jest dobre dla ciebie i dla dziecka

Na sali porodowej przede wszystkim wsłuchaj się we własne ciało – organizm sam narzuci ci prawidłowe tempo oddychania. Przed nadchodzącym skurczem weź głęboki wdech. W miarę jego narastania oddychaj coraz szybciej i coraz płyciej, angażując tylko szczytowe partie płuc. Od czasu do czasu znów mocniej zaczerpnij powietrza. Kiedy czujesz, że macica się rozluźnia, zwalniaj tempo.

Kiedy skurcz minie, relaksuj się za pomocą powolniejszego oddychania. Zrób głęboki wdech nosem i spokojnie, miarowo zacznij „pracować” przeponą. Wydłużaj oddech, tak jakbyś chciała wraz z powietrzem wypuścić cały ból i napięcie. Pamiętaj, że kiedy „mądrze” oddychasz, dostarczasz tlenu również swemu dziecku. Ono też jest zmęczone wysiłkiem.   

Oddychanie w ciąży - relaks doskonały

Oto świetne ćwiczenie na czas ciąży, które warto powtarzać jak najczęściej. Prawidłowo wykonane trwa około 10 minut, a po jego wykonaniu ciało powinno się wydawać wyjątkowo ciężkie. To dowód, że udało ci się efektywnie zrelaksować.

• Połóż się na boku. Ugnij nogę w kolanie i umieść ją na poduszce. Głowę ułóż na jaśku. Zamknij oczy i skoncentruj się na oddechu.

• Wdychaj powietrze przez nos. Wypuszczaj je ustami. Z każdym wydechem rozluźniaj jedną część ciała – stopy, łydki, kolana, potem uda i tak dalej, aż dojdziesz do głowy.

• Wyobrażaj sobie, jak ucieka z nich napięcie. Nie śpiesz się. Pamiętaj o równym, głębokim oddychaniu.
 

Czytaj też: 

Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia – film

Skurcze porodowe
Panthermedia
Poród naturalny
Poród może boleć mniej
Poród boli – nie ma się co oszukiwać. Ale można zmniejszyć bóle porodowe, nawet jeśli nie zamierzasz wziąć znieczulenia. Sprawdź, co zrobić, byś na porodówce cierpiała jak najmniej.

Zaproś na poród kogoś bliskiego Może ci się wydawać, że to banalny sposób, ale istnieje szereg badań, z których wynika, że obecność bliskiej osoby przy rodzącej kobiecie, działa na nią uspokajająco i relaksująco. A w takim stanie znacznie łatwiej zapanować nad bólem. Odpowiednio oddychaj Najłatwiej prawidłowego oddychania nauczysz się, chodząc do szkoły rodzenia . Jeśli jest już na to za późno albo z jakiś względów nie możesz uczęszczać na zajęcia, wykorzystaj poniższe wskazówki. We wczesnej fazie porodu postaraj się oddychać w miarę normalnie. Potem spróbuj nabierać powietrze nosem, a wydychać ustami. Ten sposób oddychania możesz połączyć z myśleniem relaksacyjnym, np. wdycham energię, wydycham ból. Kiedy poczujesz, że głębokie oddechy przestają pomagać, w czasie skurczów oddychaj szybko, a wzrok staraj się skupić na jednym punkcie (to pomaga skoncentrować się). Skup się na relaksujących obrazach Wyobraź sobie szum fal, poranek nad morzem albo swoje malutkie dziecko w kołysce . Generalnie myśl o tym, co cię uspokaja. Wyobrażaj sobie szczegóły: skup się nie tylko na obrazie, ale także na zapachach, dźwiękach. Takie wizualizacje dobrze jest poćwiczyć jeszcze przed porodem, bo chodzi o to, by uzyskać jak największy stan skupienia. Pomoże on złagodzić ból. Poproś o masaż Poproś osobę, która towarzyszy ci przy porodzie, by pomiędzy skurczami masowała twoje skronie, skórę głowy, ramiona i pięty – w tych miejscach najczęściej gromadzi się napięcie. Podczas skurczów natomiast bardzo pomaga naciśnięcie grzbietem dłoni dolnej części pleców. Słuchaj muzyki Nagraj sobie wcześniej muzykę, która cię wycisza, uspokaja. Takie dźwięki podczas porodu pomogą ci się rozluźnić i ułatwią wyobrażanie sobie przyjemnych rzeczy. Weź kąpiel Jeśli masz możliwość, weź ciepłą kąpiel albo prysznic. Woda...

ciąża, kobieta, włosy, brzuch
© -Marcus- - Fotolia.com
Wygląd i samopoczucie
Jak oddychać w ciąży?
Wydaje się, że każdy człowiek opanował tę czynność perfekcyjnie, jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Ciąża to świetny okres, by nauczyć się oddychać we właściwy sposób.

Wydaje się, że każdy człowiek opanował tę czynność perfekcyjnie, jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Ciąża to świetny okres, by nauczyć się oddychać we właściwy sposób. Większość ludzi oddycha za płytko i za szybko. Przez to nie dostarcza organizmowi dostatecznej ilości tlenu, co z kolei spowalnia przemianę materii, powoduje zmęczenie, znużenie i ospałość. Jeśli czasami kłócisz się z mężem, to na pewno znasz to przykre wrażenie duszenia się z wściekłości. To właśnie kwestia powierzchownego oddychania. Wtedy często wystarczy kilka głębokich wdechów przy otwartym oknie i... złość przechodzi. Na nerwy i ból Tylko w nocy oddychamy tak jak trzeba: głęboko, miarowo i spokojnie. Całe napięcie znika, a ciało zaczyna funkcjonować w swoim naturalnym rytmie. Jeśli nauczysz się tak oddychać także w ciągu dnia, zdobędziesz energię, która pomoże Ci zwalczyć wiele ciążowych dolegliwości (takich jak mdłości, bóle pleców, zadyszka czy bezsenność). Będziesz bardziej pogodna i zrelaksowana. I co najważniejsze: lepiej przygotujesz się do porodu i łatwiej go zniesiesz. Panowanie nad oddechem to najtańsza, ale i najbezpieczniejsza forma łagodzenia bólu. Naprawdę zdziwisz się, jak bardzo skuteczna. Ćwiczenia oddechowe tylko z pozoru wydają się banalne. Aby przekonać się, jaka Cię czeka praca, usiądź prosto, odchyl przygarbione ramiona i nabierz jak najwięcej powietrza. Teraz je spokojnie wypuść. Powtórz trzy razy. Nie masz wrażenia, że pękła jakaś blokada i płuca w końcu pokazały, na co je stać? Gdzie jest przepona? Aby na stałe zmienić złe nawyki, musisz nauczyć się oddychać przeponą. To poziomo ustawiony mięsień oddzielający klatkę piersiową od jamy brzusznej. Ćwiczenie najlepiej wykonuje się na siedząco, choć po nabraniu wprawy można, a nawet trzeba, ćwiczyć w każdej pozycji. Usiądź więc wygodnie, opierając się o coś...

relaks w ciąży
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie
10 sposobów na relaks w ciąży + ćwiczenia relaksacyjne i medytacja dla ciężarnych
Relaks i odprężenie w ciąży są niezbędne dla zdrowia twojego, jak i dziecka. Przewlekły stres u przyszłej mamy może negatywnie wpływać na maleństwo. ​Relaksacja w ciąży jest skuteczną metodą walki z napięciem. Jest wiele sposobów na relaks w ciąży, np. masaż, słuchanie ulubionej muzyki lub różnego rodzaju ćwiczenia relaksacyjne.

Kobiety oczekujące dziecka nie powinny się denerwować, więc znalezienie czasu na relaks w ciąży jest bardzo ważne.  Przewlekły stres w ciąży  może wpłynąć negatywnie na dziecko - sprawić, że po urodzeniu będzie płaczliwe i częściej niż inne niemowlęta będzie ulewać. Psychologowie twierdzą, że dzieci zestresowanych mam częściej miewają kłopoty z koncentracją i trudności w nauce. To na pewno wystarczające argumenty, aby jak najszybciej zabrać się za relaksację. Spis treści: Relaksacja w ciąży - sposoby Ćwiczenia relaksacyjne w ciąży Relaksacja w ciąży - sposoby Relaksacja w ciąży to jedna z najskuteczniejszych metod walki ze stresem. Nauka relaksacji jest dobrym przygotowaniem do porodu. Podczas porodu mięśnie będą się automatycznie napinać w odpowiedzi na skurcze macicy. Jeśli będziesz wiedzieć, jak się rozluźnić , łatwiej zniesiesz ból, zachowasz spokój i zbyt szybko nie stracisz sił. Oto kilka sposobów, które pomogą wyciszyć się i zdystansować od codziennych problemów: Weź ciepły prysznic . Gdy polewasz wodą swoje ciało, wyobraź sobie, jak wraz z jej kroplami spływają z ciebie wszelkie stresy. Wybierz się do masażysty lub poproś tatę dziecka, by wymasował ci kark i plecy. Poproś kogoś bliskiego o rozmowę - wspólnie szybciej znajdziecie wyjście z problematycznej sytuacji, poza tym pomaga już samo wygadanie się przyjaciółce lub mężowi. Wybierz się do kina lub przeczytaj dobrą książkę - rób to, co cię najskuteczniej uspokaja. Posłuchaj ulubionej muzyki, to potrafi zdziałać „cuda”. Nie ma znaczenia, czy będzie to Mozart, czy kawałek z Pulp Fiction - ważne, żebyś czuła się przy niej dobrze. Śpiewanie też rozluźnia i poprawia nastrój ! Świetnie sprawdzi się też  playlista dla ciężarnej . Ubierz się tak, by było ci wygodnie, gdy usiądziesz lub...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz