Jak przygotować się do porodu
AdobeStock
Przygotowania do porodu

Jak bez stresu przygotować się do porodu?

Poród jest bez wątpienia jedną z najważniejszych chwil w życiu każdej kobiety, która tego doświadczyła. I wiąże się to nie tylko z faktem przyjścia na świat potomka, co zmienia nasze życie o 180 stopni, ale również z tym, że wydanie na świat dziecka z reguły nie jest ani łatwe ani przyjemne.

Kobiety w ciąży ze wszystkich stron słyszą tylko, czego nie wolno im robić i czego powinny unikać, a może warto byłoby dowiedzieć się, co mogą i powinny robić, aby właściwie przygotować się do porodu.

Przygotowanie mentalne

Przyszła mama może słuchać w nieskończoność złotych rad ciotek, sąsiadek i przyjaciółek, które już doświadczyły trudów porodu, jak to: szybko się zapomina, to nie takie straszne, wszystkie przez to przechodzą, i ty dasz radę… A i tak wszystko na marne. Z reguły jest przerażona i absolutnie nie wyobraża sobie, jak to naprawdę będzie wyglądać. Obawy zagłusza przygotowaniami do macierzyństwa, ucieka w pracę, odsuwa niepokojące myśli. Ale i tak dopada ją lęk przed bólem i trudami porodowymi.

Nie musi tak być. Przede wszystkim kobieta, w której ciele rozwija się nowy człowiek, powinna wsłuchać się w swój organizm i nawiązać kontakt mentalny ze swoim dzieckiem. To wpływa kojąco nie tylko na nią samą, lecz także na maleństwo, które już czuje i reaguje. Im bardziej akceptujemy nowe życie w sobie, tym łatwiej przyjdzie nam znieść trudy porodu. Zadbajmy o dobrą relację pomiędzy dwiema istotami w jednym ciele.

Myślenie pozytywne

To brzmi jak truizm! Ale sprawdza się w praktyce. Negatywne nastawienie do porodu obróci się przeciwko nam i sprawi, że sprawdzą się nasze najgorsze oczekiwania. Jeśli zaś myślimy o tym jako o pozytywnym wydarzeniu, które przyniesie nam radość, kochaną istotkę, bliskość i miłość matczyną, nasze ciało odpowie pozytywnie. Łatwiej będzie się nam rozluźnić, uspokoić, ciało zareaguje na nasze nastawienie emocjonalne w taki sposób, w jaki będziemy do niego podchodzić. Im bardziej pozytywne podejście, tym lepszy efekt.

Joga

Doskonałym pomysłem na przygotowanie się do porodu jest zadbanie o właściwą aktywność fizyczną. Bardzo dobrze sprawdza się w tej sytuacji joga, która zadba nie tylko o elastyczność naszego ciała, rozciągnięcie właściwych partii mięśni i dobrą kondycję, ale także nauczy prawidłowej techniki oddychania – niezwykle istotne w czasie porodu! Ponadto praktyka jogi uczy nas koncentracji, skupienia się na chwili obecnej, wyciszenia i kontroli nad ciałem. To ważne elementy, które z pewnością okażą się przydatne w trudnych chwilach na sali porodowej.

Homeopatia

Jeśli czujemy że, pomimo wszystko, ciągle brakuje nam spokoju i pewności, warto sięgnąć po leki homeopatyczne. Są one bezpieczne dla kobiet w ciąży i działają na różnych płaszczyznach. Pomagają poradzić sobie zarówno z fizycznymi dolegliwościami, jak i z niepokojem emocjonalnym. Jeśli przyszła mama odczuwa coraz silniejszy lęk, a niepewność przed zbliżającym się porodem wzmaga się z każdym dniem, zajmuje myśli i nie pozwala spokojnie zasnąć, potrzebny jej będzie lek Gelsemium sempervirens.  Oczywiście nie spowoduje on, że unikniemy nieuniknionego, ale wyciszy emocje i uspokoi lęki. Dzięki niemu poradzimy sobie z bezsennością i paraliżującym osłabieniem..

Czasem kobieta przed porodem wpada w huśtawkę emocjonalną, niepokój powoduje zmienne nastroje, skłonność do przechodzenia od płaczu do śmiechu lub krzyku, pobudzenie. Histeryczne zachowania i nieprzewidywalne reakcje dają się we znaki jej samej i całemu otoczeniu. Ma gulę w gardle, łzy w oczach, jest smutna lub zła. W takiej sytuacji pomocny będzie lek Ignatia amara. Wyciszy emocje, złagodzi niepokój i pomoże poradzić sobie z trudnym do zniesienia napięciem.

Zmienność nastrojów może być także wskazówką do podania leku Pulsatilla. Kobieta, która potrzebuje tego leku jest bardzo emocjonalna, łatwo płacze, martwi się drobiazgami i ogromnie potrzebuje wsparcia, pocieszenia i uwagi ze strony otoczenia. Kilka słów otuchy poprawia jej nastrój, a najlepiej pomaga wypłakanie się na pomocnym ramieniu.

Homeopatia bardzo przyda nam się również przed samym porodem. Takie leki jak Actaea racemosa i Caulophyllum thalictroides mogą ułatwić i przyspieszyć akcję porodową, uelastycznią i rozluźnią szyjkę macicy, uregulują siłę skurczów i zwiększą ich efektywność. Na szczególną uwagę zasługuje też lek Arnica montana, który pomoże zapobiec wszelkim urazom towarzyszącym akcji porodowej,  zmniejszy krwawienie, a – już po porodzie – wzmocni osłabioną i obolałą mamę.

Warto zażywać Arnikę jeszcze jakiś czas po porodzie – tak długo, aż wszelkie dolegliwości związane z urazem ustąpią. Lek ten działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciw krwawieniom, zatem pomoże młodej mamie zregenerować siły i szybko wrócić do formy. Jeśli natomiast doszło do cesarskiego cięcia i kobieta cierpi z powodu rany, pomocny będzie lek Staphysagria, który wspomaga gojenie się ran ciętych, przyspiesza zrastanie się tkanek i zapobiega komplikacjom. Najlepiej oba leki stosować razem, uzupełniają nawzajem swoje działanie.

Leki homeopatyczne powinny być stosowane pod kontrolą homeopaty, który zaleci ciężarnej odpowiedni specyfik, a w razie potrzeby dobierze kolejne leki w zależności od stanu pacjentki.

Dbaj o ciepło!

W czasie ciąży koniecznie trzeba dbać o zachowanie ciepła w ciele. W chłodne dni trzeba się ciepło ubierać, pamiętać o czapce, ciepłych skarpetach, nie siadać na zimnych powierzchniach i nie narażać się na przemarznięcie. Szczególnie należy dbać o ciepło okolic brzucha, macicy i nerek, co zapewnia prawidłowy rozwój dziecka, pomaga donosić ciążę bez problemu, a następnie przeżyć poród bez żadnych komplikacji.

Materiał powstał przy współpracy z Polskim Towarzystwem Homeopatii Klinicznej PTHK

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz