Ostatni dzwonek na dziecko?

Zanim w kalendarzu odhaczysz ostatnią miesiączkę (czyli menopauzę), czeka cię długi okres zwany premenopauzą. W tym czasie cykle miesiączkowe mogą trwać krótko albo nadzwyczaj długo. To także czas obniżonej płodności.
Zanim nastąpi menopauza czeka cię długi okres premenopauzy, czas obniżonej płodności
Premenopauza to nieodłączny etap życia każdej kobiety. Okres ten wiąże się ze stopniowym wyciszaniem czynności jajników i trwa aż do całkowitego ustania cykliczności w ich funkcjonowaniu. Premenopauza zaczyna się już po 35. urodzinach, a trwa do menopauzy, która występuje najczęściej między 45.–55. rokiem życia kobiety.

Premenopauza: przyczyny i objawy

Organizm kobiety, która skończyła 35. urodziny, powoli szykuje się do czekających go zmian hormonalnych. Objawem tych przygotować to m.in. coraz częstsze bezowulacyjne cykle miesiączkowe.  Bezowulacyjne, gdyż wraz z wiekiem zmniejsza się rezerwa jajnikowa, czyli ilość komórek jajowych zgromadzonych w jajnikach (potwierdza to badanie AMH).
 

Zobacz też: Kalendarz dni płodnych

Zanik owulacji ma wpływ na zmniejszenie poziomu progesteronu w organizmie, a to oznacza, że błona śluzowa w jamie macicy (endometrium), która w pierwszej fazie cyklu powiększa się, nie zostaje złuszczona w całości. Progesteron to hormon, którego zadaniem jest właśnie złuszczenie wyściółki macicy. Stąd zaburzenia w miesiączkowaniu, czyli krótsze i mniej obfite miesiączki lub odwrotnie – długie i obfite, nieregularne cykle miesiączkowe.
Redakcja poleca: Porady dietetyka dla par starających się o dziecko (film)
Jaki wpływ na płodność kobiety i mężczyzny ma codzienna dieta? Co powinny jeść a czego unikać pary starające się o dziecko? Radzi Julia Jaskowska, dietetyk z FertiMedica Centrum Wspierania Płodności. Zobacz film.

Przed menopauzą: czas obniżonej płodności

W okresie premenopuzy w jajnikach znajduje się mniejsza ilość pęcherzyków, dodatkowo są one oporne na działanie hormonu folikulotropowego (FSH), który pobudza dojrzewanie pęcherzyków Graafa i produkcję estrogenów (niski poziom estrogenów to kolejny objaw premenopauzy), a mimo to w czasie premenopauzy zauważamy śluz typu płodny. Jak to jest możliwe?
  Otóż słaby wzrost pęcherzyków przejawia się niskim poziomem estrogenów w krwi kobiety. Przysadka mózgowa zwiększa wydzielanie hormonu folikulotropowego (FSH), aby stymulować rozwój pęcherzyków, a komórki wzrastających pęcherzyków wydziela estrogen. Jego poziom może być na tyle wysoki, że zmylone gruczoły szyjki macicy zaczynają produkować śluz płodny.

Obniżona płodność, a jednak płodność

Następstwem obniżenia stężenia estrogenów we krwi jest krwawienie. W okresie premenopauzy krwawienia są zróżnicowane pod względem trwania i obfitości. Kobiety zaznaczające na wykresach wzrost i spadek temperatury powinny pamiętać o tym, że każde krwawienie w okresie przekwitania w fazie temperatur wyższych jest okresem uznawanym za płodny (w 2008 roku 1,5 proc. kobiet, które urodziły, były w wieku 40–41 lat – przeczytaj o później ciąży).

Zobacz też:

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Od miłości wszystko się zaczyna

Przygotuj się do ciąży