Czy można zajść w ciąże w trakcie menopauzy?

Tak, to jest możliwe, chociaż zależy od kilku czynników. Zobacz jakich.
menopauza a ciąża
fot. Adobe Stock
Chociaż menopauza oznacza ostateczne pożegnanie się kobiety ze swoją płodnością, to jednak jest to proces rozłożony w czasie. A wtedy wiele może się wydarzyć, łącznie z zajściem w ciążę. Często nieplanowaną, będącą pełnym zaskoczeniem dla kobiety i jej partnera. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy!

Premenopauza, czyli początek menopauzy

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia menopauza to "ostateczne ustanie miesiączkowania, po którym przez rok nie wystąpiło już żadne krwawienie". Nazywana jest także przekwitanie lub klimakterium.

W terminologii medycznej menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, ale potocznie nazwą tą określa się cały okres klimakterium, w którym dochodzi do wygasania funkcji jajników i ustania płodności kobiety.

Z reguły menopauza przebiega u kobiet w przedziale wiekowym 45-55 lat, zaś poprzedza ją okres tzw. premenopauzy. Charakteryzuje się on sporym wahnięciami w funkcjonowaniu organizmu kobiety, w tym przede wszystkim jej płodności. I to właśnie w tym czasie organizm kobiety jest wciąż zdolny do zapłodnienia.
Redakcja poleca: Polki zwlekają z macierzyństwem – film
Marzenia o powiększeniu rodziny kobiety realizują coraz później, ponieważ wcześniej szukają poczucia bezpieczeństwa. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, liczba pań, które urodziły pierwsze dziecko, mając 35–39 lat, wzrosła w ciągu ostatnich lat o 70%.

Premenopauza: objawy oraz cykle bezowulacyjne

Premenopuza może zacząć się już po ukończeniu 35 roku życia i trwać aż do całkowitego ustania funkcjonowania jajników kobiety. Towarzyszy jej wiele bardzo dokuczliwych dla kobiet objawów, takich jak m.in.:
 • nieregularne cykle miesiączkowe;
 • plamienia między miesiączkami;
 • krótkie i skąpe okresy lub na odwrót – długie i bardzo obfite;
 • uderzenia gorąca;
 • wahania nastroju;
 • skłonność do depresji.

Aby kobieta mogła zajść w ciążę, musi mieć owulację, podczas której uwalnia się komórka jajowa gotowa do zapłodnienia. Tymczasem w okresie premenopauzy kobieta ma coraz częściej cykle miesięczne bezowulacyjne.

Dzieje się tak dlatego, ponieważ zmniejsza się w jej organizmie tzw. rezerwa jajnikowa, czyli ilość komórek jajowych zgromadzonych w jajnikach (potwierdza to badanie AMH).
W okresie około menopauzalnym kobieta może zajść w ciążę, po menopauzie już nie. Jeżeli w czasie nieregularnych cykli miesiączkowych krwawienie nie wystąpi dłużej niż 2 miesiące, może to oznaczać ciążę.

Przed menopauzą: obniżona płodność, a jednak płodność

W okresie premenopuzy w jajnikach znajduje się mniejsza ilość pęcherzyków, które dodatkowo są bardziej odporne na działanie hormonu folikulotropowego (FSH), który pobudza dojrzewanie pęcherzyków Graafa i produkcję estrogenów.

W związku z tym przysadka mózgowa zwiększa wydzielanie hormonu FSH, aby stymulować rozwój pęcherzyków, w efekcie czego komórki wzrastających pęcherzyków wydzielają estrogen. Jest go na tyle dużo, że gruczoły szyjki macicy zaczynają produkować śluz płodny.

Śluz płodny to jeden z tych czynników, które bardzo sprzyjają zapłodnieniu. Jest on "przyjazny" dla plemników, dzięki czemu mają one większą szansę szybko pokonać dystans dzielący je od komórki jajowej.

Zobacz też: Kalendarz dni płodnych

Po 40. szanse na dziecko drastycznie maleją

Po czterdziestym roku życia znacznie maleje możliwość zajścia w ciążę. Zaledwie u 10 proc. kobiet może dojść do zapłodnienia w sposób naturalny. Aby określić szanse na naturalne zapłodnienie, należy wykonać badanie:
 • hormonu AMH;
 • hormonu FSH, jest odpowiedzialny za cykle owulacyjne oraz płodność;
 • hormonu HCG.

Badania te pozwalają określić ilość komórek jajowych w organizmie kobiety. Badanie AMH to także informacja dla każdej kobiety o tym, jak długo może jeszcze odwlekać decyzję o ciąży lub czy w ogóle może w okresie menopauzy w nią zajść. Badania pokazują, że 2/3 kobiet w wieku od 40 do 44 lat ma owulacyjne cykle.
Spadek płodności to stopniowy proces. Ostatecznie szansa na zajście w ciąże wygasa dopiero w momencie ostatecznej menopauzy. To sytuacja, gdy po ostatniej miesiączce, przez rok nie pojawia się już krwawienie. Wówczas niemożliwe staje się zapłodnienie i zajście w ciążę.

Menopauza a zajście w ciążę

Jeżeli kobieta chce mieć pewność, że w okresie przekwitania nie przydarzy się jej niechciana ciąża, powinny się zabezpieczyć i stosować środki antykoncepcyjne. Niestety brak krwawienia miesiączkowego przez 2–3 miesiące w wieku menopauzalnym bardzo często mylnie uznawany jest przez kobiety za sygnał niepłodności. Rezygnują one wówczas antykoncepcji.

Warto pamiętać, że ciąża u kobiety po 45 roku życia jest niebezpieczna nie tylko dla niej samej, ale niesie także zwiększone ryzyko:
 • powikłań ciąży - poronienia, przedwczesnego porodu, wystąpienia stanu przedrzucawkowego;
 • nieprawidłowości genetycznych u dziecka, występowania chorób lub wad wrodzonych.
Ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa wzrasta wraz z wiekiem matki. W przypadku matki 20-letniej wynosi ono 1 do 10000, w przypadku matki 35-letniej 3 na 1000, a w przypadku kobiety 40-letniej 1 na 100 przypadków.

Pamiętaj! Rezygnacja z antykoncepcji w okresie przekwitania, gdy kobieta jest w dalszym ciągu aktywna seksualnie, niesie za sobą realne ryzyko zajścia w ciążę.

 


 

Ocena (8 ocen)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Co ty wiesz o niepłodności?

Życie seksualne