menopauza a ciąża
fot. Adobe Stock

Czy można zajść w ciąże w trakcie menopauzy?

Tak, to jest możliwe, chociaż zależy od kilku czynników. Zobacz jakich.
Tatiana Audycka-Szatrawska
menopauza a ciąża
fot. Adobe Stock
Chociaż menopauza oznacza ostateczne pożegnanie się kobiety ze swoją płodnością, to jednak jest to proces rozłożony w czasie. A wtedy wiele może się wydarzyć, łącznie z zajściem w ciążę. Często nieplanowaną, będącą pełnym zaskoczeniem dla kobiety i jej partnera. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy!

Premenopauza, czyli początek menopauzy

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia menopauza to "ostateczne ustanie miesiączkowania, po którym przez rok nie wystąpiło już żadne krwawienie". Nazywana jest także przekwitanie lub klimakterium.

W terminologii medycznej menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, ale potocznie nazwą tą określa się cały okres klimakterium, w którym dochodzi do wygasania funkcji jajników i ustania płodności kobiety.

Z reguły menopauza przebiega u kobiet w przedziale wiekowym 45-55 lat, zaś poprzedza ją okres tzw. premenopauzy. Charakteryzuje się on sporym wahnięciami w funkcjonowaniu organizmu kobiety, w tym przede wszystkim jej płodności. I to właśnie w tym czasie organizm kobiety jest wciąż zdolny do zapłodnienia.
Redakcja poleca: Ciąża po 40. to ciąża wysokiego ryzyka. Dlaczego? [WIDEO]
Ciąża po 40. niesie większe ryzyko zatrucia ciążowego i cukrzycy ciążowej. Nie jest łatwo w nią zajść – okazuje się, że tylko u 10 proc. kobiet może dojść do naturalnego zapłodnienia. Mimo wszystko zmiana stylu życia doprowadziła do tego, że coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog położnik, wymienia wady i zalety ciąży po 40.

Premenopauza: objawy oraz cykle bezowulacyjne

Premenopuza może zacząć się już po ukończeniu 35 roku życia i trwać aż do całkowitego ustania funkcjonowania jajników kobiety. Towarzyszy jej wiele bardzo dokuczliwych dla kobiet objawów, takich jak m.in.:
 • nieregularne cykle miesiączkowe;
 • plamienia między miesiączkami;
 • krótkie i skąpe okresy lub na odwrót – długie i bardzo obfite;
 • uderzenia gorąca;
 • wahania nastroju;
 • skłonność do depresji.

Aby kobieta mogła zajść w ciążę, musi mieć owulację, podczas której uwalnia się komórka jajowa gotowa do zapłodnienia. Tymczasem w okresie premenopauzy kobieta ma coraz częściej cykle miesięczne bezowulacyjne.

Dzieje się tak dlatego, ponieważ zmniejsza się w jej organizmie tzw. rezerwa jajnikowa, czyli ilość komórek jajowych zgromadzonych w jajnikach (potwierdza to badanie AMH).
W okresie około menopauzalnym kobieta może zajść w ciążę, po menopauzie już nie. Jeżeli w czasie nieregularnych cykli miesiączkowych krwawienie nie wystąpi dłużej niż 2 miesiące, może to oznaczać ciążę.

Przed menopauzą: obniżona płodność, a jednak płodność

W okresie premenopuzy w jajnikach znajduje się mniejsza ilość pęcherzyków, które dodatkowo są bardziej odporne na działanie hormonu folikulotropowego (FSH), który pobudza dojrzewanie pęcherzyków Graafa i produkcję estrogenów.

W związku z tym przysadka mózgowa zwiększa wydzielanie hormonu FSH, aby stymulować rozwój pęcherzyków, w efekcie czego komórki wzrastających pęcherzyków wydzielają estrogen. Jest go na tyle dużo, że gruczoły szyjki macicy zaczynają produkować śluz płodny.

Śluz płodny to jeden z tych czynników, które bardzo sprzyjają zapłodnieniu. Jest on "przyjazny" dla plemników, dzięki czemu mają one większą szansę szybko pokonać dystans dzielący je od komórki jajowej.

Zobacz też: Kalendarz dni płodnych

Po 40. szanse na dziecko drastycznie maleją

Po czterdziestym roku życia znacznie maleje możliwość zajścia w ciążę. Zaledwie u 10 proc. kobiet może dojść do zapłodnienia w sposób naturalny. Aby określić szanse na naturalne zapłodnienie, należy wykonać badanie:
 • hormonu AMH;
 • hormonu FSH, jest odpowiedzialny za cykle owulacyjne oraz płodność;
 • hormonu HCG.

Badania te pozwalają określić ilość komórek jajowych w organizmie kobiety. Badanie AMH to także informacja dla każdej kobiety o tym, jak długo może jeszcze odwlekać decyzję o ciąży lub czy w ogóle może w okresie menopauzy w nią zajść. Badania pokazują, że 2/3 kobiet w wieku od 40 do 44 lat ma owulacyjne cykle.
Spadek płodności to stopniowy proces. Ostatecznie szansa na zajście w ciąże wygasa dopiero w momencie ostatecznej menopauzy. To sytuacja, gdy po ostatniej miesiączce, przez rok nie pojawia się już krwawienie. Wówczas niemożliwe staje się zapłodnienie i zajście w ciążę.

Menopauza a zajście w ciążę

Jeżeli kobieta chce mieć pewność, że w okresie przekwitania nie przydarzy się jej niechciana ciąża, powinny się zabezpieczyć i stosować środki antykoncepcyjne. Niestety brak krwawienia miesiączkowego przez 2–3 miesiące w wieku menopauzalnym bardzo często mylnie uznawany jest przez kobiety za sygnał niepłodności. Rezygnują one wówczas antykoncepcji.

Warto pamiętać, że ciąża u kobiety po 45 roku życia jest niebezpieczna nie tylko dla niej samej, ale niesie także zwiększone ryzyko:
 • powikłań ciąży - poronienia, przedwczesnego porodu, wystąpienia stanu przedrzucawkowego;
 • nieprawidłowości genetycznych u dziecka, występowania chorób lub wad wrodzonych.
Ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa wzrasta wraz z wiekiem matki. W przypadku matki 20-letniej wynosi ono 1 do 10000, w przypadku matki 35-letniej 3 na 1000, a w przypadku kobiety 40-letniej 1 na 100 przypadków.

Pamiętaj! Rezygnacja z antykoncepcji w okresie przekwitania, gdy kobieta jest w dalszym ciągu aktywna seksualnie, niesie za sobą realne ryzyko zajścia w ciążę.

  [content:0_17934,0_16245,0_9876,0_13883:CMNews]


 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 16 głosy

Zobacz także

Popularne tematy