Reklama

USG przezciemiączkowe jest wykonywane tylko u noworodków i niemowląt, ponieważ właśnie u najmłodszych ciemiączko przednie nie zdążyło jeszcze skostnieć. Dzięki temu też fale ultradźwiękowe mogą przez nie przepłynąć. USG przezciemiączkowe, czyli ultrasonograficzne badanie głowy, wykonuje się w sytuacjach, kiedy podejrzewa się u niemowlęcia różnego rodzaju problemy neurologiczne. Jest to USG głowy szczególnie często wykonywane wcześniakom, u których organizmy są jeszcze niedojrzałe i nieprzystosowane do samodzielnego funkcjonowania.
USG przezciemiączkowe bardzo często wykonuje się też profilaktycznie, po to, aby wykluczyć zagrożenia zdrowia i życia dziecka.

Reklama

USG przezciemiączkowe: co wykrywa?

USG przezciemiączkowe pozwala wykryć wodogłowie, guzy mózgu, wszelkie powikłania po zapaleniu opon mózgowych u noworodka, a także krwawienia wewnątrz mózgu. USG główki niemowlaka pozwala także ocenić ciśnienie wewnątrzczaszkowe oraz funkcjonowanie naczyń wewnątrz mózgu dziecka.

USG przezciemiączkowe: do kiedy?

Pamiętaj, że USG przezciemiączkowe wykonuje się, dopóki kości czaszki dziecka całkowicie nie zesztywnieją. Ciemiączko przednie zarasta między 10 a 19 miesiącem życia dziecka. Jeśli kości będą twarde, jest to znak, że na przezciemiączkowe USG główki niemowlaka jest już zbyt późno.

Czy porażenie mózgowe można wykryć na USG?

USG przezciemiączkowe pozwala wykryć porażenie mózgowe, niemniej jednak jest traktowane przez specjalistów jako badanie dodatkowe — podobnie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Porażenie mózgowe wykrywa się przede wszystkim na podstawie wywiadu i danych z okresu ciąży, porodu, okresu okołoporodowego, pierwszych miesięcy życia oraz obserwacji rozwoju dziecka. Aby rozpoznać porażenie mózgowe, potrzebne jest także badanie neurologiczne. Ustalenie rozpoznania należy do lekarza neurologa oraz innych, współpracujących z nim specjalistów.

Wskazania do wykonania USG głowy dziecka

Najczęstszymi wskazaniami do wykonania USG głowy noworodka są:

  • obniżone napięcie mózgowe
  • niski hematokryt we krwi
  • cukrzyca ciążowa u matki
  • wady wrodzone
  • dystrofia płodu
  • zaburzenia oddychania
  • przedwczesne odklejanie się łożyska
  • nadciśnienie śródczaszkowe
  • podejrzenie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych
  • zakażenia wewnątrzmaciczne
  • nieprawidłowe pomiary antropometryczne

Przebieg USG przezciemiączkowego

USG przezciemiączkowe jest podobne do innych badań ultrasonograficznych. Do główki dziecka przykłada się głowicę, która emituje fale ultradźwiękowe. Główka dziecka smaruje się specjalnym żelem, dzięki któremu głowica lepiej przylega do skóry, a fale ultradźwiękowe nie ulegają zniekształceniom. Warto wiedzieć, że rodzice mogą być obecni przy dziecku przez cały czas trwania badania. Wizyta lekarska trwa w tym przypadku zwykle od 20 do 40 minut.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama