Nie każdy rodzic jest zwolennikiem leżakowania w przedszkolu, a zwłaszcza ten, który ma dziecko, które już odzwyczaiło się od drzemek w ciągu dnia. Jednak w młodszych grupach przedszkolnych bardzo często leżakowanie jest stałym punktem w planie każdego dnia.

Reklama

Ma ono tyle samo zwolenników, co przeciwników, zarówno wśród dzieci, jak i ich rodziców. W niektórych przedszkolach maluchy przebierają się na leżakowanie w piżamki i w nich kładą się na leżaczkach. W innych placówkach leżakowanie polega na kładzeniu się na rozłożonej na podłodze macie z poduszką i kocykiem. Sprawdź, po co dzieci leżakują i czy muszą to robić obowiązkowo.

Spis treści:

Leżakowanie w przedszkolu – cele

Leżakowanie w przedszkolu to przerwa w zajęciach dydaktycznych, która znajduje się w planie dnia najmłodszych grup wiekowych. Jest to przerwa przeznaczona na wypoczynek, która przygotowuje dziecko do aktywnego udziału w kolejnej porcji zajęć dydaktycznych i ruchowych.

Leżakowanie uwzględnia potrzeby rozwojowe dzieci, które w przedszkolu spędzają czas bardziej intensywnie niż w domu. W przedszkolu zwykle panuje nieustanny gwar. Podczas leżakowania jest cicho i spokojnie, co daje dziecku szansę na wypoczynek od aktywności fizycznej i intelektualnej, ale również od hałasu. Wiele dzieci podczas leżakowania zasypia, co jest bardzo korzystne. Odpowiednia ilość snu jest dla dzieci, zwłaszcza młodszych, bardzo ważna. Pozwala im się lepiej rozwijać fizycznie i intelektualnie.

Zobacz także

Czy leżakowanie w przedszkolu jest obowiązkowe?

Jeśli leżakowanie jest wpisane w statucie przedszkola, to należy uznać je za obowiązkowe. Nie każde dziecko musi jednak leżakować. Aby zwolnić dziecko z obowiązku leżakowania, należy złożyć prośbę do dyrekcji placówki. Zanim to zrobimy, warto jednak wziąć pod uwagę, że nawet dzieci nieprzyzwyczajone wcześniej do drzemki w ciągu dnia, w przedszkolu mogą bez problemu zasypiać razem z innymi dziećmi.

Zwalnianie dziecka z leżakowania może też sprawić, że pozostałym dzieciom trudniej będzie się wyciszyć i usnąć, jeśli część przedszkolaków w tym czasie będzie hałasować przy zabawie. Zanim rodzic wystąpi o zwolnienie dziecka z leżakowania powinien dobrze przemyśleć swoją decyzję.

Leżakowanie w przedszkolu – przepisy

Obecność leżakowania w planie dnia przedszkolaków nie jest zapisana w prawie oświatowym. Oznacza to, że każde przedszkole ustala własne zasady w tym zakresie – może ustalić leżakowanie trwające 2,5 godziny albo z niego zrezygnować. Nie ma obowiązku organizowania takiego wypoczynku.

Przepisy nie regulują też, do jakiego wieku dzieci mają leżakować. To również leży w gestii dyrektora placówki i to on ustala, które grupy będą leżakować, a które nie mają leżakowania w planie dnia. Ramowy rozkład dnia, uwzględniający m. in. leżakowanie, powinien być zawarty w statucie przedszkola.

Leżakowanie zwykle obejmuje dzieci z młodszych grup (regularne leżakowanie rozpoczyna się zwykle po okresie adaptacji w przedszkolu). Ale możliwe jest też, aby leżakowało dziecko starsze, np. 5-latek, którego grupa już nie leżakuje. W takim przypadku potrzebne jest wystąpienie z prośbą do dyrekcji o umożliwienie dziecku leżakowania.

Leżakowanie w przedszkolu – ile trwa?

Czas leżakowania w przedszkolu zależy od placówki. Średnio trwa ok. 2 godzin. W części placówek nieco krócej (nawet tylko 45 minut), w innych nawet 2,5 godziny.

Przygotowania do leżakowania zazwyczaj zaczynają się ok. 12:30. Dziecko jest już po części zajęć i po obfitszym posiłku. Wtedy przychodzi czas na mycie zębów i przebieranie się w piżamkę do leżakowania. Najczęściej ok. godz. 15:00 dzieci kończą leżakowanie, aby wziąć udział w kolejnych zajęciach.

Źródło: gov.pl

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama