Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Przedszkole integracyjne to placówka dla dzieci zdrowych, jak i dla tych, które mają różnego rodzaju trudności rozwojowe. Wszystkie maluchy spędzają tam czas razem i często wspólnie biorą udział w zajęciach ze specjalistami. Wbrew pozorom przedszkole integracyjne przygotowuje do nauki w szkole równie dobrze jak przedszkole ogólnodostępne. Wyjaśniamy, jaki program realizują przedszkola integracyjne i jakie zajęcia oferują dzieciom.
- Magdalena Drab
Do przedszkoli integracyjnych chodzą dzieci w pełni zdrowe wspólnie z maluchami, które mają różnego typu niepełnosprawności bądź zaburzenia rozwojowe. Grupy są tam mniejsze (do 15 dzieci, z czego tylko kilkoro maluchów może mieć kłopoty zdrowotne). Opłaty za przedszkola integracyjne są podobne jak w placówkach publicznych. Rekrutacja do przedszkola integracyjnego jest podobna jak do innych przedszkoli.
Dla kogo jest przedszkole integracyjne?
Przedszkola integracyjne przeznaczone są dla wszystkich dzieci – tych w normie rozwojowej oraz tych z trudnościami rozwojowymi. Do przedszkola integracyjnego oprócz dzieci całkiem zdrowych mogą więc chodzić dzieci z niepełnosprawnościami – ruchowymi i intelektualnymi czy zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Ważne: przedszkole integracyjne to nie to samo co przedszkole terapeutyczne. To drugie przeznaczone jest tylko dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Rodzaje przedszkoli są naprawdę bardzo różne, ale dla dzieci zdrowych przedszkole integracyjne to wprost wymarzona szkoła tolerancji i empatii. Z kolei dla maluchów niepełnosprawnych to doskonała możliwość kontaktów z innymi dziećmi, a co za tym idzie – możliwość zdobywania większych zdolności społecznych, szybsza nauka (bo naprawdę nie ma jak dobry przykład kolegi).
Ważne: przedszkola integracyjne przyjmują dzieci rozwijające się prawidłowo oraz te z trudnościami. Pamiętaj jednak, że w placówkach ogólnodostępnych też nierzadko spotykają się dzieci zdrowe z dziećmi, których rozwój jest zaburzony.
Przedszkole integracyjne: program
Przedszkola integracyjne realizują program edukacyjny zgodny z podstawą programową ustaloną przez MEiN. Nie ma więc obaw, że dziecko w przedszkolu integracyjnym nie zostanie dobrze przygotowane do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
Ponadto w przedszkolu integracyjnym maluchy, oprócz podstawowych, ogólnorozwojowych zajęć, mają więcej spotkań ze specjalistami (np. psychologiem, logopedą, rehabilitantem). Praca z grupą dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb podopiecznych. Dzieci niejako mimochodem dowiadują się, że niepełnosprawność to nie przeszkoda, uczą się akceptować inność. To nie teoretyczna nauka, a praktyczne życie.
Uwaga: przedszkole integracyjne (podobnie jak przedszkole ogólnodostępne), przyjmując dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, musi przygotować roczny plan pracy terapeutycznej (IPET – Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny).
Co wyróżnia przedszkole integracyjne?
- kameralne grupy (każde dziecko może liczyć na indywidualne podejście);
- kilku nauczycieli w każdej grupie;
- stała opieka specjalistów (np. logopedy, psychologa, pedagoga specjalnego, fizjoterapeuty, terapeuty integracji sensorycznej);
- dużo zajęć ze specjalistami (np. z psychologiem, dogoterapeutą).
Ważne: zarówno przedszkole integracyjne, jak i ogólnodostępne może przyjąć dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Warto jednak pamiętać, że przedszkola integracyjne (bądź przedszkola z oddziałami integracyjnymi) mają zazwyczaj większe możliwości oraz doświadczenie w udzielaniu wsparcia i organizowaniu zajęć czy konsultacji dla takich dzieci i ich rodziców.
Przedszkola integracyjne funkcjonują w całym kraju, nie tylko w dużych miastach, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, ale i w mniejszych miejscowościach.
Zobacz też: