Wyprawka do przedszkola, zwłaszcza w państwowych placówkach, bywa naprawdę bogata: pościel na leżakowanie (kocyk/kołderka i poduszka, plus poszewki), przybory toaletowe, ubranka na zmianę i długa lista artykułów papierniczych. Wyprawkę do przedszkola przygotowuje się raz w roku, na początku września. Sprawdź, co powinno znaleźć się na liście zakupów, wydrukuj ją lub ściągnij na telefon.

Reklama

Spis treści:

Wyprawka do przedszkola: ubrania i przybory higieniczne

Wyprawka do przedszkola to poważna sprawa i zwykle spore zakupy. Poniżej podpowiadamy, co trzeba kupić dla dziecka do przedszkola, a z czym lepiej się wstrzymać i dopytać o szczegóły w placówce. Niewykluczone, że listę z wyprawką znajdziesz na stronie internetowej przedszkola.

Niezbędne w wyprawce przedszkolaka są:

  • Komplet pościeli (choć niektóre przedszkola zapewniają dzieciom koce, poszewki i leżaki).
  • Piżama. Nawet jeśli twoje dziecko lubi drzemki w tym, w czym chodzi, przebieranie się w piżamę to ważny element nauki ubierania, higieny i odróżniania czasu przeznaczonego na sen. Piżamką do przedszkola może być T-shirt i spodenki lub legginsy.
  • Szczoteczka do zębów w opakowaniu, pasta do zębów, kubek (można z tym zaczekać i uzgodnić z przedszkolem, czy na pewno będą potrzebne).
  • Komplet ubrań na zmianę, czyli: spódnica na gumkę/spodnie, majtki, skarpetki, ewentualnie rajstopki lub legginsy, T-shirt z krótkim i długim rękawem, rozpinana bluza lub sweter. Najważniejsze: wszystkie ubrania muszą być łatwe do samodzielnego zakładania i zdejmowania.
  • Kapcie na zmianę – wygodne, takie by maluch mógł je sam założyć i zdjąć, oddychające, z gumową podeszwą, trzymające stabilnie stopę dziecka i chroniące przed urazami. Niektóre przedszkola wymagają, by podeszwa była jasna.
  • Chusteczki higieniczne i ręczniki papierowe — w przedszkolach prywatnych raczej niewymagane, w przedszkolach publicznych często znajdują się na liście zakupów w ramach wyprawki,
  • Zapas pieluch i chusteczek nawilżanych – najczęściej wymaga się od dzieci rozpoczynających przedszkole umiejętności korzystania z nocnika (lub sedesu z nakładką), jednak w przypadku grup żłobkowych lub w grupie 3 latków zapas pieluszek może okazać się niezbędny...

Wyprawka do przedszkola: przybory plastyczne

Teoretycznie przedszkole publiczne jest bezpłatne i nie może żądać od rodziców kupna artykułów papierniczych (a jedynie przybory higieniczne), ale... Tu wiele zależy od poszczególnych placówek. O ile przedszkola prywatne zapewniają artykuły papiernicze w ramach czesnego, to na liście zakupów do przedszkola publicznego często znajdują się takie rzeczy jak:

Zobacz także
  • tekturowa teczka A4 na gumkę lub segregator (na prace dziecka);
  • blok techniczny –​ biały i kolorowy;
  • blok rysunkowy –​ biały i kolorowy;
  • bibuła –​ 3-4 kolory;
  • klej w sztyfcie, klej szkolny (czasami typu vikol);
  • farby plakatowe i farby akwarelowe;
  • zestaw pędzli;
  • kredki ołówkowe;
  • kredki świecowe;
  • mazaki;
  • plastelina;
  • nożyczki;
  • piórnik;
  • papier typu ksero do wydrukowania różnych zadań czy kolorowanek.

Karty pracy dla przedszkolaka

Podręczniki w przedszkolu nie są obowiązkowe, ale od tej reguły jest bardzo dużo wyjątków. W zależności od przedszkola (a nawet od w zależności od grupy w jednym przedszkolu) dzieci korzystają z kart pracy lub... nie. O ile jedni rodzice ustalają, że grupa ich dzieci będzie korzystać z kserówek, to rodzice w innej grupie decydują się na kupno kart pracy i podręczników. Ich koszt uzależniony jest od wydawnictwa.

    Wyprawka do przedszkola: zabawki

    Świetnym pomysłem jest dołączenie do podstawowej wyprawki, która zawiera głównie artykuły szkolne, czegoś, co pomoże dziecku oswoić się z nową sytuacją. Może to być ulubiona zabawka do przedszkola czy jakaś nowa maskotka –​ może symbolizować nowy etap w życiu malucha i towarzyszyć mu jako wsparcie w nowym miejscu. To element nauki samodzielności, a także poniekąd ułatwienie pracy paniom w przedszkolu. Dzięki niemu będą mogły jakoś zacząć rozmowę z maluchem, np. na temat wspomnianej zabawki.

    Uwaga! Niektóre przedszkola nie pozwalają na przynoszenie własnych zabawek, dlatego upewnij się w placówce swojego dziecka, jakie obowiązują tam zasady.

    Wyprawka do przedszkola: jak oznaczyć rzeczy dziecka?

    Nauczycielki w przedszkolu na pewno nie będą w stanie zapamiętać, czy fioletowa szczoteczka do zębów należy do Jasia, czy do Lenki. Możesz się też spotkać z sytuacją, że w przedszkolnej szatni będą koło siebie wisiały takie same worki na kapcie czy nawet takie same kapcie do przedszkola dla dziecka. Dlatego warto podpisać rzeczy dziecka, naszyć lub nakleić na nie jakiś charakterystyczny znaczek i nauczyć malucha, że jego rzeczy mają taki znak/napis.

    Jak podpisywać rzeczy dziecka do przedszkola?

    Wszystkie ubranka na wszywkach i metkach lub po prostu bezpośrednio na materiale można oznaczyć inicjałami albo imieniem i pierwszą literą nazwiska dziecka. Naklejki lub rysunki może są miłe dla malucha, ale nie zawsze pomogą szybko i prawidłowo zidentyfikować paniom daną rzecz. Nawet worki na kapcie oraz same kapcie można tak podpisać.

    Do oznaczania rzeczy dziecka najlepiej nadają się specjalne niezmywalne markery: do tkanin oraz permanentny –​ do pisania po śliskiej powierzchni. Wszelkie inne metody są bardzo pracochłonne, nietrwałe lub zbyt drogie. Wodoodpornym markerem podpiszesz nawet kalosze, parasol, kubek czy hulajnogę dziecka.

    Wyprawka do przedszkola do druku

    Kliknij w obrazek i wydrukuj listę rzeczy niezbędnych do przedszkola. Możesz też zapisać listę z wyprawką w telefonie, by o niczym nie zapomnieć podczas zakupów.

    Wyprawka do przedszkola: pełna lista do druku
    Elena Grikurova-Wojnowska/MTJ

      Zobacz też:

      Reklama
      Reklama
      Reklama
      Reklama