Zawieszenie w prawach ucznia: co oznacza, czym skutkuje i jak się odwołać? + przepisy
Zawieszenie w prawach ucznia to jedna z najsurowszych kar, jakie grożą uczniowi za złamanie zasad zapisanych w szkolnym statucie. Zawieszony uczeń zostaje pozbawiony licznych przywilejów, jednak wciąż może uczestniczyć w lekcjach.
Za złamanie zasad zapisanych w szkolnym statucie uczniom wymierza się różne kary – zawieszenie w prawach ucznia jest jedną z tych dotkliwszych. Co w praktyce oznacza zawieszenie w prawach ucznia i czym skutkuje? Wyjaśniamy.
Zawieszenie w prawach ucznia: przepisy
W każdej szkole obowiązuje zbiór zasad regulujących prawa i obowiązki ucznia. Za złamanie szkolnego regulaminu grożą kary. To, jakie uczeń poniesie konsekwencje, zależy przede wszystkim od tego, jakie było jego przewinienie. W najlepszym wypadku uczeń otrzymuje ustne upomnienie, naganę (również udzieloną publicznie) od dyrektora szkoły lub uwagę do dzienniczka, w najgorszym – zostaje on skreślony z listy uczniów danej szkoły. Rozwiązaniem pomiędzy jest zawieszenie w prawach ucznia. Mówi o tym ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59) - art. 98 ust. 1 pkt 19.
Dzieci w Polsce mają prawny obowiązek nauki. Zgodnie z art. 35 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. dotyczy on dzieci od 7 do 18 roku życia (czyli do osiągnięcia pełnoletności).
Zawieszenie w prawach ucznia: co to oznacza?
Zawieszenie w prawach ucznia oznacza odebranie uczniowi przywilejów wynikających z uczęszczania do danej placówki edukacyjnej. By do tego doszło, uczeń musi złamać zasady panujące w statucie szkolnym.
- Zawieszonym w prawach ucznia można być przez lekceważenie obowiązków szkolnych i/lub gdy dziecko notorycznie jest nieprzygotowane, nie odrabia prac domowych czy zakłóca lekcje.
- Zawieszonym w prawach ucznia można być też przez nieusprawiedliwione obecności (wagary) i częste spóźnienia.
- Przywilejów może być pozbawione dziecko, które wulgarnie odnosi się do innych uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły.
- Zawieszony w prawach ucznia będzie prawdopodobnie ten, kto stwarza zagrożenia dla innych osób, wszczyna bójki, kradnie i niszczy mienie szkoły.
- Zabronione jest też spożywanie alkoholi, palenie papierosów i stosowanie środków odurzających w szkole i na terenie placówki.
Czym skutkuje zawieszenie w prawach ucznia?
Ponieważ nauka w Polsce jest obowiązkowa do 18 roku życia, nikt nie może zabronić dziecku uczestniczenia w lekcjach. Zawieszony w prawach ucznia ma też prawo do informacji, opieki, prywatności i szacunku. Prawo do nauki zapewnia konstytucja. Uczeń musi jednak liczyć się z tym, że straci liczne przywileje: dziecko nie może brać udziału w żadnych dodatkowych aktywnościach organizowanych przez szkołę.
Zawieszony w prawach ucznia nie może:
- jeździć na szkolne wycieczki,
- brać udziału w klasowych imprezach,
- chodzić na szkolne dyskoteki,
- brać udziału w konkursach,
- uczestniczyć w kółkach zainteresowań,
- reprezentować szkołę w zawodach czy turniejach,
- udzielać się w ramach samorządu szkolnego.
Zawieszenie w prawach ucznia: złóż wniosek. Można się odwołać!
Decyzję o zawieszeniu w prawach ucznia podejmuje dyrektor szkoły oraz Rada Pedagogiczna. To w ich mocy leży też anulowanie kary. Żeby odwołać się od decyzji szkoły o zawieszeniu, uczeń może skorzystać z pomocy samorządu uczniowskiego albo bezpośrednio wnioskować u władz szkoły.
Po złożeniu wniosku przez ucznia dyrektor i Rada zwołują zespół, którzy rozważa sprawę i podejmuje ostateczną decyzję. Sposoby odwieszenia kary reguluje statut szkoły.
Zobacz też: