Wydaje ci się, że czas kiedy dziecko bawi się to czas stracony? Wręcz przeciwnie! Zabawa dziecka w wieku od trzech do sześciu lat jest niezbędna w jego rozwoju. Dzięki niej twoje dziecko uczy się i rozumie otaczający świat. Ale zabawa ma głównie cieszyć i bawić, bo od tego jest dzieciństwo, na prawdziwą naukę i obowiązki przyjdzie jeszcze czas. Dlatego nie zawalajmy naszych pociech zbyt dużą ilością dodatkowych zajęć i obowiązków, i pozwólmy im cieszyć się dzieciństwem.

Reklama

Czego uczy się dziecko poprzez zabawę:

  • rozwija wyobraźnię
  • odkrywa swoje ciało i uczy się panować nad nim
  • rozwija mowę i zdolności komunikacyjne
  • odreagowuje swoje problemy psychiczne
  • wyraża swoje myśli i uczucia
  • rozwija stosunki społeczne i uczy się, jak przystosować się do innych
  • poprzez zabawę ruchową w przedszkolu, wyraża to, czego nie potrafi powiedzieć
  • rozwija sprawność ruchową

Zobacz także: Rozwój zdolności manualnych dziecka

Jak rodzice mogą zaangażować się w zabawę z dzieckiem?

Uwierzcie, naprawdę warto poświęcić czas na zabawę z dzieckiem, jednak pamiętajcie, żeby dziecku pozostawić decyzje, w co i jak się bawicie. Dziecko powinno poprowadzić zabawę i decydować o jej zasadach. To świetna lekcja dla malucha, w trakcie której nabywa nowe umiejętności i zdobywa pewność siebie. Zobaczycie, że maluch doceni czas, który razem spędzacie. Daje mu to poczucie, że jest kochane i akceptowane. Dlatego decydując się na zabawę z dzieckiem, nie róbcie tego ze zniecierpliwieniem, nie myślcie o tym, co jeszcze trzeba zrobić, poświęćcie ten czas tylko dla dziecka, a zobaczycie, że sami będziecie czerpać z tego przyjemność i dobry nastrój.

Czy pozwalać dziecku wygrywać, czy przegrywać?

Często bawiąc się z dzieckiem w różne gry i zabawy zastanawiamy się, czy pozwolić dziecku wygrywać? Z jednej strony chcemy, żeby dziecko czerpało satysfakcję z wygranej i umacniało poczucie własnej wartości, a z drugiej strony chcemy pokazać, że czasami też się przegrywa i to nie jest nic strasznego. Zwłaszcza, że w życiu będą przytrafiały mu się sytuacje, gdzie nie zawsze będzie wygrywać. Dobrym przykładem są chociażby gry losowe, gdzie raz się wygrywa, a raz przegrywa.

Zobacz także: Rodzinne zabawy

Zobacz także

Kiedy pozwolić dziecku na samodzielną zabawę?

Zabawa rodziców z dzieckiem jest ogromną frajdą, jednak musimy też nauczyć dziecko bawić się samodzielnie. Nie zawsze my jako rodzice możemy przeznaczyć cały czas na zabawę. Mamy też inne obowiązki, trzeba posprzątać, ugotować, zrobić coś w domu. Wtedy ważne jest, żeby nasze dziecko samo potrafiło zająć się czymś. Samodzielna zabawa rozwija u malucha kreatywność i samodzielność, które w późniejszych latach będą bardzo przydatne. Ale pamiętajmy, że jeśli już dziecko samo się bawi, nie zapominajmy o nim. Wystarczy podejść, pochwalić rysunek, wieżę z klocków, pogłaskać po głowie, dać buziaka, powiedzieć miłe słowo. Pochwała i zainteresowanie dzieckiem, jest zawsze najlepszą zachętą do dalszej zabawy i formą docenienia go.

Pozwalając dziecku na samodzielną zabawę powinniśmy dać mu pełną swobodę. Nie poprawiajmy go na każdym kroku, ani nie pospieszajmy, jeśli nie potrafi czegoś od razu zrobić. Na przykład dziecko dostaje nową zabawkę i zanim samo dojdzie o co w niej chodzi, może minąć trochę czasu. Często nie możemy się powstrzymać i zbyt szybko chcemy ułatwić dziecku zadania. Ale pamiętajmy, że to w jaki sposób odkryje zabawkę jest formą nauki i pobudzania wyobraźni, a przede wszystkim daje mu olbrzymią satysfakcję i podwyższa samoocenę.

Reklama

Zobacz także: 13 zasad, które powinny obowiązywać w każdym domu

Reklama
Reklama
Reklama