Nauka literek: kiedy i jak uczyć dziecko alfabetu?
Nauka literek wcale nie musi być przykrym obowiązkiem dla dziecka. Jeśli wzbudzisz jego zainteresowanie literkami, pokażesz mu, że może nauka może być frajdą – dziecko szybko opanuje alfabet! Przedstawiamy kilka sposobów na naukę literek przez zabawę.
Nauka literek to kolejny ważny etap w życiu dziecka. Najlepiej rozpocząć ją z trzy- lub czterolatkiem, ponieważ w tym wieku mózg dziecka jest w stanie bardzo szybko zapamiętać cały alfabet. Aby nauka literek była skuteczna, powinna odbywać się w atmosferze zabawy i przyjaźni. Nie może być przykrym obowiązkiem, bo wówczas zamiast ochoty na poznawanie liter, dziecko zacznie czuć coraz większe zniechęcenie. W dużej mierze to właśnie rodziców zależy, w jakim tempie maluch będzie uczył się alfabetu.
Spis treści:
Nauka literek - kiedy zacząć?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i nie zawsze jest gotowe na zdobywanie nowych umiejętności dokładnie w tym samym czasie, co jego rówieśnicy. Niemniej jednak warto je obserwować i próbować rozbudzać w nim chęć poznawania alfabetu już w przedszkolu. I wcale nie chodzi tu o to, by przedszkolak umiał płynnie czytać, lecz by przed pójściem do szkoły był już oswojony z literkami.
Okazuje się, że jeśli zaczniesz uczyć liter 3- lub 4-letnie dziecko, przyswajanie ich zajmie mu mniej czasu, niż gdybyś rozpoczęła naukę literek dopiero w wieku 6 lat. Zdaniem Glenna Domana, twórcy nauki czytania metodą globalną, mózg dziecka najszybciej rozwija się właśnie do 6 roku życia, dlatego czas na naukę literek powinien przypadać na wiek 3-5 lat.
Oczywiście zdarza się, że dzieci wykazują ogromne zainteresowanie literami już w wieku 2 lat, ale nie jest to normą. Z reguły tak małe dzieci raczej skupione są wciąż na rozwoju ruchowym niż poznawczym.
Zobacz też: Szlaczki do druku: ćwiczenia rączki dziecka
Nauka literek - o czym należy pamiętać?
Istnieje kilka zasad, dzięki którym nauka literek może pójść sprawniej i szybciej. Oto one:
- Od początku pokazuj dziecku litery pisane, a nie drukowane. Jeśli będziesz przestrzegać tej zasady, maluch po poznaniu liter szybko nauczy się również czytać, i to niezależnie od tego, czy tekst będzie pisany literami pisanymi, czy drukowanymi. Jeżeli najpierw zaczniesz wprowadzać dziecku litery drukowane, późniejsza nauka liter pisanych może już nie być taka bezproblemowa.
- Pytaj dziecko, z czym kojarzą mu się dane litery. Nauka przez skojarzenia jest o wiele skuteczniejsza niż tylko abstrakcyjne uczenie się na pamięć dziwnych znaczków z alfabetu. „C” wygląda jak rogalik, pisane małe „l” jak laseczka, „o” jak kółeczko, małe „p” jak trąba słonia, a „s” jak wąż. Jeśli będziesz tworzyć z dzieckiem takie skojarzenia i później prosić go o napisanie jakiejś litery, wystarczy, że przypomnisz, że chodzi o tę literkę, która przypomina rogalik, a dziecko szybko przypomni sobie, że chodzi o „c”.
- Wypróbuj metodę poznawania liter wypracowaną przez pedagog Irenę Majchrzak. Stworzyła ona tzw. odimienną metodę nauki czytania, która polega na tym, że najpierw dziecko poznaje litery, które znajdują się w jego imieniu, później te, które są np. w imionach rodziców, rodzeństwa, dziadków, kolegów z przedszkola. Taka nauka może być o wiele bardziej fascynująca niż uczenie się po kolei całego alfabetu.
Nauka literek przez zabawę
Jak zachęcić dziecko do nauki literek? Połącz „przyjemne z pożytecznym”, niech maluch uczy się w miły dla niego sposób. Nauka literek dla dzieci naprawdę może być fajną zabawą, oto nasze pomysły:
- Układanie słów
Układajcie wspólnie słowa z literek, np. przy użyciu kart z literami. Dobrze w tym celu sprawdzą się też magnetyczne układanki.
- Literki w życiu codziennym
Zadbaj o to, by litery otaczały dziecko w codziennym życiu (oczywiście w formie pisanej). Mogą pojawiać się na zabawkach, klockach, w książeczkach, wisieć wydrukowane na ścianie albo być przyklejone na magnes na lodówce. Im więcej dziecko będzie miało styczności z literami, tym szybciej będą mu one zapadać w pamięć.
- Łączenie liter i przedmiotów w pary
Baw się z dzieckiem w łączenie w pary liter i przedmiotów, których nazwy zaczynają się na te litery. Wystarczy zrobić w tym celu kartoniki i na połowie z nich napisać litery z alfabetu, a na połowie nakleić do tego obrazki. Takie gotowe zestawy memo możesz również kupić.
- Bajki z literkami
Sposobem na naukę literek poprzez zabawę są też różnego rodzaju bajki edukacyjne, które możesz znaleźć np. na YouTube. Dzieci uwielbiają oglądać bajki, warto więc, by niektóre z nich były poświęcone nauce.
- Książeczki do nauki literek
Jest to ciekawy sposób na spędzenie czasu z dzieckiem, a przede wszystkim takie książeczki sprawią, że nauka literek stanie się dla dziecka przyjemnością.
Zobacz też: