Nauka literek to kolejny ważny etap w życiu dziecka. Najlepiej rozpocząć ją z trzy- lub czterolatkiem, ponieważ w tym wieku mózg dziecka jest w stanie bardzo szybko zapamiętać cały alfabet. Aby nauka literek była skuteczna, powinna odbywać się w atmosferze zabawy i przyjaźni. Nie może być przykrym obowiązkiem, bo wówczas zamiast ochoty na poznawanie liter, dziecko zacznie czuć coraz większe zniechęcenie. W dużej mierze to właśnie rodziców zależy, w jakim tempie maluch będzie uczył się alfabetu.

Reklama

Spis treści:

  1. Nauka literek - kiedy zacząć?
  2. Nauka literek - o czym należy pamiętać?
  3. Nauka literek przez zabawę

Nauka literek - kiedy zacząć?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i nie zawsze jest gotowe na zdobywanie nowych umiejętności dokładnie w tym samym czasie, co jego rówieśnicy. Niemniej jednak warto je obserwować i próbować rozbudzać w nim chęć poznawania alfabetu już w przedszkolu. I wcale nie chodzi tu o to, by przedszkolak umiał płynnie czytać, lecz by przed pójściem do szkoły był już oswojony z literkami.

Okazuje się, że jeśli zaczniesz uczyć liter 3- lub 4-letnie dziecko, przyswajanie ich zajmie mu mniej czasu, niż gdybyś rozpoczęła naukę literek dopiero w wieku 6 lat. Zdaniem Glenna Domana, twórcy nauki czytania metodą globalną, mózg dziecka najszybciej rozwija się właśnie do 6 roku życia, dlatego czas na naukę literek powinien przypadać na wiek 3-5 lat.

Oczywiście zdarza się, że dzieci wykazują ogromne zainteresowanie literami już w wieku 2 lat, ale nie jest to normą. Z reguły tak małe dzieci raczej skupione są wciąż na rozwoju ruchowym niż poznawczym.

Zobacz także

Zobacz też: Szlaczki do druku: ćwiczenia rączki dziecka

Nauka literek - o czym należy pamiętać?

Istnieje kilka zasad, dzięki którym nauka literek może pójść sprawniej i szybciej. Oto one:

  1. Od początku pokazuj dziecku litery pisane, a nie drukowane. Jeśli będziesz przestrzegać tej zasady, maluch po poznaniu liter szybko nauczy się również czytać, i to niezależnie od tego, czy tekst będzie pisany literami pisanymi, czy drukowanymi. Jeżeli najpierw zaczniesz wprowadzać dziecku litery drukowane, późniejsza nauka liter pisanych może już nie być taka bezproblemowa.
  2. Pytaj dziecko, z czym kojarzą mu się dane litery. Nauka przez skojarzenia jest o wiele skuteczniejsza niż tylko abstrakcyjne uczenie się na pamięć dziwnych znaczków z alfabetu. „C” wygląda jak rogalik, pisane małe „l” jak laseczka, „o” jak kółeczko, małe „p” jak trąba słonia, a „s” jak wąż. Jeśli będziesz tworzyć z dzieckiem takie skojarzenia i później prosić go o napisanie jakiejś litery, wystarczy, że przypomnisz, że chodzi o tę literkę, która przypomina rogalik, a dziecko szybko przypomni sobie, że chodzi o „c”.
  3. Wypróbuj metodę poznawania liter wypracowaną przez pedagog Irenę Majchrzak. Stworzyła ona tzw. odimienną metodę nauki czytania, która polega na tym, że najpierw dziecko poznaje litery, które znajdują się w jego imieniu, później te, które są np. w imionach rodziców, rodzeństwa, dziadków, kolegów z przedszkola. Taka nauka może być o wiele bardziej fascynująca niż uczenie się po kolei całego alfabetu.

Nauka literek przez zabawę

Jak zachęcić dziecko do nauki literek? Połącz „przyjemne z pożytecznym”, niech maluch uczy się w miły dla niego sposób. Nauka literek dla dzieci naprawdę może być fajną zabawą, oto nasze pomysły:

  • Układanie słów

Układajcie wspólnie słowa z literek, np. przy użyciu kart z literami. Dobrze w tym celu sprawdzą się też magnetyczne układanki.

  • Literki w życiu codziennym

Zadbaj o to, by litery otaczały dziecko w codziennym życiu (oczywiście w formie pisanej). Mogą pojawiać się na zabawkach, klockach, w książeczkach, wisieć wydrukowane na ścianie albo być przyklejone na magnes na lodówce. Im więcej dziecko będzie miało styczności z literami, tym szybciej będą mu one zapadać w pamięć.

  • Łączenie liter i przedmiotów w pary

Baw się z dzieckiem w łączenie w pary liter i przedmiotów, których nazwy zaczynają się na te litery. Wystarczy zrobić w tym celu kartoniki i na połowie z nich napisać litery z alfabetu, a na połowie nakleić do tego obrazki. Takie gotowe zestawy memo możesz również kupić.

  • Bajki z literkami

Sposobem na naukę literek poprzez zabawę są też różnego rodzaju bajki edukacyjne, które możesz znaleźć np. na YouTube. Dzieci uwielbiają oglądać bajki, warto więc, by niektóre z nich były poświęcone nauce.

  • Książeczki do nauki literek

Jest to ciekawy sposób na spędzenie czasu z dzieckiem, a przede wszystkim takie książeczki sprawią, że nauka literek stanie się dla dziecka przyjemnością.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama